Anasayfa » Yazılım » Yazılım Optimizasyon Adımları

Yazılım Optimizasyon Adımları

Yazılım optimizasyonu, teknolojide atılması gereken en ehemmiyetli adımlardan biridir. Bu bağlamda optimizasyon adımlarından bahsedeceğiz.

Yazılımı, kullanıcıların yaşamlarını basitleştirmek ve daha iyi çalışmalarını sağlamak için geliştirilmiştir. Yazılım geliştirirken yazılımın her ayrıntısını düşünmek ve ona göre şekillendirmek gerekir. Yazılım tasarımı ve işlevselliği ehemmiyetliyken, güvenlik ve sürat de ehemmiyetlidir. Genel olarak yazılımın performansını çoğaldırmanın usullerinden bahsedeceğiz.

Yazılım optimizasyonu için uygulanabilir usuller

Yazılımı optimize ederken göz önünde bulundurulması gereken şeylerden biri, dosyadaki zorunlu değişkenleri önbelleğe almaktır. Uygulamanın daha az RAM harcaması için disk kesintisiz olarak kullanılırsa, yazılım performansı ciddi biçimde düşer. RAM kullanmak performansı ehemmiyetli miktarda artırır. Bir yazılım geliştiricisiyseniz, kendiniz test edebilirsiniz. Minik dosyaların gecikme müddetinin düşük olması olasıdır, ancak dosya daha büyük olduğunda gecikme bir darbe alacaktır. Kısacası sürati artırmak için değişkenler RAM üzerinde yakalanmalıdır. Yazılım yüklenirken RAM ’de kalacak değişkenler zamanla kaydolunacak ve uygulama kapatıldığında kaydolma yapılacaktır.

Yazılım optimizasyonuyla alakalı başka bir şey de kısmi bir sistem kullanmaktır. Misalin, bir dosyanın tamamını RAM ’e taşımak, RAM kullanımını ciddi biçimde artırabilir. Misal olarak Minecraft ’ı alalım. Oyunda parça sistemi var. Bu sistem sayesinde yalnızca oyuncunun pozisyonu yüklenir. Yazılımda kullanılan bilgiler çok büyükse, onu bölmek ve bir kısmını görüntülemek performansı ehemmiyetli miktarda artırabilir. Misalin 10.000 kayıt varsa 100 ’ü görüntüleyebilir ve Devam düğmesi ilave edebilirsiniz. Her düğmeye basıldığında, 100 ’lük çoğalışlar asıllaştırılır.

Yazılımı optimize etmek için yapılması gereken ehemmiyetli şeylerden biri koddur. Kod ne kadar dikkatli, iyi ve iyi yazılırsa, o kadar üretken olur. Bazı kodlar performansı düşürürken değişikleri ehemmiyetli miktarda artırır. Kod yazarken optimizasyona egemen olmak, bazı testler yapmak ve en iyisini kullanmak gerekir.

Kod Tahlili ile Performansı Optimize Etme

Yazılım gerektiği gibi çalıştığında, işlevsel olmayan lüzumlara odaklanılır. “Performans”ta bu, bahsettiğimiz işlevsel olmayan lüzumlardan biridir. Yazılım performansının yüksek olması için yapılabilecekler proaktif ve reaktif etkinlikler olarak iki grupta bir araya gelebilir.

Performans Testinde Proaktif ve Reaktif Yaklaşımlar

Reaktif yaklaşımında emel, kodlanmış yazılımları uygun görüldüğünde genellikle proje sonunda test ederek mevcut performans hakkında fikir edinmektir.

Proaktif yaklaşımında, yazılım performansı kodlamanın başlangıcından itibaren ölçülür ve zaman kaybetmeden öğrenerek lüzum dinlenen iyileştirmeler yapılır.

Sektörün en iyi yazılım geliştiricilerinin çoğunun, teknik borcu olası olduğunca düşük yakalamaya müteveccih proaktif yaklaşımı desteklediğini tespit ettik. Bu vaziyet hem performans hem de sürdürülebilirlik için geçerlidir. Galibiyetli yazılım yapımının bir numaralı koşulu, yazılım geliştirmenin ilk gününden itibaren niteliğe sahip olmak için zorunlu adımları atmaktır.

Proaktif yaklaşımda kod tahlili çok ehemmiyetli bir yere sahiptir. Bu bağlamda kod tahlili, değişmez ve dinç kod tahlili olarak ikiye bölebilir.

Dinç kod tahlili ile performansı artırma usulleri

Proaktif performans testi ’şöhret temel faaliyetlerinden biri olan dinç kod incelemesinden performansı artırmak için nasıl yararlanabileceğimizden azıcık bahsedelim.

Code Profiling

Kısacası yürüttüğünüz kodda değişik ölçümler alarak CPU ve hafıza kullanımını değişik seviyelerde tahlil etmenizi sağlayan bir usuldür. Doğası gereği bir hayli alet/alet kullanımını gerektirir. Keytorc olarak uzun zamandır projelerimizde kullandığımız vasıtalar için .Net platformu için alttaki misalleri sıralayabiliriz:

Visual Studio Performance Profiler

JetBrains dotTrace / dotMemory

ANTS Performance / Memory Profiler

Nprofiler

Mevcut projelerimizden birinde kullandığımız dotTrace eş biçimde çalışan vasıtalardan biridir.

dotTrace

IntelliJ ’in yaratıcısı JetBrains tarafından geliştirilmiş, çoğumuzun kullanmaktan mutlu olduğu çok kullanışlı bir taşıt. Taşıtın 14 günlük sınama versiyonu süresince, tamamen işlevsel mahsulü tecrübeleyebilir ve PoC ’ler oluşturabilirsiniz.

Bazı ehemmiyetli özelliklerini düşünürsek:

Kod çalışırken hangi kaynakların, ne kadar ve ne sıklıkta kullanıldığını tahlil etme imkânı sağlar.

Ayrıca, Visual Studio ile bütünleşerek tüm harekâtları IDE ’nizden ufalamadan tek bir ekrandan hakikatleştirme imkânı sağlar.

Yerel veya uzak sunucu üzerinden çalışan değişik cinsteki .Net uygulamalarına bağlanarak dinç performans tahlili yapmanızı sağlar. Uzaktan taramaya ek olarak, hedef sunucuda “Remote Tool” heyeti olmalıdır.

Değişik profil oluşturma usullerini kullanarak kodunuzu alkışınıza göre tahlil etmenize dayanakçı olabilir.

Rastgele bir zamanda anlık görüntü alabilir ve bir sonraki vaziyetle karşılaştırmak için uygulamanızın mevcut vaziyetini kaydolabilir.

Teamcity for Continuous Integration kullanıyorsanız, eklentisi üzerinden performans analizlerini otomatik olarak reelleştirerek regresyon tesirlerinden dolayı oluşabilecek meseleleri tespit ederek yayınlamayı durdurmanıza imkân tanır.

Oy Ver