Anasayfa » Genel » Kadın Subay Nasıl Olunur? (Detaylı Anlatım)

Kadın Subay Nasıl Olunur? (Detaylı Anlatım)

Ziyaretçilerimiz bizlere çok sık bir biçimde kadın subay nasıl olunur? Biçiminde sual sormaktaydı. Bu içeriğimizle beraber kıymetli ziyaretçilerimize kadın subay nasıl olunur? Başlığında Doğru ve ayrıntılı yanıtı vermiş olacağız. Bununla beraber alt başlıklarda sizlere kadın teğmen nasıl olunur, kadın subay olma koşulları, bayan subay olma koşulları, askeri lise okumadan subay olunur mu, lisans mezunu subay nasıl olunur başlıklarında da değişik bilgileri paylaşmış olacağız.

Türkiye Cumhuriyeti, Türk Silahlı Güçleri ismi altında işini icra eden askeri personellerin her birisi ayrı bir kutsallığa sahiptir. Bu işi yapmak için can atan ve azimle çalışan her bir ferdi ayrı ayrı kutluyoruz. Havada, karada, denizde veya çölde neresi olduğunun hiçbir farkı olmadan ülkemizi en iyi biçimde temsil eden her bir askerimize minnettarız. Peki, bu denli büyük ve kutsal olan bu işe nasıl girebiliriz? Sizlere tüm yanıtlarıyla; ‘ ’Kadın subay nasıl olunur? ’ ’ Ayrıntılı bir biçimde paylaşıyoruz!

Kadın Teğmen Nasıl Olunur?

Kadın Subay Nasıl Olunur?

En daha önceki Türk işlerinden bir tanesi olan ve ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ’şöhret rütbesi olan subaylık işi hakkında merak edilen bir çok mevzuyu paylaşmış olacağız. Subay olabilmeniz için 2 değişik yol bulunmaktadır. İlk yol artık geçerli olmasa da 2. Yoldan kolay bir biçimde subay olabilirsiniz. Kolay dedik fakat eğitimleriniz bir o kadar güç olacaktır…

Kadın Teğmen Nasıl Olunur?

Ufak yaşta askeri liselere yazılarak subay olabilme olanağınız vardı. Fakat günümüzde askeri liseler kapandığı için ufak yaşlarda yetiştirilen subaylar bulunmuyor. Askeri liselere giden bir talebe liseden mezun olduktan sonra hava, kara veya deniz güçlerinde görev yapabiliyordu.

Harp okuluna girebilmek için YKS imtihanına hazırlanmış gerekir. YKS imtihanından alacağınız puana göre harp okuluna giriş yapabilirsiniz. Harp okulunda okuyabilmeniz için en az 20 yaşında, en fazla 27 yaşında olmanız gerekiyor. Subaylık için tanımlanan koşulları taşıyorsanız kadın teğmen olmanızda rastgele bir mani bulunmuyor.

Öbür bir usulse rastgele bir üniversitenin 4 senelik lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Rastgele bir üniversiteden 4 senelik mezun olduğunuzda yeniden subaylık için gereken imtihanlara giriyorsunuz ve belli koşulları taşıyorsanız subay olmanızda rastgele bir mani kalmıyor.

Kadın Subay Olma Koşulları

Kadınlar askerlik yapamadığı için dolaysız olarak subay olabilme ihtimaline sahip olamıyorlar. Fakat subaylık için tanımlanmış olan koşulları taşımaları halinde ve müracaat yapmaları halinde tıpkı erkekler gibi subay olabilirler. Peki, kadın subay olma koşulları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmak4 senelik bir lisans mezunu olmak. Fakülte ya da akademi mezunu olunabilir.27 yaşını doldurmamış olmak, şayet yüksek lisans yapmış ise 32 yaşını doldurmamış olmak.Subay olmak için sıhhate mani rastgele bir vaziyetin olmamasıHukuki manisinin bulunmamasıEvli ise eşinin de ağır kabahatler işlememiş olmasıHerhangi bir politik partiye aza olmamış olmasıYazılı olan imtihandan en az 70 ve üzeri puan almış olması1.62 cm boy olmasıGüvenlik ve arşiv kaydı soruşturmalarından galibiyetli olmasıAlkol ve uyuşturucu bağımlısı olmaması ya da daha evvel olup da rehabilitasyon almış olmamasıFiziki yeterlilik imtihanında istenen koşulları sağlamış olmasıVücutta hırpalama ya da jilet izi olmaması

Koşullar gireceğiniz güce göre farklılık gösterebilir. Genel olarak tam güçlerde istenen koşullar bu biçimdedir. Fakat dediğimiz gibi hava güçleri değişik koşulları da taşımanızı isteyebilir. Veya deniz güçleri değişik koşulları bulundurmanızı isteyebilir.

Askeri Lise Okumadan Subay Olunur Mu?

Artık askeri liseler kaldırıldığı için askeri lise okumadan subay olunabilir. Fakat YKS imtihanından galibiyetli bir biçimde puan almanız veya rastgele bir üniversitenin 4 senelik kısımlarından mezun olmanız gerekmektedir. 2016 yılında Türkiye ’de büyüyen 15 Temmuz darbesi sebebiyle askeri liseler kapatıldı ve tüm askeri eğitim – öğretim müesseseleri Ulusal Korunma Üniversitesi ’ne bağlandı.

Lisans Mezunu Subay Nasıl Olunur?

Yeni getirilen koşullara göre subay olabilmek için rastgele bir üniversitenin 4 senelik kısmından mezun olmanız yeterlidir. Lisans mezunuysanız Genelkurmay Başkanlığı ’nın internet sitesini takip ederek açılacak olan personel alım duyuruları takip etkeniz gerekmektedir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

Oy Ver