Anasayfa » Amerika » Chicago Nerede, Nasıl Gidilir?

Chicago Nerede, Nasıl Gidilir?

Şikago (chicago), Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık üçüncü şehri ve ülkenin kültür, politika, sanayi, finans, tıp ve yükseköğrenim merkezi. Bir zamanlar Kızılderililerin anavatanı olan şehrin ismi Kızılderili dilinde ‘güçlü’ anlamına geliyor. Illinois eyaletinin başkenti olan Şikago, Michigan Gölü’nün güneybatı kıyısında yer alıyor.

Gökdelenlerle bezeli olmasına rağmen yeşil dokunun da korunduğu şehir, Amerikan film ve medya sektörünün en önemli kentlerinden biri. 1883 yılında kurulan Şikago, 1885 yılında inşa edilen ilk gökdelenle tarihe geçmiş. Amerika’nın 110 katlı ünlü Sears Kulesi Şikago’nun en ünlü sembollerinden biri.

ABD’nin ikinci ve dünyanın sekizinci en yüksek gökdeleni olan 110 katlı Sears Kulesi, Şikago’nun en önemli sembollerinden biri. 1973 yılında yapımı tamamlanan kulenin yüksekliği 442 metre, anteni ile birlikte yüksekliği ise 527metreye ulaşıyor.

Frank Sinatra’nın bir şarkısında ‘Şikago tam bana göre bir kent’ dediği Şikago, sanat ve mimari meraklıları, müzik ve spor hayranları için muhteşem bir yerleşim yeri. Amerika’nın en ünlü şeflerine ve gastronomi mekanlarına da ev sahipliği yapan Şikago, aynı zamanda Amerikan film ve medya sektörünün öncü kentlerinden.

Chicago Bulls basketbol takımı ile dünyanın birçok yerinde tanınan şehir, dünyanın en iyi basketbol oyuncularından Michael Jordan ve Derrick Rose’un da profesyonel basketbola adım attığı bir yer olarak basketbol severlerin ilgisini çekiyor. Chicago Bulls’un maçlarına ev sahipliği yapan United Center’ı görmek için dünyanın dört bir yanından basketbol meraklıları şehri ziyaret ediyor.

Şikago’nun yüzölçümü 606,1 km², nüfusu 2 milyon 700 bin. Şehirde Amerika’nın resmi para birimi Amerikan Doları kullanılıyor. Şehirde ABD’nin resmi dili İngilizce konuşuluyor. İspanyolca en çok konuşulan ikinci dil özelliğinde.

Şikago Gezilecek Yerler ?

Şikago, Down Town, Kuzey Yakası, Güney Yakası ve Batı Yakası olmak üzere 4 bölgeye ayrılıyor. Şikago’nun gezilecek yerler listesindeki ilk noktası olan Sears Tower, 110 katlı binasıyla ülkenin en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük binası.

1871’deki yangının ardından ayakta kalan tek bina olan ve sergi salonu olarak da kullanılan Water Tower, Prairie Style mimarisinin en güzel örnekleri olan ve 25 haneden oluşan Frank Lloyd Wright Evleri, Chicago Nehri’nin iki kola ayrıldığı bölgede inşa edilen ve güneşin açısına göre renk değiştiren camlarıyla ünlü 333 Wacker Drive, Michigan Meydanı’nın uzantısı olan The Magnificient Mile’daki mağaza ve gökdelenler Chicago’nun muazzam mimarisinin temel yapılarını oluşturuyor.

İçerisinde 260 bin parça eserin yer aldığı Chicago Sanat Enstitüsü izlenimcilik ve art izlenimcilik koleksiyonlarını bulunduruyor. Sanatın farklı alanlarında çok geniş bir koleksiyonun yer aldığı enstitü, ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. Dünyanın en kapsamlı uzay koleksiyonuna ve dünyadaki ilk sanal gerçeklik tiyatrosuna ev sahipliği yapan Adler Planetaryum ve Astronomi Müzesi, kalıcı ve geçici sergilerin düzenlendiği, 22 milyon tarihi obje ve belgenin sergilendiği Chicago Tarih Müzesi ziyaret edebileceğiniz yerler arasında.

