Anasayfa » Genel » Resmi Defterde Daksil Kullanılır Mı? (Doğru Cevap)

Resmi Defterde Daksil Kullanılır Mı? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden çok sık bir biçimde resmi defterde daksil kullanılır mı? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber kıymetli ziyaretçilerimize resmi defterde daksil kullanılır mı? Sualinin yanıtını vermiş olacağız. Aynı zamanda resmi belgede daksil kullanılır mı?, Resmi evrağa paraf atma gibi başlıklarda da değişik bilgileri paylaşacağız.

Resmi belgeler, devlet muhafazasında ehemmiyetli olan ve bir çok kritik bilgiye yer veren ehemmiyetli dokümanlardır. Resmi belge üzerinde yapacağınız rastgele bir düzenleme veya oynama sizin hem iş Doğrultusundan meseleler yaşamanıza hem de resmi evrağın erişeceği birey / bireyler tarafından yanlış anlaşılma eğilim verme Doğrultusundan meseleler ortaya çıkabilir. Peki, resmi defterde daksil kullanılır mı? İşte sizlere yanıtı…

Resmi Defter Nedir?

Her bir işletmenin lüzumlu olarak yakalaması gereken ve kumpaslı bir biçimde takip etmesi gereken defterdir. Ticaret ve vergi yasasında resmi deftere yer verilir ve resmi defterin yakalanması, Doğru bir biçimde takip edilmemesi dolayısıyla büyük cezalar firmaya yazılabilir.

Resmi Defterde Daksil Kullanılır Mı?

Resmi Defterde Daksil Kullanılır Mı?

Resmi defter veya resmi doküman fark etmeksizin resmi olan hiçbir kağıt üzerinde daksil kullanılmaz. Şayet resmi defter üzerinde imza yetkiniz ve tertip etme yetkiniz bulunuyorsa bunu yapabilirsiniz. Resmi defter için rastgele bir yetkiniz yoksa daksil ve eşi olan tüm materyalleri kullanmanız Doğru değildir. Defter üzerindeki yetkili şahsı zan altında vazgeçmiş olursunuz.  

Daksil kullanmak kabahattir. Tertip Etme yetkinizin olmadığı hiçbir resmi defter veya doküman için daksil kullanımı yapmayınız. Şayet yanılgı yaptığınızı düşünüyorsanız aynı resmi evrağı yine çıkartarak tertip etmeyi yapabilirsiniz. Veya yetkili şahsa vaziyeti anlatarak tertip etme yapmasını isteyebilirsiniz.

Resmi Evrağa Paraf Atma

Resmi evrağa paraf atmak için dokümandaki yanlış bilginin üzeri çizilir ve altına / üstüne Doğru olan bilgi yazılır. Yeni yazılan bilginin kenarına da ‘ ’Düzenleme tarafımca yapılmıştır ’ ’ biçiminde bir anekdot ilave edilmelidir. İmza ve damga basmayı da netlikle unutmayınız.

Resmi evrağı tertip etme yetkiniz yoksa doküman üzerine yazacağınız yeni bilgi veya değişik bir bilgi resmi belgede sahteciliğe girebilir. Bu surattan kimseyi zan altında vazgeçmeden yetkili şahsa vaziyeti açıklayarak yine tertip etme arzında bulunmalısınız.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

Oy Ver