Anasayfa » Genel » Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler (Dua ve Sureler)

Vefat Eden Kişinin Ardından Çekilecek Tesbihler (Dua ve Sureler)

Peygamber efendimiz sav tarafından cenaze merasimlerinde ve kabir ziyaretlerinde hangi surelerin ve duaların okunması gerektiği mevzusunda bilgiler verilmiştir. Öyle ki günümüzde de bu mevzuda bilgisi bütün olmayan şahıslar ölüm eden bireylerin ardından çekilebilecek tesbihleri ve vefat sonrasında okunacak sureleri bir hayli merak etmektedir. Peki ölüm eden bireyin ardından çekilebilecek tesbihler nelerdir? Can Veren bireyin ardından okunması gereken sure ve de dualar hangileri olmalıdır? Merak edenler için işte en ehemmiyetli dini bilgiler..

Ölüm Eden Bireyin Ardından Çekilecek Tesbihler Dua ve Sureler; genel olarak araştırıldığında en temel emelin ölülerin mezar yaşamını çok daha hoş hale getirmek ve de amel defterlerinde yer alan sevapların da çoğalmasına ciddi anlamda katkı sağlamak olacaktır. Bu kapsamda Peygamber Efendimiz SAV cenaze merasimlerinde edilmesi gereken dualar, okunması gereken sureler ve çekilecek tesbihler mevzusunda da çok ehemmiyetli önerilerde bulunmuştur. Peki Peygamber Efendimiz SAV cenazelerde hangi surelerin ve duaların okunmasını öneri etmiştir? Ölüm eden bireylerin ardından çekilecek tesbihler nelerdir?

İnsanlar muhtelif sebeplere bağlı olarak dünyadan bölüp ahirete geldiklerinde takviyelerine gelen tek ve en ehemmiyetli şey Allah ’ın rızasını kazanmış olmak ismine yapmış oldukları imanlar olacaktır. Zira dünyadan bir defa dağılan insan, ne kadar ağlarsa ağlasın hatta ne kadar iç sürüklerse çeksin bir daha geri dönemez ve iyilik yapmak için fırsat bulamaz. Fakat dünyadaki akrabalar ya da beğenilen şahıslar ölüler için bir cins hafifleme kapısı olarak da öğrenilir. Zira yapılacak iyiliklerle hem kendimiz hem de can veren şahıslarımız için Allah ’tan mükafat istendiğinde, ahirete gelen yakınlarımızın da gevşemesine ciddi oranda destek olabiliriz. Aşinayı gibi Rabbimiz CC de Kur ’an-ı Kerim ’de vefatlı dünyada soluk alan insanların etmiş olduğu tüm dualarının da imanlarının bir karşılığı olacağını insanlığa bildirmektedir.

Yapılan tüm imanların sevabı sayesinde kaybedilen yakınlarımızın günahlarının affedilmesi de sağlanabilmektedir. Elbette ki bu gelecek olan sevapların eksiltilmesine de sebebiyet vermez. Fakat duaya en iyi ve en hoş biçimde başlamak ismine Peygamber Efendimizi SAV seçmek daha Doğru olacaktır. Bunun yanı gizeme cenaze defnedildikten sonra yakınları tarafından Yasin, Tebareke, Amenerrasulu ve Rad surelerinin okunması çok daha Doğru olacaktır. Can Veren şahıslar, geride vazgeçmiş oldukları yakınlarının kendisi için yapacakları hayırdan yararlanabilecektir. Tüm bu sebeplerden dolayı dua ve sure okumanın bereketlerinin yanı gizeme hatim indirmek de önerilmektedir.

Ölüm Eden Bireyin Ardından Çekilecek Tesbihler

Ölüm Eden Bireyin Ardından Çekilecek Tesbihler ve Dualar

Cenaze merasimlerinin nasıl yapılması gerektiği ve cenazede hangi duaların okunması, hangi tesbihlerin çekilmesi gerektiği mevzusunda Peygamber Efendimiz SAV şu biçimde emretmektedir;

“Biriniz can verirse onu fazla bekletmeyin! Onu hemen mezarına götürün! Fatiha suresi mezarının başında, Ayak ucunda ise Bakara suresinin sonu Âmene ’r-Rasûlü okunsun!”

“Mezar başında Kur ’an ’dan âyet ve sureler okumak müstehabdır. Kur ’ân ’ın tamamını okumak hatimedilmesi daha hayırlıdır.”

Peygamber Efendimizin SAV yanı gizeme İmam Şabi hazretleri tarafından da Ensar ’ın ölülerin yanında Bakara suresini okunduğundan bahsedilmiştir. Buna göre vefat reelleştikten sonra okunacak olan Yasin-i Şerife ek olarak, mezar da rahatlığı sağlamak ismine Mal suresinin okunması de yeniden önerilmektedir.

Ölüm Eden Bireyin Ardından Okunacak Dua ve Sureler!

Ölüm eden bireylerin ardından Kur ’an-ı Kerim ’den bazı ayet ve surelerin okunması gerekir. Fakat tüm bunların okunmasından sonra namaz kılınması da öneri olunmuştur. Vefatın asıllaşmasından sonra Fatiha Suresi, Yasin Suresi ve de Kuran-ı Kerim hatmi yapılabilir. Okunacak dua ve hatmin nail olarak sevabı ise kaybedilen bireylerin ruhuna hediye olarak sevk edilmelidir. Özellikle de Yasin Suresi, Peygamber Efendimizin SAV açıklamalarına göre, Kuran-ı Kerim ’in kalbi kaliteyi taşır. Rastgele biri Yasin suresini okursa ve Allah ’tan da ahirette saadet dilerse, Allah ’da onu bağışlayacaktır buyurulur. Bu sebeple ölü üzerinde Yasin Suresi okunmalıdır. Fakat bunu yaparken Allah ’ın rızasına da çok dikkat etmek gerekir.

Yaşayan insanların ameli her daim sarihtir. Bu sebeple ameli iyiliklerle doldurmak da tamamen bireylerin kendi elindedir. Elbette ki şahıslar ahirete geldiklerinde amel defterleri yeniden kapanmaz. Ölüm edenlerin yakınları tarafından onların arttan kılınacak olan namaz ya da yapılan imanların sevaplarını affeden şahıslar varsa bu can veren şahıslar için bir cins kurtuluş da olabilmektedir. Ayrıca can veren bireylerin ardından çok dua etmek, çok ve Doğru sureleri okumak bir nebze de olsa onların gevşemelerine destekçi olmaktadır. Öyle ki Hadis-i Şerife göre de ölülerin ardından dua edildiğinde en ehemmiyetli hususun bunun içten yapılmış olmasına vurgu yapılmıştır. Ölüm eden bireylerin ardından olabildiğince bol ölçüde dua edilmelidir. Olası olması gidişatında Yasin suresi okunmalıdır. Ayrıca Kuran ’ı Kerim ’de bulunan Bakara suresinin okunması da oldukça sevaptır. Okunan her bir sure için can veren bireylerin ruhuna hediye edildiği başka bir deyişle hedefin de sarihçe belirtilmesi gerekir. Böylece bireylerin mezar yaşamlarında azıcık olsun gevşenmesine katkı sunulabilecektir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

Oy Ver