Ekonomi ve kültürle tanınan Loop Bölgesi’nde gökdelenlerin yanı sıra kafe, restoran, mağaza ve müzeler yer alıyor. Burada Chicago Kültür Merkezi en önemli yapı. Dünyanın en büyük kütüphane binası olan ve 2 milyon kitabın yer aldığı Chicago Halk Kütüphanesi, çeşitli dükkân, restoran, tiyatro, sergi salonları ve galerilerin bulunduğu Hyde Park bölgesi kentin atmosferini yansıtan yerler arasında. Michigan Gölü kıyısındaki Streeterville’de bulunan Navy Pier ise şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından biri.

Yıl boyu 2 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapan bir kültür merkezi konumundaki Millenium Park, Chicago’nun en merkezi noktasında sanat merkezleri, tiyatro ve parklarla çevrili. Michigan Gölü kıyısında, şehrin kuzey ucunda bulunan Grant Park, 37 kilometrelik içerisinde çeşme ve heykellerin bulunduğu yemyeşil bir alan.

Marmara Denizi’nden büyük olan ve ismi Kızılderili dilinde büyük su anlamına gelen Michigan Gölü, Amerika’nın en büyük hayvanat bahçelerinden olan ve 5 bin 900’den fazla hayvan barınan Brookfiel Zoo, yaklaşık 20 bin tatlı ve tuzlu su canlısı için vahşi resif ortamının sağlandığı ve dünyanın en eski akvaryumu olan John Shedd Aquarrium mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Şikago nerede ?

Şikago, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin üçüncü büyük şehri. ABD’nin kuzeydoğusunda Michigan Gölü’nün güneybatısında yer alan Şikago, Büyük Göller ve Mississippi Nehrinin havzasında kurulu.

Şikago’ya nasıl gidilir ✈️

Şikago’ya uçakla nasıl gidilir: Şikago’ya İstanbul Havalimanından Türk Hava Yollarının direkt uçak seferleri düzenleniyor. THY Amerika Birleşik Devletlerinin en önemli aktarma merkezlerinden O’hare Havalimanına uçuyor. İstanbul-Şikago uçuşu 11 saat 25 dakika sürüyor.

En uygun Şikago uçak bileti için gelişmiş arama teknolojisi, güvenli ödeme seçeneklerine sahip turna.com sayfasını ziyaret edin ✔️

Şikago O’hare Havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir: Şikago O’hare Havalimanı, Şikago şehir merkezinin 28 km kuzeybatısında yer alıyor. Havalimanından kent merkezine ulaşım için metro, bölgesel otobüs, taksi ve araç kiralama seçenekleri bulunuyor. Havalimanına 3.6 km mesafede yer alan Rosemont metro istasyonuna taksiyle gittikten sonra şehrin farklı bölgelerine 2$ ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz.

Metro ağında yer alan istasyonlar Antioch, Wheeling, Lake Villa, Prospect Heights, Round Lake Beach, O’Hare Transfer Station, Washington St./Grayslake, Rosemont, Prairie Crossing/Libertyville, Schiller Park, Mundelien, Belmont Ave./Franklin Park, Vernon Hills, River Grove, Prairie View, Western Ave, Buffalo Grove, Union Station.

Havalimanından kalkan bölgesel otobüsler havalimanının ana otopark alanından hareket ediyor. Act II, Coach USA, Express Air Coach, Illini Shuttle, PCC, Pace Bus firmalarının otobüsleri Şikago’nun banliyölerine hizmet veriyor. Otobüs bileti gidilecek yere göre 3-15$ arasında değişiyor. Taksi ile kent merkezine ulaşım yarım saat sürüyor. Taksi gidilecek mesafeye göre 35-60$ arasında değişiyor.

5/5 - (13 Oy)