Anasayfa » Genel » Sosyal Medya Yasası Hangi Uygulamaları Kapsıyor? (Doğru Cevap)

Sosyal Medya Yasası Hangi Uygulamaları Kapsıyor? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde sosyal medya kanunu hangi uygulamaları içeriyor? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber bedelli ziyaretçilerimize sosyal medya kanunu hangi uygulamaları içeriyor? Doğru bir biçimde yanıt verdik. Bununla beraber içeriğimizin içerisinde sosyal medya kanunu nedir, sosyal medya kanunu ne işe verim, sosyal medya kanunu kabul edildi mi, sosyal medya kanunu maddeleri hakkında değişik bilgiler verdik.

Son günlerin popüler mevzusu olan ve dilden dile gezen sosyal medya kanunu hakkında internette birden fazla değişik bilgi yer alıyor. Bazısı yasa hakkında iddialarını, bazısı kanunun dezavantajlarını bazısı da sosyal medya kanunu avantajları mevzusunda fikir belirtiyor. Peki, gündemi hayli bir meşgul eden sosyal medya kanunu hangi uygulamaları içeriyor? Merak edenler için işte Doğru yanıt altta!

Sosyal Medya Kanunu Hangi Uygulamaları İçeriyor?

Sosyal Medya Kanunu Nedir?

Sosyal medya kanunu internet etrafında daha emin, daha tarafsız ve nesnel bir biçimde dolaşabilmek ismine oluşturulmuş olan kanundan ibarettir. İnterneti daha emin, daha kullanılabilir ve palavra haberin önüne geçebilmek ismine oluşturulan sosyal medya kanunu çocuklar için bir çok avantajı birliktesi getiriyor. Siber kabahatlerle gayret mevzusunda hayli bir avantaja sahip olan ve siber kabahatlerle gayrete dolaysız olarak dayanakçı olacak olan yasa 40 maddeden oluşuyor fakat kabul edilen kanun öneriyi şu anda 18 adettir.

Sosyal medya kanunu ile beraber ahlaki kıymete uymayan, ters görüşe sahip olan ve hasarlı olabilecek cinsten tüm içeriklere anında müdahale edilebilecek. Çocukların görmemesi gereken tüm görüntülere, seslere veya yazılara rağmen büyük avantajlara sahip olan yasa aynı zamanda ailelerin ve gençlerin yasa dışı içerikler hakkında daha fazla bilgiye sahip olmasını, tehlikesiz internetin kullanılır olmasını yaygınlaştırmış olacaktır.

Sosyal Medya Kanunu Kabul Edildi Mi?

Evet, sosyal medya kanunu Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Heyetinde yapılan görüşmeler sonrasında resmi bir biçimde kabul edilmiş ve ulusa sarih bir biçimde tüm yasalar Resmi Gazete üzerinden paylaşılmıştır.

Sosyal Medya Kanunu Hangi Uygulamaları İçeriyor?

Sosyal medya kanunu haber siteleri dahil olmak üzere şu an mevcuttaki tüm popüler sosyal medya uygulamalarını içermektedir.

FacebookTwitterInstagramTikTokSnapchat

Bu ve buna eşi olan tüm uygulamalarda yapılacak olan yasa dışı harekâtların her birisi için sosyal medya kanunu etkin olacaktır. Bu etkinlikle beraber künyesiz haber sitelerinin de önüne geçilmiş olacak. Başka Bir Deyişle artık haber siteleri resmi bir biçimde künyeye sahip olacak biçimde haberlerini paylaşacaktır. BTK bu mevzuda sorgulamalar yaparak haber sitelerinin aktüelliğini, künye ve irtibat bilgilerini tarafsız bir biçimde Doğrulamaktan yana olacaktır.

Sosyal Medya Kanunu Maddeleri PDF 2022 isimli içeriğimize göz atmayı unutmayınız.

Oy Ver