Anasayfa » Genel » İstifa Eden Öğretmen Geri Dönebilir Mi?

İstifa Eden Öğretmen Geri Dönebilir Mi?

Ziyaretçilerimizden çok sık bir biçimde istifa eden hoca geri dönebilir mi? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber kıymetli ziyaretçilerimize istifa eden hoca geri dönebilir mi? Sualinin Doğru yanıtını vermiş olacağız. Aynı zamanda istifa eden hoca işe geri dönebilir mi, istifa eden hocaya ne olur, istifa eden hoca kpss ’e girebilir mi, istifa eden hoca nasıl geri döner? Başlıklarında da değişik bilgiler aktaracağız.

Hocalık, Türkiye Cumhuriyeti için oldukça kutsal olan bir iş ve bir o kadar da çocuklarımızla ilgilendiğimiz için fazla güç olan bir iştir. Her ne kadar dışarıdan tatilinin çok olduğu, boş sürenin çok olduğu güzergahında laflar duyulsa da ne yazık ki sanıldığı kadar kolay olan bir iş değildir. Sabır ve istem bu işte çok ehemmiyetlidir. Peki, istifa eden hoca geri dönebilir mi? İşte sizlere Doğru yanıtı…

istifa eden hoca nasıl geri döner?

İstifa Eden Hoca Geri Dönebilir Mi?

Hocalıktan istifa etkeniz demek bir daha asla hocalık işine geri döneceğiniz anlamını taşımıyor. Anlık olaylar, anlık asaplar ve etrafsal etkenler sebebiyle işinizden aşındığınızı düşünüyorsanız istifa arzuhalinizi vermekte gayet serbestsiniz. Fakat istifanızı vermeden evvel çok dikkatli ve Doğru düşünmeniz gerekir. Zira istifa ettikten sonra geri dönüşünüz kolay gibi gözükse de reelinde çok güç diyebiliriz.

İstifa eden hoca işine geri dönebilir. Adaylığı bulunmayan ve istifa ettikten sonra istifasının üzerinden 6 ay geçen her hoca işine geri dönüş hakkını kullanmakta hürdür. 6 aylık süreç dolduktan sonra istifa eden hocalara özel olarak açılan kontenjanlara müracaat yapabilir ve sarihten atama kontenjanları sayesinde yine işe dönüşünüz sağlanabilir. Fakat sarihten atama kontenjanları ülkemizde çok az oranla alıma tabi olduğundan işe geri dönmenize şöhretsiniz en büyük etkendir. Netice olarak istifa eden bir hoca yine seçimlerini yaparak sarihten atama sayesinde tekerrür görev yerlerine tayin edilebilir.

İstifa Eden Hoca KPSS ’e Girebilir Mi?

Eğitim ve öğretim hakkınızı aynı zamanda imtihan hakkınızı kimse elinizden alamaz. İstifa etmiş bir hocada olsanız veya hali hazırda rastgele bir devlet memuru da olsanız KPSS ’e istediğiniz zaman girebilirsiniz. Fakat istifa etmek yerine hoca olsanız bile KPSS ’e girmenizde rastgele bir mani yoktur. Başka Bir Deyişle KPSS için istifa etkeniz Doğru değildir.

Yeni Ceddilen Hoca İstifa Ederse Ne Olur?

Hocalar başka bir deyişle kadrolu devlet memurlarının her birisi 657 sayılı devlet memurları yasasına tabidir. Bundan dolayı kadrolu bir biçimde işini icra eden devlet memuru görevinden istifa ederse geri dönebilmeleri için muhakkak olan bazı koşullar vardır.

Mezuniyetsiz veya müesseselerince kabul edilen gerekçeyi olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin aralıksız 10 gün devam etmesi halinde, yazılı başvuru koşulu aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır.Çekilmek isteyen memur yerine ceddilen kimsenin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam eder. Yerine ceddilen kimse bir aya kadar gelmediği veya yerine bir vekil ceddilmediği takdirde, üstüne haber vererek görevini bırakabilir.Çekilen Devlet memurlarından devir ve teslim ile mükellef olanlar, bu harekâtların sonuna kadar görevlerini vazgeçemezler. Hizmet icaplarına göre devir ve teslim operasyonları için zorunlu vakitler, idaremelikte belirtilir.

Kontratlı bir biçimde işini icra eden bir personel işinden istifa ederse yine göreve gelmek istediğinde en az 1 sene bekleme koşulu vardır. İstifa ettikten 1 sene sonra yine görevinize dönebilirsiniz.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

Oy Ver