Anasayfa » Yazılım » Htaccess Dosyası ve En Çok Kullanılan .Htaccess Kodları

Htaccess Dosyası ve En Çok Kullanılan .Htaccess Kodları

Htaccess Nedir? .htaccess, Apache Web Server yazılımını çalıştıran web sunucularında kullanılan bir yapılandırma dosyasıdır. Bir .htaccess dosyası sırayla ‘Apache Web Sunucusu taşıtıyla yüklenen ’ bir dizine yerleştirildiğinde, .htaccess dosyası Apache Web Server yazılımı tarafına idrak edilir ve yürütülür. Bu .htaccess dosyaları Apache Web Sunucusu yazılımının sunması gereken ilave işlevleri ve özellikleri faalleştirmek / devre dışı vazgeçmek için değiştirebilir. Bu kuruluşlar arasında, misalin, bir 404 dosyası bulunamadığında yanılgı oluşması veya içerik parola gözetmesi gibi daha gelişmiş işlevler için temel manipülasyon işlevi bulunur.

.htaccess nasıl kullanılır?

‘.htaccess ’ bütün dosya ismidir, dosya uzantısı değildir. Misalin, ‘dosya.htaccess ’ isimli bir dosya yaratmazsınız, yalnızca ‘.htaccess ’ olarak adlandırılır. TextPad, UltraEdit, Microsoft WordPad ve eşi Microsoft NotePad ’i kullanamazsınız gibi iyi bir metin tertip ediciyi kullanarak bir .htaccess dosyası oluşturabilirsiniz. 

.htaccess dosyalarınızı yüklerken, dosyayı ‘ASCII ’ modunda yüklemeniz çok ehemmiyetlidir. ‘ASCII ’ ve ‘BINARY ’, bilgi aktarımı için değişik usullerdir ve .htaccess dosyaları ‘BINARY ’ değil ‘ASCII ’ modunda aktarılır. Muhtemelen FTP yazılımınızın zannedilen ‘BINARY ’ olacağı için menülerde bir ‘Transfer Mode ’ veya ‘Transfer Type ’ alternatifi aramanız gerekir. .htaccess dosyasını, üzerinde tesirli olmasını istediğiniz dizine yükleyin. 

.htaccess dosyanızı yüklediğinizde, web sitenizdeki dosyalar için dizin listelerinde görünmeyebilir. Kaygılanmaya gerek yoktur; Bu sunucunuzun veya FTP yazılımınızın onları saklayacağı anlamına kazanç; bu da bir mesele olmamalıdır.

.htaccess dosyasındaki dosya izinleri Doğru ayarlanmazsa muhtemel bir yanılgı sebebi olabilir. Dosya izinleri ‘755 ’ olmalıdır. .htaccess dosyanız işe haylazsa, sistem idareyicinize veya web barındırma firmanıza müracaat etin ve hesabınızdaki .htaccess ’i aktifleştirdiklerinden emin olun. Bazı web hosting işletmeleri onaysız kullanıma izin vermez. Yanılgılar devam ederse, öneri almak için bu yazıya bakın veya öneri için sistem idareyicinize müracaat etin.

.htaccess ve Özel 404 Sayfaları

Özel 404 sayfaları oluşturmak çok faydalıdır, misalin web sitenizdeki bir URL çalışmazsa, web sitesi ziyaretçilerine hoş bir yanılgı iletiyi vermenizi sağlar. Bu, düşmanca ‘404 Dosyası Bulunamadı ’ yanılgısından sakınır ve muhtemel çözümleri açıklayan ve ziyaretçiyi hayal kırıklığına uğratıp kaybolmadan geriye web sitenizin içeriğine yönlendiren bir arkadaşı 404 sayfası görüntülemenize imkân tanır.

Özel yanılgı belgelerini ayarlamak için, ana direktifleri ve alttaki metni kapsayan direktifleri izleyerek bir .htaccess dosyası oluşturun:

ErrorDocument 404 /error_pages/404.html

Yukarıyadaki satır, bir 404 dosya bulunamadı kusuru oluştuğunda Apache Web Sunucusuna /error_pages/404.html adresinde bulunan sayfayı görüntülemesini söyler.

Bu misalde yanılgı belgesini oluşturduğunuzu ve ‘404.html ’ olarak adlandırdığınızı ve alan isminizin altında ‘error_pages ’ isimli bir dizine yerleştirdiğinizi zannediyoruz. Misalin, http://www.alaniniz.com/error_pages/404.html 

404.html sayfası, web sitenizdeki ötekileri gibi bayağı bir HTML belgesidir ve istediğiniz içeriği görüntüleyebilirsiniz, ancak bir ‘Dosya Bulunamadı ’ iletisini de kesinlikle dahil etmenizi öneririz.

Manipülasyon ve .htaccess

Yine manipülasyon, web sitesi ziyaretçilerini web sitenizdeki bir belgeden değişiğine manipülasyonunuzu sağlar. Bu, misalin, web sitenizin içeriğini taşındıysanız ve daha önceki iletişimlerden yeni içerik konumuna ziyaretçilerinizi yine yönlendirmek istiyorsanız faydalıdır. Manipülasyonları ayarlamak için, ana direktifleri ve alttaki metni kapsayan direktifleri izleyerek bir .htaccess dosyası oluşturun:

Redirect /old_dir/ http://www.moradam.com/new_dir/index.html

Yukarıyadaki satır, bir ziyaretçi ‘old_dir ’ dizininde bulunan bir belge isterse ‘new_dir ’ dizininde bulunan ‘index.html ’ belgesini görüntülemek istediğini Apache Web Sunucusuna bildirir. Bu misalde, ‘old_dir ’, ziyaretçinin istediği belgenin bulunduğu yerdir ve ana alanınızın altında bulunan bir belge veya dizindir. Bu, ziyaretçileri rastgele bir web sitesi belgesine “old_dir” klasörüne yönlendirebileceğimiz anlamına kazanç, web sitenizin içeriğinde yakalanması gerekmez ve rastgele bir web sitesi olabilir.

Htaccess ile IP Adresi Yasaklama

Apache Web Sunucusu tarafından sunulan ziyaretçileri yasaklama imkânları, muhakkak ziyaretçilere ulaşımı yalanlamamızı sağlıyor. Bu, istenmeyen ziyaretçilerin yasaklanması için veya web sitesinin muhakkak alanlarına, misalin bir idare bölgesi gibi ulaşmasına izin vermek için son derece faydalıdır. Ziyaretçi kısıtlamalarını ayarlamak ve yasaklamak için, alttaki metni kapsayan ana direktifleri ve kılavuzluğu izleyerek bir .htaccess dosyası oluşturun: 

order allow,deny
deny from 255.0.0.0
deny from 123.45.6.
allow from all

Yukarıyadaki satırlar, Apache Web Sunucusuna, ‘255.0.0.0 ’ ve ‘123.45.6 ’ IP adreslerinden gelen ziyaretçileri yasaklamalarını söyler, ikinci IP adresinin dördüncü basamak kümesini yetersiz olduğuna dikkat edin; bu, ipucu ile eşleşen rastgele bir IP adresidir. Üç haneli alakalı IP ’leri maniler, örn. ‘123.45.6.10 ’ ve ‘123.45.6.255 ’ yasaklanır.

 

Oy Ver