Anasayfa » Malatya » Malatya Nerede, Nasıl Gidilir?

Malatya Nerede, Nasıl Gidilir?

Malatya, Türkiye’nin büyükşehir statüsündeki[3] otuz ilinden biridir. Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alır. On üç ilçesi ve 718 mahallesi bulunan[4] Malatya, 806.156 kişilik nüfusuyla Türkiye’nin yirmi sekizinci en yüksek nüfuslu ilidir.[5] Doğusu Elazığ ve Diyarbakır, güneyi Adıyaman ve Kahramanmaraş, batısında Kayseri , kuzeyi ise Sivas ve Erzincan ile çevrilidir. İlk olarak Hitit döneminde kurulmuştur. O günden bugüne el değiştirerek yıkılıp yeniden yapılarak günümüze kadar gelmiştir.[6]

Malatya, kayısı diyarı olarak bilinir. İlde yetişen kayısılar, dünya genelinde ünlüdür ve kuru kayısı üretiminin %80’ini Malatya Ovası’nda bulunan kayısı bahçeleri sağlar.[7] Büyükşehir yasası ile 2014 yerel seçimlerinin ardından büyükşehir statüsüne kavuşmuştur. Aynı zamanda Malatya 2 Cumhurbaşkanı çıkarmış tek şehirdir, bu kişiler, İsmet İnönü ve Turgut Özal’dır.

Özel Araç ile Malatya’ya Ulaşım

Malatya, konum olarak önemli karayolları üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle, Türkiye’nin tüm bölgelerinden özel araçla şehre rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir.
İstanbul’dan Malatya’ya Özel Araç ile Ulaşım

İstanbul üzerinden Malatya’ya özel araçla ulaşım sağlamayı tercih edecek olan yolcular Ankara – Kayseri rotası üzerinden yolculuklarını tamamlamaktadır. Malatya – İstanbul arası mesafe yaklaşık olarak 1100 kilometredir ve bu yolculuk yaklaşık olarak 12 saat sürmektedir.

Ankara’dan Malatya’ya Özel Araç ile Ulaşım

Ankara üzerinden Malatya’ya özel araç ile ulaşım sağlamayı tercih eden yolcuların D300 ve D260 rotalarını takip etmeleri gerekmektedir. İki şehir arası mesafe yaklaşık olarak 650 kilometredir ve yolcuları 7 saat 30 dakikalık bir yolculuk beklemektedir.
İzmir’den Malatya’ya Özel Araç ile Ulaşım

İzmir üzerinden Malatya’ya özel araçla ulaşım sağlamayı tercih eden yolcular Afyonkarahisar, Konya, Kayseri rotası üzerinden ulaşım sağlamaktadır. İki şehir arası mesafe 1180 kilometredir ve yolculuk yaklaşık olarak 14 saat 30 dakika sürmektedir.

Şehirlerarası Otobüs İle Malatya’ya Ulaşım

Malatya Şehirlerarası Otobüs Terminali, şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Şehirlerarası otobüsler ile Türkiye’nin farklı illerinden terminale ulaşım sağlandıktan sonra şehir merkezine otobüs, minibüs ve taksi ile geçilebilmektedir. Taksi ile ulaşım tercih eden yolcular, seyahatlerini yaklaşık olarak 7 dakikada tamamlamaktadır ve yolculuk ücreti yaklaşık olarak 20 TL olmaktadır.

İstanbul’dan Malatya’ya Otobüs ile Ulaşım

İstanbul’dan Malatya’ya şehirlerarası otobüs seferleri, birçok firma tarafından düzenlenmektedir. Haftanın her günü ve hatta günün her saati bu iki şehir arasında seferler sunulmaktadır. Şehirlerarası otobüs ile Malatya’ya yolculuk yaklaşık olarak 17 saat sürmektedir ve bilet fiyatları 140 TL’den başlamaktadır.

Ankara’dan Malatya’ya Otobüs ile Ulaşım

Ankara’dan Malatya’ya şehirlerarası otobüs seferleri de birçok firma tarafından düzenlenmektedir. Haftanın her günü iki şehir arası çok sayıda sefer bulunmaktadır. Şehirlerarası otobüs ile yolculuk yaklaşık olarak 10 saat sürmektedir ve bilet fiyatları 100 TL’den başlamaktadır.
İzmir’den Malatya’ya Otobüs ile Ulaşım

İzmir’den Malatya’ya şehirlerarası otobüs seferleri haftanın her günü farklı saat seçenekleri ile düzenlenmektedir. İki şehir arası otobüs ile yolculuk yaklaşık olarak 18 saat sürmektedir. Bilet fiyatları ise 130 TL’den başlamaktadır.

