Anasayfa » Yazılım » İçerik Pazarlamasında Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

İçerik Pazarlamasında Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlaması günden güne artırıyor. Dijital pazarlama başta olmak üzere bir hayli alanla Doğrudan ya da dolaylı bir iletişime sahip olan içerik pazarlaması   internet sitelerinin hedef kitleye dolaysız olarak etkileşime kurmasını markanın rakiplerin arasında en önde ve aktüel olmasını sağlıyor. Bunun dışında bazı taktikler geliştirmeyi sağlıyor.  İçerik pazarlamasında anahtar sözcüğün katkıları kısaca özetlenirse

Sektörde zindeliği kazanmak için oldukça tesirlidir. Markanın ya da hizmetin aktüel olmasını sağlar Markanın öğrenilirliği ve prestijini artırır Markanın hikâyesini oluşturarak markaya bağlılık yaratır.

Daha pek çok katkısı olan anahtar sözcükte tahlil yaparken hedef kitleye erişebilmek için Doğru strateji, tanımlanması gerekir. Özellikle büyük ölçekli firmaları için çok öne4mli olan bu çalışma Doğrudan hedef kitleye erişmeden en büyük etmendir.

Neden Anahtar Kelime Araştırması Yapılmalıdır

İnternet dünyasında kullanıcılar arama motorlarından bir mevzu araştırma yaparken emin bir kelime ya da kelime guruplarını kullanırlar. Bunlar anahtar kelime olarak ifade edilir. Arama motorların kullanıcıların bulmak istediği içeriği anahtar sözcüklerle ilişkili olan içerikleri liste halinde çıkarır. Anahtar kelimeler içerik strateji tanımlanması açısından oldukça ehemmiyetlidir.  Anahtar sözcüklerin çıkan neticede yer almaması o içeriği arama neticeler sayfasına girmemiş anlamına gerekir. Bu sebeple içerikler için Doğru anahtar elime araştırması yapıp, anahtar sözcüklerin anlamlı yapıda oluyor olması çok ehemmiyetlidir. Bu mevzuda kullanıcıya destekçi olan fiyatlı ve fiyatsız vasıtalar bulunmaktadır. Semrush Ahrefs Search Metrics gibi fiyatlı vasıtalar ile KeywordTool.io ve Google Trends gibi anahtar kelime vasıtaları da fiyatsız olarak kullanılıyor.

İçerik Pazarlaması İçin Anahtar Sözcükleri Araştırması Ehemmiyeti

İçerik pazarlama kurgulanırken anahtar sözcükleri marka öğrenilirliğini artırmak ve hedef kitleye Doğrudan erişmeyi sağlar. Bu sebeple yukarıyadaki ismi geçen fiyatlı ve fiyatsız anahtar kelime taşıtları seçim edilebilir. Fiyatsız taşıtları anahtar kelime tespiti yaparken nasıl bir yol izlenmesi gerektiğinden bahsetmek gerekirse;

Temel olarak arama neticeler sayfasında yer alan anahtar sözcüğe dair Google ve alakalı arama motorunun tekliflerini araştırmakta fayda vardır.  Buna misal verilecek olursa; içerik pazarlaması, ile alakalı anahtar kelime denetlemesinde Google arama motoruna içerik pazarlaması anahtar kelime gurubunu yazılır ve ekrana 10 tane anahtar kelime teklifi çıkabilir.   Misallerin rakamını artırmak için her sözcüğün başına ya da sonuna ortasına * yıldız işaretleri ilave edilerek devam edilebilir. Ayrıca Google sorgu ekranında kullanıcılar bunları da denetledi biçiminde bir bölüm çıkar. Bu kelime ya da kelime gurupları arama motorunda en çok arananlar arasında yer almaktadır. Ayrıca Google sayfanın en alt kısmında alakalı anahtar kısmı yer alır. Bu kelimeler de Google de en çok aranan anahtar kelimeler arasında yer alıyor.

Anahtar Kelime Araştırması Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Altın Kural

SEO tabanlı içerik pazarlamasında içeriklerin belkemiği olarak zannedilen anahtar kelimeler web sitelerini arama motorlarında üst sıralara çıkması mevzusunda altın değerindeler…. Bu sebeple kullanıcılar içerik pazarlamasında anahtar sözcükleri tanımlaması yaparken dikkat verilmesi gerekenler mevzusuna önemsemeleri gerekiyor. Özellikle Google gibi popüler arama motorlarına yazılan anahtar kelimeler içeriğin ne ile ilgili olduğun anlatma mevzusunda en tesirli ve bedelli usullerden birisidir.  İçerik pazarlamasında anahtar kelime araştırması yaparken en tesirli usullerden seçim etmek gerekir. Bunun için;

Kullanıcılar anahtar sözcüklerinde aranma hacmini iyi tahlilleri gerekiyor.  Ancak aranma hacmi yüksek olan sözcüklerde rekabet de çok fazla olacağı içim yüksek rekabetin çok fazla olduğu yerde odak sözcüğün ilk gizemeler çıkması oldukça güçtür.

İçerik ya da web site ile ilgili olmayan kelime ya da kelime guruplarından uzak durulması gerekir. Anahtar kelime vasıtalarından yararlanması çok ehemmiyetlidir. Muhtemelse tek bir vasıtayla değil iki anahtar kelime taşıtı ile çalışmak daha manalı olabilir. İçerikle ilgili kaç tane anahtar kelime kullanılması gerekiyor. Bunun evvelden tanımlanması gerekir. SEO geçimli bir içerikte kullanılacak olan anahtar sözcüğün içerikle geçimli olmalıdır. İçerik anahtar sözcüklerle boğulmalıdır. Misalin 300 sözcüklük uçak bileti ile alakalı bir yazıda seçim edilebilecek anahtar kelime rakamı en fazla 4 tane olması gerekir.   İçerikte seçenek anahtar sözcüklere yer verilmelidir. Ziyaretçileri büyük bir bölümü kelime öbekleri ile arama yaptığından dolayı kelime öbekleri kullanılması daha Doğru olacaktır.

Oy Ver