Anasayfa » Yazılım » Text To Speech Nedir?

Text To Speech Nedir?

Hayatımızın her alanında metamorfozlara, yeniliklere ve büyümelere şahit oluyoruz. Özellikle teknoloji bize her gün en iyisi olmasa da en iyisini sağlar. Bir zamanlar hayal edilemeyecek kadar büyük olan sistemler artık günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Bunlardan biri, Text to Speech geri bildirim sistemi olan Text to Speech. Bu yazımızda konuşma birleşimleri, çalışma ilkeleri ve çok merak ettiğimiz özellikleri hakkında her şeyi inceledik.

Text to Speech Nedir?

Konuşma birleşimleyici veya Text to Speech sistemi olarak öğrenilen Text to Speech, bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan metni sesli bir şekle dönüştürür. Metin-konuşma teknolojisi, yazdığınız rastgele bir sözcüğü veya ifadeyi söylemek için kullanılır.

Bu teknoloji sayesinde bir sözcüğü, bir tümceyi veya uzun bir yazıyı sese dönüştürmek muhtemeldir. Bu sesler ne boğuk ne de anlaşılır. Aksine insan sesine çok yakın net ve anlaşılır seslerdir. Genellikle erkek veya kadın sesi alternatifi de mevcuttur ve seçilebilir.

Bazı metin okuma yazılımları reel insan seslerini kullanırken, kimileri bilgisayar tarafından oluşturulan sesleri kullanmayı seçim eder.

İlk olarak görme manililere ve okuma eforluğu sürükleyenlere dayanakçı olmak için geliştirilmiştir. Metin Okuma TTS yazılımının kullanımı bir hayli Doğrultudan kolaydır.

Text to Speech, son senelerde popülerlik kazanan bir teknolojidir. Ekrandaki metni yüksek sesle kullanıcıya okuyan bu teknoloji bir hayli alanda kullanılmaktadır. Text to Speech, natürel dil harekâta ismi verilen suni zekâyı kullanır.

Natürel Dil Harekâta Nedir?

Natürel Dil Harekâta, Natürel Dil Harekâta NLP, insan dilinin bilgisayarlar tarafından anlaşılmasına, açıklanmasına ve işlenmesine dayanakçı olarak katkıda bulunan bir suni zekâ dalıdır. Metin-konuşma yazılımına ek olarak, yazım teftişi, otomatik bitirme, spam filtresi, Siri, Alexa, Google Asistan da natürel dil işlemeye dayalıdır.

Natürel dil işlemenin iki temel bileşeni vardır. Bunlardan biri Natürel Dil Kavrayışı, biri de Natürel Dil Yapımı olarak adlandırılmaktadır.

Natürel dil anlama, natürel dil girdilerinin bereketli temsillerle birleştirilmesini sağlar. Bu bileşende dil değişik açılardan ele alınmaktadır.

Text to Speech Hangi Alanlarda Kullanılır?

Metin-Konuşma teknolojisi ilk düzeylerinde olmasına karşın, bir hayli profesyonel alanda kullanılmaktadır. Bu teknolojinin önümüzdeki senelerde çok daha geniş alanlarda kullanılacağı ve yaygınlaşacağı iddia ediliyor.

Bankacılık ve Finans

Günümüzde bankacılık ve finans sektörü de teknoloji çağına paralel olarak gelişmiştir. Bankalar bu Text to Speech teknolojisini kullanarak alıcılarına kolaylık sağlamaktadır. Metni konuşmaya dönüştürerek güvenlik sağlamayı ve alıcı tecrübesini iyileştirmeyi emeller. Bu teknoloji ve algoritmanın, dinleyebilen ancak göremeyen veya okuyamayan alıcılar için üst seviyede çalıştığı sarihtir.

Telekomünikasyon

Metin-konuşma teknolojisi telekomünikasyon sanayisinde de son derece popüler hale geldi. Bir telekomünikasyon işletmesini aradığımızda karşılaştığımız ses, Text to Speech bir mahsuldür. Bu teknoloji sayesinde alıcılara şahsileştirilmiş iletiler de eriştirilmektedir.

Eğitim

Metin-konuşma, son zamanlarda okuma eforluğu sürükleyen bazı talebeler için hayat kurtarıcı oldu. Bilgisayar veya tablet ekranında sözcükleri okuyamayan talebelere dayanakçı olan bu teknoloji, talebelerin sözcükleri okuyarak değil dinleyerek de kavramalarına dayanakçı oluyor. Bu sebeple eğitim alanında son derece popüler hale gelmektedir. E-kitap okumak bazen uzun zaman alır.

Web Siteleri ve Uygulamalar

Metin-konuşma, web siteleri ve uygulamalar tarafından da kullanılır. Bu sayede hedef kitleye erişme marifeti çoğalır. İçeriği dinlemek isteyen ve dinleyerek kavrayabilen ziyaretçilere erişmek Text-to-Speech ile çok daha kolay. Günümüzde bir hayli haber sitesi bu teknolojiyi kullanarak hedef kitlesini genişletmektedir.

Text-to-Speech ’in Bereketleri

Text-to-speech teknolojisi bir hayli alanda kullanılmakta ve büyük faydalar sunmaktadır. Birincisi, disleksi olan insanlara dayanakçı olmasıdır. Disleksik bireyler bu teknoloji sayesinde bir yazıyı, yazıyı veya haberi çok daha kolay idrak edebilmektedir.

TTS sayesinde içerik yalnızca bilgisayar veya tablet ekranı ile hudutlu değildir. Başka bir deyişle, insanlar ekrana bağımlı olmadan içerik bilgilerine sahip olabilirler. Metinden sese dönüştürme ile ekrana bakmadan içerik hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İçerik otobüste, kalabalık civarlarda, hareket halindeyken ekrana bakmadan bilinebilir.
Görme manililer için planlanan TTS, görme manililer için de bilgiye ulaşımda büyük rahatlık sağlıyor.

TTS, web siteleri ve içerik üreticileri için de büyük bir avantajdır. Bir e-mecmua veya web sitesine tıklamak için bir hayli insanı cezbeder. Yabancı dil alternatifi olduğu için tek bir dile bağlı kalmanıza gerek kalmaz, böylece daha fazla şahıs bu içeriklere ulaşacaktır. Hem yazılı hem de sesli içeriğin mevcudiyeti, erişimini çoğaldırır ve çok daha geniş bir kitleye hitap etme potansiyeli sunar. Ayrıca müessesesel sosyal mesullük üzerinde pozitif bir tesiri vardır.

Oy Ver