Malatya’da lüks mimari tasarımları keyifli bir tatil sunan, havuzlu otellerin listesini Malatya havuzlu oteller sayfamızda bulabilirsiniz.
Sivas’tan Malatya’ya Otobüs ile Ulaşım

Malatya’ya yakın şehirler arasında yer alan Sivas’tan da şehirlerarası otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bu seferler yaklaşık olarak 3 saat 50 dakikada tamamlanmaktadır ve bilet fiyatları 38 TL’den başlamaktadır.
Havayolu İle Malatya’ya Ulaşım

Malatya’da havayolu ile ulaşım, Akçadağ ilçesinde hizmet vermekte olan Erhaç Havalimanı üzerinden gerçekleşmektedir. Erhaç Havalimanı şehir merkezine 30 kilometre mesafededir.

Malatya’ya yılın 4 mevsimi İstanbul ve Ankara’dan, yaz sezonunda ise İstanbul ve Ankara haricinde İzmir ve Antalya’dan seferler düzenlenmektedir. Yurt içi haricinde Frankfurt başta olmak üzere farklı Avrupa şehirlerinden de seferler düzenlenmektedir. Yurt içi yolculuk süreleri ortalama 1 saat 30 dakikadır.

Erhaç Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım ise Havaş otobüsleri, taksi ve araç kiralama seçenekleri ile gerçekleşmektedir.

Havaş otobüsleri, sefer saatlerine uygun bir şekilde düzenlenmektedir. Bu otobüslerle hem şehir merkezinden havalimanına hem de havalimanından şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır. Bu yolculuk yaklaşık olarak 45 dakika sürmektedir ve bilet fiyatları 11 TL’dir.

Taksi ile ulaşım ortalama 35 dakika sürmektedir ve yolculuk ücreti yaklaşık olarak 100 TL’dir. Malatya gezisi sırasında da faydalanmak amacı ile araç kiralama da tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. Havalimanında bu hizmeti sunan firmalar mevcuttur.
Demiryolu İle Malatya’ya Ulaşım

Malatya’ya Ankara’dan ve çevre illerden tren ile ulaşım sağlanmaktadır. Van Gölü Ekspresi, Güney Kurtalan Ekspresi ve Fırat Ekspresi, Malatya’dan geçmektedir.

Van Gölü Ekspresi Ankara’dan başlamakta ve Tatvan’da son bulmaktadır. Ankara’dan Salı ve Perşembe günleri hareket eden bu trenle yolculuk yaklaşık olarak 25 saat sürmektedir ancak Malatya başlangıç noktasından 3 durak ileride olduğu için bu yolculuk daha kısa sürmektedir. Bilet fiyatları ise 48 TL’den başlamaktadır.

Güney Kurtalan Ekspresi de Ankara’dan hareket etmektedir. Yaklaşık olarak 24 saat süren bu yolculuğun bilet fiyatları 44 TL’den başlamaktadır. Ancak bu tren seferinde de Malatya son durak olmadığı için hem bilet fiyatı hem de yolculuk süresi değişmektedir.

Adana’dan hareketle Malatya’ya ulaşım sağlayan Fırat Ekspresi ile yolculuk yaklaşık olarak 7 saat sürmektedir. Haftanın her günü düzenlenen seferlerde bilet fiyatları 50 TL’den başlamaktadır.

Malatya’da aileniz ile bir arada keyifli, konforlu bir tatil geçirebileceğiniz otellerin listesi Malatya aile otelleri sayfamızda yer almaktadır.
Malatya Şehir İçi Ulaşım

Malatya’da şehir içi ulaşım belediye otobüsleri, trambüsler, taksi ve dolmuşlar ile sağlanmaktadır. Belediye otobüslerinin oldukça geniş bir ulaşım ağı bulunmaktadır. 77 farklı güzergahta hizmet veren otobüsler 2000’den fazla ara duraktan geçmektedir.

Maşti – İnönü Üniversitesi arasında elektrik ile çalışan trambüsler hizmet vermektedir. Bu trambüsler, Türkiye’de sadece Malatya’da hizmet vermektedir. 57 istasyona ulaşım sağlanmaktadır.

Malatya’da toplu taşıma seferlerinin tamamı 06.00 – 23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu saatlerin haricinde tek ulaşım seçeneği ise taksidir.

Şehir içinde otobüs ve trambüslerden faydalanmak için Malatya Kart ya da 2, 4, 6 kullanımlık kartlara sahip olunması gerekmektedir. Malatya Kart 5 TL’dir ve şehrin farklı noktalarından dolum yapılabilmektedir. Diğer geçiş kartları ise geçiş haklarına göre 5.50 TL – 15 TL arasında değişmektedir.

Oy Ver