Anasayfa » Genel » Sıvı Volüm Eksikliği Hemşirelik Bakım Planı

Sıvı Volüm Eksikliği Hemşirelik Bakım Planı

Akışkan volüm yetersizliği hemşirelik bakım tasarıyı için ziyaretçilerimiz çok fazla sual sormaktadır. Ziyaretçilerimizin akışkan volüm yetersizliği hemşirelik bakım tasarısına dair meraklarını giderebilmek emeliyle bu içeriğimizi oluşturduk. Bu mevzuda merak edilen tüm her şeye bu içeriğimizde yer vermeye çalıştık.

Akışkan Volüm Yetersizliği Nedir? Neden Olur?

Beden üzerinde çok fazla akışkan kaybı yaşayan veya akışkan atılımı yaşayan şahısların karşılaştığı hastalığa ‘ ’Akışkan volüm yetersizliği ’ ’ denir. Veya öteki ismiyle ‘ ’Hipovolemi ’ ’ denilmektedir. Sıradan koşullarda her insanın bedeninde %70 oranında su bulunmaktadır. Fakat bebeklerde ise bu akışkan oranı %70 değil, %80 etrafındadır. Yaşlılık yarıyılına gelindiği zaman akışkan oranı git gide eksilir ve %50 ortamına düşer. Git gide eksilen akışkan, insanların hayatını tehdit ederek sıhhatsel problemleri ortaya çıkartmaktadır. Bu gibi gidişatları önleyebilmek emeliyle insanların hayatlarını sürdürebilmeleri ismine ‘ ’iç denge ’ ’ başka bir deyişle ‘ ’homeostazis ’ ’ bulunmaktadır. Şayet iç denge sağlanamaz ise ortaya akışkan volüm yetersizliği çıkar.

Akışkan volüm yetersizliği operasyon sonrası çok fazla görülen bir vaziyettir. Genel olarak neredeyse her operasyon sonrası yaşanan bu gidişat için hemşirelerin çok dikkatli bir biçimde hareket etmesi ve erken bulgularını öğrenmesi gerekmektedir.

Akışkan Volüm Yetersizliği Bulguları Nelerdir?

Balansın -500 seviyelerinden daha üst seviyelere erişmesi Çok sık karşılaşılan eforsuzluk, bulantı, halsizlik vaziyeti, Kusma eylemlerinin görülmesi, Susuzluk yaşanması, Taşikardi, Güç sezilen nabız, Bedende oluşan solukluk ve soğuma hadiseyi, İdrar renginin koyulaşması, Dilde oluşan kuruluk, Konuşmada güçlük sürükleme, Şuur kaybı yaşamak, Komaya girmek

Akışkan Volüm Beceriksizliğinde Hemşirenin Görevi Nedir?

Kumpaslı bir biçimde hastanın belirtileri, bulguları hakimiyet edilir ve gözlem altında yakalanır. Hastanın yediği ve çıkardığı gıdalar takibe alınır. Hastanın idrar rengi aralıksız olarak hakimiyet edilir. Hastanın saatlik algı rengi ve idrar vaziyeti kayıt altına alınır. Hastanın akışkan alımına destek olunur. Hastanın ateşi hakimiyet edilir. Cilt kuruluğu, tende solukluk veya soğukluk takibi yapılır. Hastanın bitkinliği veya halsizliği varsa kayıt altına alınır. Hastanın diyare vaziyeti var mı yok aralıksız denetlenir. Hastanın rastgele bir kusma veya bulantı vaziyeti takip edilerek yasaklanır. Hastanın kilo hakimiyet altında yakalanır. Şayet anormal bir gidişat ile karşılaşırsa hekime acil bir biçimde haber verilir. Laboratuvar testleri tekerrür edilerek hekime bilgi verilir. Hekim isteğine göre değişik neticeler ortaya çıkabilir.

Oy Ver