Anasayfa » Genel » Manili Ücreti Haciz Edilebilir Mi? Doğru Yanıt

Manili Ücreti Haciz Edilebilir Mi? Doğru Yanıt

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde manili ücreti haciz edilebilir mi? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber bedelli ziyaretçilerimize manili ücreti haciz edilebilir mi? Sualinin yanıtını vermiş olacağız. Bununla beraber manili aylığı haciz edilebilir mi, manili ücreti haczedebilir mi, manili ücretine haciz konulabilir mi suallerine de yanıt vereceğiz.

Son senelerde Türkiye ’nin ekonomisinin giderek makûslaşması neticesinde insanlar değişik değişik muhtelif borçlara bulaşıyor ve eninde sonunda icra, duruşma derken başlarına meseleler çıkıyor. Manili ücreti alan bireylerde bu mevzu da hayli bir araştırma yapmakta ve manili ücretine haciz konulabilir mi? Sualini incelemektedir. Bu içeriğimiz manili ücreti haciz edilebilir mi? Sualine yanıt verecektir.

manili ücreti haczedilebilir mi

Manili Ücreti Haciz Edilebilir Mi?

Manili ücreti dahil 2022 rakamlı kanun uyarınca bağlanmış olan aylıkların hiç birisi şahsın kendi rızası olmadığı sürece haciz edilemez. Ya Da bir başkasına manili ücreti devir edilemez, temlik edilemez gidişattadır. 2022 rakamlı kanun kapsamınca manili aylığı manilinin muvafakati olsa bile haciz edilemez gidişattadır.

Manili ücreti haciz edilmiş vaziyetteyse veya blokeli vaziyetteyse icra egemenliğine müracaat yaparak haciz edilemez şikayetinde bulunmanız gerekiyor. Bu şikayeti bulunduğunuz taktirde manili ücretinize konulan icra ve haciz harekâtı kalkmış olacaktır.

Haciz Kesintisi Ne Kadar?

Manili ücretiniz haciz edilemez vaziyetteyken ücretinize haciz harekâtı uygulanmışsa ücretinize yapılabilecek olan en büyük kesinti ücretinizin 4/1 oranı kadardır. Manili ücretinizde haciz ve icra harekâtı bulunuyorsa şikayette bulunarak haciz operasyonunu kesinlikle kaldırınız.

Manili Ferde Haciz Yapılabilir Mi?

Manilinin üzerinde manili ücreti haricinde arsa, mal, tapu veya öbür cinsli gayrimenkuller bulunuyorsa haciz harekâtı yapılabilir. Manili bir ferdin yalnızca ücretinize haciz mevzulamaz. Borçları dolayısıyla manili ferdin haciz harekâtı yapılamaması gidişatı mani olmamaktadır. Başka Bir Deyişle bankalara borcunuz varsa ve üzerinizde taşıt, arsa veya gayrimenkul bulunuyorsa banka sizden geciktirdiğiniz günlerin faiziyle beraber ana parayı temin edebilmek için icra harekâtı başlatacaktır.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 – 1 Şahıs Değerlendirdi!
Oy Ver