Anasayfa » Genel » Sözleşmeli Er Tazminat Tablosu 2023 (Yeni Tazminatlar)

Sözleşmeli Er Tazminat Tablosu 2023 (Yeni Tazminatlar)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde sözleşmeli er tazminat tablosu mevzusunda sual almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber sözleşmeli er tazminat tablosu hakkında yeni bilgiler paylaşmış olacağız. Bununla beraber sözleşmeli er tazminat hesaplama, sözleşmeli er 7 sene sonunda tazminat, sözleşmeli er 3 senelik tazminat başlıklarında da değişik bilgileri aktaracağız.

Türk Silahlı Güçleri bünyesinde profesyonel orduya lüzum dinlenen sayı kadar temin edilen sözleşmeli er rütbesi için sözleşmeli erlerin görev yaptığı müddet sonunda sözleşmelerinin bitmesi sebebiyle tazminat hakkı doğar. Bir sözleşmeli er 7 seneden fazla görev yapamadığı için 7 senelik müddet sonunda tazminat hakkına sahip olur ve sözleşme bitimiyle beraber tazminatını almaya hak kazanır. Peki, sözleşmeli er tazminat 2022 ne gidişatta? İşte sizlere sözleşmeli er tazminat tablosu…

Sözleşmeli Er Ücretleri Ne Kadar?

Sözleşmeli erlerin almış oldukları ücret görev yaptığı yere göre farklılık göstermektedir. Bir sözleşmeli er şayet batıda görev yapıyorsa yalnızca çiğ ücretini alacaktır. Fakat görev yapılan doğu şehirleriyse sözleşmeli erin alacağı ücrette farklılık söz mevzusu olacaktır. Doğu ile batıda görev yapan sözleşmeli erin ücreti değişmektedir.

Doğuda görev yapan bir sözleşmeli er en az 11.000 TL ücret almaktadır. Fakat batıda görev yapan bir sözleşmeli erin ücreti doğuya göre oldukça düşüktür çünkü doğuda görev yapan sözleşmeli erin ücretine ek olarak terör tazminatı, OHAL tazminatı dahil edilmektedir. Ek olarak hudut dışı görevlere gidildiğindeyse çiğ ücret + yurtdışı tazminatı alınmaktadır.

Sözleşmeli Er Tazminat Hesaplama

Sözleşmeli Er Tazminat Hesaplama

Sözleşmeli erin görev yaptığı müddet süresince ve görev müddetinin bitiminde bir sözleşmeli er tazminat almaya hak kazanır. Sözleşmeli erlerin tazminat alabilmesi için en az 3 sene görev yapması gerekmektedir. 3 seneden az görev yapan sözleşmeli erler tazminat alamaz ve bu haktan faydalanamaz.

3 sene ve daha üst müddette sözleşmeli erlik yapan bir askerin alacağı tazminat gösterge, memur ücret kat rakamı ve hizmet seneyi ile beraber hesaplanır. 3 ’şanı bir araya getirdikten sonra bir sözleşmeli erin alacağı tazminat ortaya çıkar.  Sözleşmeli er tazminat tablosunu son aktüel haliyle sizlere altta hisseleştik.

Sözleşmeli Er Tazminat Tablosu

Sözleşmeli erlerin hizmet zamanına denk gelen 2022 seneyi tazminat meblağlarını sizlere altta tablo halinde hisseleştik.

Hizmet SeneyiAlınacak Tazminat Tutarı3 yıl120.480 TL4 yıl150.222 TL5 yıl180.000 TL6 yıl209.776 TL7 yıl299.036 TL

Sözleşmeli Er Sözleşmeyi Fesih Ederse Ne Olur?

Sözleşmeli erin imza atmış olduğu sözleşme kendi tarafından veya patron tarafından fesih operasyonuna maruz kalırsa askeriyeden dağıldıktan sonra rastgele bir tazminata tabi tutulmaz. Askerlikle olan ilişkisi kesilir ve 3 senelik sözleşmesi sona ermeyerek fesih edilen sözleşmeli erin askerlik için kalan gün rakamı hesaplanarak askere alma yasasına tabi olur. Başka Bir Deyişle sözleşme fesih sebebiyle kalan günler için sözleşmeli er görevinden bölerek sıradan er / erbaş statüsüne geçerek askerlik hizmetini bitirmek zorundadır.

Yedek Astsubay Askerde Kalabilir Mi? içeriğimize göz atmayı unutmayınız.

Oy Ver