Anasayfa » Yazılım » Centos 7 Uzak Masaüstü Bağlantı Kurulumu Nasıl Yapılır?

Centos 7 Uzak Masaüstü Bağlantı Kurulumu Nasıl Yapılır?

Xrdp, uzak masaüstlerini Windows aygıtınızdan Linux Centos sunucunuza bağlamanıza izin veren fiyatsız bir uzak masaüstü sunucusudur. rdesktop, freerdp ve uzak masaüstü istemcilerinden gelen iletişimleri kabul eder. Bu yazı, CentOS 7 ’de xrdp sunucusunu kurmanıza yardımcı olacaktır.

Sunucunuza putty eşi bir ssh programı ile sunucunuza giriş yapın.

Öncelikle Gnome Gui kurmalısınız:

#yum grup montajı “GNOME Desktop” “Graphical Administration Tools”

Grafik ekranı başlangıç için standart hale getirin:

# ln -sf /lib/systemd/system/runlevel5.target /etc/systemd/system/default.target

# reboot

Epel ambarını kurun:

rpm -Uvh https://dl.fedoraproject.org/pub/epel/epel-release-latest-7.noarch.rpm

nux ambarını ekleyin:

rpm -Uvh http://li.nux.ro/download/nux/dextop/el7/x86_64/nux-dextop-release-0-1.el7.nux.noarch.rpm

Centos 7 için Xrdp kurun:

yum -y install xrdp tigervnc-server

Başlangıça xrdp i ekleyin:

systemctl start xrdp.service

systemctl enable xrdp.service

Güvenlik duvarı yapılandırmasıyla montajı tamamlayın

firewall-cmd –permanent –zone=public –add-port=3389/tcp

firewall-cmd –reload

Tüm bu harekâtlar bitirildikten sonra Windows cihazınızdaki Remote Desktop programını kullanarak Linux sunucunuza bağlanıp Gnome kullanıcı arayüzünü kullanabilirsiniz. Firefox ve varsayılan uygulama bir GUI ile beraber kazanç. Burada, Uygulama Yöneticisinden ihtiyacınız olan değişik Linux uygulamalarını yükleyebilirsiniz.

 CentOS Nedir?

CentOS, Red Hat tarafından dağıtılan bir işletim sistemidir. Linux işletim sistemi dağıtımlarıyla uyumlu olan CentOS, bağımsız bir yazılım geliştiricisi tarafından geliştirilmiştir. CentOS, The Community ENTERprise İşletim Sisteminin kısaltmasıdır. Red Hat ’deri bu Linux dağıtımının çıkış tarihi 14 Mayıs 2004 ’cins.

CentOS işletim sistemi için teçhizat lüzumları, Red Hat Enterprise Linux için olanlara eş. Bunun sebebi, CentOS dağıtımının Linux ’a bağlı olmasıdır. Bu işletim sistemi Intel x88 32-bit, Intel Itanium, Advanced Micro Devices AMD64, Intel EM64T 64-bit, PowePC 32 Apple ve IBM ana bilgisayarları ile bütün uyumludur. 

CentOS Özellikleri Nelerdir?

Müessesesel sınıf işletim sistemlerinden biri olan CentOS, en iyi Linux dağıtımlarından biri üzerinde yazılım geliştirme fırsatı sunuyor. Bu işletim sistemi, özelleştirilebilir, sürekli ve tehlikesiz bir kullanıcı deneyimi taahhüt ediyor ve müessesesel düzeyde bir hayli güvenlik aktüellemesi içeriyor. Tüm bu özellikler, CentOS ’u web sunucusu kullanıcıları için en emin tercih haline getirir.

 CentOS ’un en ehemmiyetli özelliklerinden biri öbür Linux dağıtımlarına göre daha kararlı kullanım sağlamasıdır. Bu kararlı kullanımın ana sebebi, işletim sistemi kolilerinin seyrek aktüellenmesidir. CentOS kullanırken muhakkak bir yazılımı aktüellemek istiyorsanız, manuel olarak aktüellemeniz gerekecektir. CentOS ’un kararlı kullanımı, web sunucusu performansı üzerinde de pozitif bir etkiye sahiptir.

