Anasayfa » Genel » 13 Kasım Paris Saldırıları (Detaylı Anlatım)

13 Kasım Paris Saldırıları (Detaylı Anlatım)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde 13 Kasım Paris Hücumları mevzusunda sual almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber bedelli ziyaretçilerimizden 13 Kasım Paris hücumları mevzusunda Doğru yanıtı verdik. Aynı zamanda 13 Kasım 2005 Paris hücumları başlığında da değişik bilgiler aktardık.

13 Kasım 2005 tarihinde Paris ’te Doğruleştirilen silahlı ve bombalı hamledir. Fransa Stadyumu ’nda Doğruleştirilen hücum bütün olarak 13 Kasım 2005tarihi  yerel saatle 21:16 saatinde Doğruleştirildi. Paris ve başşehir etrafında 13 Kasım ’da en az altı silahlı ve üç bombalı hücum yapıldı. Peki 13 Kasım Paris hamlelerinde neler oldu? İşte sizlere tüm detaylarıyla 13 Kasım 2005 Paris hücumları…

13 Kasım 2005 Paris Hücumları

13 Kasım 2005 Paris Hücumları

13 Kasım 2005 tarihinde Fransa Stadyumu ve etrafında Doğruleştirilen silahlı ve bombalı hamle de kayıp rakamı hali hazırda öğrenilmiyor. Bazı kaynaklara göre hamle de en az 132 birey yaşamını kaybetti. Yeniden bazı haber kaynaklarına göre hamle de 6 birey yer alıyordu. Tertip Edilen atağa Fransız polisi ve iki intihar bombası katıldı.

Yapılan hücum sonrasında Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande yerel saatle 23:58 ’de fantastik hal bülten etti ve Fransa ’yı tüm ülkelerden engellemiş oldu. Başka Bir Deyişle Fransa ’nın hudutları öbür ülkelere tamamen kapatıldı. İkinci Dünya savaşından sonra ilk kez kapatılan Fransa hudut kapıları için en son Cezayir Savaşı ’nda tüm ülkeyi içerecek biçimde fantastik hal bülten edilmişti.

Fransa Paris Atağı Arka Tasarıyı

Fransa, IŞİD ’e karşı yapılan hava hamlelerinde en büyük gücü veren ülkelerden bir tanesidir. Ortak Yönetim güçleri arasına ilk katılan ülkeler arasında yer alan Fransa, IŞİD ’e karşı savaşan Kürt güçlere o zaman askeri ve insani yardım sağladı. Bir çok peşmergeye eğitim verdi. 2015 senesinde yapılan G – 20 zirvesinde IŞİD ’in geleceği ele alınacaktı ve bu zirve evveli IŞİD ’in ses getirecek bir eylem yapacağı varsayılmaktaydı.

Tüm risklere karşı üst düzey alarmda olan Fransa, 11 Aralık 2015 tarihlerinde güvenliğini daha da çoğaldırmıştır. Hudut hakimiyetleri tekerrür tekerrür yapılmıştır. Bu sırada Türkiye, Fransa ’yı ataklar için iki kere ihtar fakat Fransa hükümeti tarafından hiçbir cevap verilmedi.

Paris Atağı Nasıl Yapıldı?

6 silahlı saldırganın katıldığı hamle de üç değişik patlamayı kapsayan 7 değişik noktada eylem Doğruleştirildi. Fransa ’da Doğruleştirilen hücum Rue De La Fontaine – Au – Roi, Rue de Charonne ve Rue Bataclan sokaklarına tertip edildi.

Hamle de bombalı hücum, intihar atağı, silahlı hücum ve rehin alma hadiseleri yaşandı. Kullanılan silahlarda AK – 47 Kalaşnikov, el bombası, patlayıcı madde ve patlayıcı kemer kullanıldı.

Paris Atağı Can Veren Rakamı Ne Kadar?

Paris hücumunda yapılan ataklar sonrasında 132 sivil yaşamını kaybetmiştir. 8 saldırgan ise öldürülmüştür. Bununla birlikte 99 ’u ağır 300 ’den fazla birey yaralanmıştır. Kabahati işleyen örgüt ise IŞİD ’tir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

Oy Ver