Anasayfa » Genel » Yayın Yasağı Kaç Gün Sürer? (Doğru Cevap)

Yayın Yasağı Kaç Gün Sürer? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde yayın yasağı kaç gün sürer? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber ziyaretçilerimize yayın yasağı kaç gün sürer? Başlığında Doğru yanıtı verdik. Aynı zamanda yayın yasağı nedir, yayın yasağı neden olur, BTK açıklama başlıklarında da değişik bilgiler verdik.

Ülkemizde yaşanan üzücü hadiseler sebebiyle hükümet ve BTK tarafından bazı internet siteleri dahil sosyal medya uygulamalarına ulaşımda mesele yaşanıyor. Yaşanan mesele sebebiyle bireyler internette yayın yasağı ne kadar sürecek? Veya yayın yasağı kaç gün sürer? Başlıklarında araştırmalar yapmakta. Bu içeriğimiz sosyal medya ulaşım yasağı kalktı mı? Sualine Doğru yanıtı verecektir.

Yayın Yasağı Kaç Gün Sürer?

Yayın Yasağı Kaç Gün Sürer?

Yayın yasağı BTK tarafından uygulanmaktadır. Aynı zamanda RTÜK ’şanda dahil olduğu yayın yasağında televizyon, sosyal medya uygulamaları ve internete dair palavra bilginin ortaya çıkarılması, dağıtılması veya asıl olmayan bilgilerle insanları galeyana getirmemek için ulaşım meseleyi yaşanır. Yaşanan ulaşım meselesindeyse bireyler bir müddet yayın yasağı sebebiyle internete ulaşmakta eforluk sürükleyebilirler.

Yayın yasağının ne zaman kalkacağına dair resmi bir açıklama yoktur. BTK ve etrafındaki bağlı kuruluşların her birisi Doğru, resmi ve asıl olan bilgiyi bireye eriştirebilmek için bir müddet daha yayın yasağını devam ettirebilir. Bu yayın yasağında size asıl bilgiyi sunamayacak olan ve resmi bilgiyi sunmayan kimseye inanmayınız.

Yayın Yasağı Ne Zaman Kalkacak?

Yayın yasağının net bir biçimde kalkacağı müddeti söylemek Doğru değildir. Çünkü yayın yasağını uygulayan ve idareyen BTK, RTÜK eşi devlete bağlı çalışan müesseselerdir. Yayın yasağının ne zaman kalkacağını veya ne zaman sonlanacağını yalnızca devlete bağlı olan müesseselerin açıklamasını bilebilirsiniz.

Yayın Yasağı Nedir?

Yayın yasağı ve ulaşım meseleyi televizyon, radyo ve sosyal medya uygulamalarında yayınlanan yanlış / asıl olmayan / gizeme dışı bilgileri ortadan kaldırabilmek emeliyle uygulanır. Bu uygulamada şahısları galeyana getirmemek emeliyle ve ulusu makûs düşünmeye yönlendirmemek emeliyle aksiyon alınmış olur. Alınan yayın yasağı ve ulaşım kısıtlamasından televizyonlar, radyolar veya sosyal medya uygulamaları etkilenebilir.

Yayın yasağı ve ulaşım kısıtlamasını BTK ve etrafındaki eş müesseseler uygulayacaktır. Uygulama esnasında sosyal medyaya dair bant daraltma harekâtı yapılır ve bu daraltma operasyonunda kullanıcılar Twitter, Instagram, Facebook ve TikTok gibi uygulamalara ulaşımda mesele yaşayabilirler. Yaşanan mesele şahısların cerrahından veya telefonundan kaynaklı değildir. Aksine BTK tarafından tüm ülke genelinde uygulanan bir yasaktır.

Yayın Yasağı Neden Olur?

Ülke içerisinde yaşanan facialarda asıl ve Doğru bilgiyi yalnızca resmi kanallar üzerinden bilebilmek için yayın yasağı uygulanabilir. Yayın yasağında bireyler yayın yasağı olmadan evvel WhatsApp ve eşi olan sosyal medya uygulamalarında amansızca paylaşımlarda bulunarak Doğru olmayan, yanlış ve palavra bilgileri diğer insanlarla paylaşmaktadır. Bu da millet içerisinde galeyana gelme, palavra bilgiye inanma ve türevi vakalara neden olur.

Resmi bir biçimde paylaşımı bulunmayan ve resmi kanallardan bilgi kapsamayan hiçbir paylaşıma inanmanız için yayın yasağı gibi yasaklar getirilerek ulusa Doğru bilgiyi aktarmanın mücadelesi denilebilir. Yayın yasağı yaşanan vakaların ebadına göre vakit mevzusunda farklılık yaşayabilir.

Genel kategorimize ve Sosyal Medya Yasağı Kalktı Mı içeriğimize bakmayı unutmayınız.

Oy Ver