Bir firmanız varsa veya bir firma yürütüyorsanız, CentOS şirketlerinizi yönetmek için müthiş bir tercihtir. Web sunucuları için sağladığı yüksek performans ve güvenlik sayesinde firma ihtiyaçlarına en iyi çözümleri sunan bu işletim sistemi, daha düşük aktüelleme oranı sayesinde kusurlu aktüelleme ve versiyon düşürme gibi meselelerden aridir.

CentOS Montajı Nasıl Yapılır?

CentOS ’u sunucunuza kurmadan evvel öncelikle sunucunuzun harekâtçı mimarisine uygun versiyonu tanımlamalısınız. Bir defa kurduktan sonra, en uygun CentOS versiyonunu işletim sisteminin web sitesinden indirebilirsiniz. İndirilen İstanbul Sanayi Odası dosyasını bir DVD ’ye yazarak ve sunucudan önyükleyerek montaja başlayabilirsiniz. CentOS ’u kurmak çok kolaydır ve zorunlu adımları izlediğinizde çözüm odaklıdır.

İstanbul Sanayi Odası imaj dosyasını DVD ’ye yazdırdıktan ve sistemi DVD ’den başlattıktan sonra alttaki adımları takip ederek montajı kolayca tamamlayabilirsiniz. Bu düzeyde teknik özelliklerin yansımasını kullanıcılara hissettirmeyi başaran CentOS, montaj süreci ile en tehlikesiz Linux dağıtımlarından biri olarak dikkat çekiyor. Ayrıca CentOS montajlarında çok işlevseldir ve tamamen kullanıcı arkadaşı bir yaklaşım özümser.

CentOS montaj medyası alternatifleri görüntülenir. Mevcut bir sistemi kurma veya yükseltme alternatifini seçin. İkinci adımda, montaj medyasında bir mesele olup olmadığını hakimiyet etkeniz istenecektir. Bir sonraki ekrana geçebilir veya İstanbul Sanayi Odası dosyasını hakimiyet edebilirsiniz. Bu adımdan sonra CentOS montaj ekranını göreceksiniz. Sonraki adıma geçmek için İleri düğmesine tıklayın. Dil kısmında, işletim sistemini kurmak istediğiniz dili seçin ve bir sonraki adımı görmek için tekerrür İleri ’ye tıklayın. Görünen ekranda klavye grubunuzu seçmek için ek bir alternatif girin. Seçtiğiniz dil Türkçe ise klavyeden Türkçe alternatifini seçiniz. Bu adımdan sonra, işletim sisteminin kurulacağı bir tercih göreceksiniz. Disk tercih menüsünden kurmak istediğiniz disk tipini seçin ve devam edin. Uyarı ekranında Evet alternatifini işaretleyerek montaja devam edebilirsiniz. Bu noktada, ana bilgisayar ismini girmeniz istenecektir. Bir sonraki ekranda, ağ ayarlarını yapılandırmanız gerekir. Ardından bir saat dilimi seçin ve bir kök parolası belirleyin. Root parolasını tanımladıktan sonra aynı şifreyi alttaki alana da girmelisiniz. Gelen ekrandaki alternatifleri onaylayarak montaja dilediğiniz gibi devam edin. Sonraki ekran sunucu alternatiflerini gösterir. Burada bir web sunucusu alternatifi veya başka bir sunucu seçebilirsiniz. Yüklemek istediğiniz uygulamayı seçin ve montajı başlatın. Montaj bitirildikten sonra, bir şey daha yapmanız gerekir. CentOS montajı bitirildikten sonra sisteminizi yeniden başlatmanız gerekecektir. Sistem yeniden başlatıldığında, CentOS seans açma ekranını göreceksiniz. Bu evreden sonra Linux dağıtımlarından biri olan bu işletim sistemini kullanmak için kullanıcı isminizi girmeniz yeterlidir.

 

Oy Ver