Anasayfa » Rehber » Kredi Kartı Aidat İadesi Alma (Doğru Yöntem)

Kredi Kartı Aidat İadesi Alma (Doğru Yöntem)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde kredi kartı vergi iadesi mevzusunda sual almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber bedelli ziyaretçilerimize kredi kartı vergi iadesi alma mevzusunda Doğru yanıtı verdik. Aynı zamanda e – devlet kredi kartı vergi iadesi, e – devlet isminize tanımlı kart vergi iadesi başlıklarında da değişik bilgiler aktardık.

Bankalar değişik prosedürler uygulayarak banka kredi kartlarına sahip olan alıcıları için kredi kartı vergiyi ismi altında 12 ayda bir otomatik ödeme alırlar. Kredi kartı vergiyi bankaya göre ve kartınızın özelliklerine göre farklılık gösteriyorken 2022 seneyi içerisinde vergi meblağı en az 186 TL meblağında, en fazla 216 TL meblağında olduğu görülmektedir. Banka kredi kartınızın hesap hareketlerinde vergiye dair bir kesinti yer alıyorsa e – devlet kredi kartı vergi iadesi sayfası üzerinden verginizi geri alabilirsiniz.

Kredi Kartı Vergi İadesi

Kredi Kartı Vergi İadesi

Banka alıcısına vermiş olduğu kredi kartı üzerinden faiz uygulaması haricinde sene sonunda kredi kartı vergiyi almaktadır. Günümüzün en çok kullanılan bankalarda bu cins ödentiler yer alıyor olsa da bankanın kredi kartınızdan kesmiş olduğu vergileri geri alabiliyorsunuz. 12 ayda bir kesilen vergileri geri alabilmek için e – devlet üzerinden denetleme yapınız.

Kredi kartı Vergi İadesi Alma Yöntemi

Kredi kartınızın vergi iadesi alabilmek için 3 değişik yöntem bulunmaktadır.

Bankaya müracaat yaparak kolay bir itiraz arzuhali ile geri alma Harcayıcı hakem kuruluya hesap ekstranız ile müracaat yaparak geri iade alma Son olarak ise e-Devlet üzerinden mail sistemi ile geri alınmasıdır.

E – Devlet Kredi Kartı Vergi İadesi

E – Devlet üzerinden bankayla veya harcayıcı hakem kuruluyla uğraşmadan müracaat yaparak kesinti yapılan ödentinizin iadesi alabilirsiniz. E – Devlet hesabına sahip değilseniz Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü üzerinden 2 TL ödeme yaparak e – devlet hesabınızı oluşturabilirsiniz.

E – Devlet İsminize Tanımlı Kart Vergi İadesi

Elinizde banka kredi kartınızın hesap hareketlerinde yer alan vergi dekontu yer alıyorsa kaydolun. Buradaki iletişime tıklayın. E – Devlet bilgilerinizle giriş yapın. Açılan sayfadan ‘ ’Yeni müracaat ’ ’ butonuna tıklayın. Karşımıza çıkan onaylama metinlerini onaylayarak devam edin. Son ekranda karşınıza bankaların bulunduğu liste çıkacaktır. Liste üzerinden kredi kartı verginizi almak istediğiniz bankayı seçin. Öteki arz edilen bilgileri yetersizsiz bir biçimde doldurun. Müracaatınızı bitirin.

Harcayıcı Hakem Kurula İle Kredi Kartı Vergiyi Geri Alma

E – Devlet haricinde harcayıcı hakem kurulunun kararıyla da yine kesilen vergiyi geri banka hesabınıza iade alabilirsiniz.  İade alma harekâtı tüm Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları için geçerlidir. Şayet elinizde vergi alınmasına dair bir dekont yer alıyorsa harcayıcı hakem kuruluya müracaat yaparak 15 gün içerisinde iadenizi geri alabilme ihtimaline sahipsiniz.

Harcayıcı hakem kuruluya yolladığınız müracaat 1 – 30 gün aralığına değerlendirebilir. Bu süreçte başka hiçbir harekât yapmanıza gerek yoktur. İlk yöntemi sınamanız size zaman kazandırır zira dolaysız bankayla irtibata geçiyor olmanız onların her şeye anında müdahale edebilmesini sağlayacaktır. Arzınızı bankaya ilettikten sonra bankanın uygun görmesi vaziyetinde kredi kartınızın vergiyi banka hesabınıza geri yatırılacaktır.

Trend kategorimize bakmayı unutmayınız.

Oy Ver