Anasayfa » Yazılım » Hexadecimal Sayı Sistemi Nedir?

Hexadecimal Sayı Sistemi Nedir?

Hexadecimal Sayı Sistemi Nedir? sayı sistemi, rakamları dijital sistemlerde temsil etkenin popüler ve güçlü bir yoludur. Fakat Hexadecimal  sayı sistemi bütün olarak nedir ve nasıl çalışır? Bu blog yazısında, onaltılığın temellerini, ondalık rakamlarla nasıl ilişkili olduğunu, ne için kullanılabileceğini ve ikisi arasında nasıl dönüştürüleceğini araştıracağız. Bu eşsiz ve güçlü sayı sistemini daha iyi kavramanıza takviyeci olmak için kullanımda olan bazı pratik Hexadecimal  misaller de sunacağız.

Hexadecimal , 0 9 sayılarını ve ardından 6 abecesel şahsiyeti A F kullanan bir sayı sistemidir. Hexadecimal  rakamlar ikiliden daha kompakttır, bu da bilgisayar ekranında veya kağıtta daha az alanda temsil edilebilecekleri anlamına kazanç. Bu, her renge altı basamaklı Hexadecimal  bir kod ceddilebileceğinden, renkleri daha bereketli bir biçimde temsil etmek için kullanışlıdır.

Çoğu insan sayıları kullanan ikiliye bilindik olsa da 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9, Hexadecimal, günümüz teknolojisinde hala ara gizeme kullanılmaktadır. Misalin, Hexadecimal  değerler bilgisayar programlamasında ve HTML dokümanlarında yaygın olarak kullanılır. Bu gidişatlarda, dokümandaki her şahsiyet 0 ile 15 veya 0x00 ile 0xFF arasında bir rakama karşılık kazanç ve bu rakamlar daha sonra bilgisayarlar tarafından uygun gördükleri biçimde açıklanır.

Hexadecimal  için başka bir kullanım, sıcaklık değerlerini temsil etmektir. Her sayı bir sıcaklık aralığını temsil eder -40 derece Fahrenheit ile 400 derece Fahrenheit arasında, böylece bu sayı sistemini kullanarak sıcaklık değerlerini kolayca temsil edebilirsiniz. Son olarak, Hexadecimal  renkleri temsil etmek için de kullanışlıdır – her renge altı basamaklı bir Hexadecimal  kod ceddilebilir. Bu, isimlerini andırmak veya öbür şahsiyetlerle şeker kaplamak zorunda kalmadan belli renklere kolayca müracaat etmenizi sağlar.

Hexadecimal Sistemi Rakamlarla Nasıl İlişkilendiriliyor?

Çoğu insan gibiyseniz, muhtemelen ondalık sayı sistemini ve nasıl çalıştığını öğreniyorsunuzdur. Ama orada Hexadecimal  sayı sistemi olarak adlandırılan başka bir sayı sistemi olduğunu öğreniyor muydunuz? Bu sistem, dijital kodlama ve bilgi depolama dahil olmak üzere muhtelif biçimlerde kullanılır.

Her Hexadecimal  basamak veya Hexadecimal  basamak dört ikili basamağa bit değer, bu da sayı sistemiyle okumayı ve çalışmayı ananesel ondalık sistemimizden çok daha kolay hale getirir. Misalin, 12 rakamı 12H olarak yazılabilir veya 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12. İkili formda, bu olurdu: 010000 011100 001110 011000 001010 110011. Ancak, Hexadecimal  şekilde şöyle olurdu:

Hexadecimal  Sistem Ne için Kullanılabilir?

Herkes gibi rakamları öğrenir 0, 1, 2, 3, 4, 5 ve 6. Peki ya 7 numara? 10 Tabanında dünyada en sık kullandığımız sayı sistemi 7, ‘J ’ harfi ile temsil edilir. Bununla beraber, temel 16 ’da bilgisayarlarda kullanılan sayı sistemi, ‘J ’ Hexadecimal  sayı ‘7F ’ ile temsil edilecektir. Peki Hexadecimal  rakamlar ne için kullanılabilir?

Hexadecimal , temel 16 sayı sistemidir, başka bir deyişle 16 değişik simge kullanır. Bu simgeler, rastgele bir ikili rakamı, başka bir deyişle birler ve sıfırlar dizisi olarak yazılabilen iki basamaklı bir rakamı temsil etmek için kullanılabilir. Misalin, ondalık sayı 12 ’nin ikili gösterimi şöyle görünür;

İlk sayı 1 ‘1 ’ simgeyi ile, ikinci sayı 2 ‘0 ’ simgeyi ile temsil edilir. Başka Bir Deyişle 12 ’yi Hexadecimal  şekilde yazdığımızda şöyle görünürdü;

Her iki basamağın da hala tek tek simgeleriyle temsil edildiğine dikkat edin – yalnızca daha kısa bir şekilde. Bu sebeple Hexadecimal  bazen optimize edilmiş bir ikili sayı sistemi olarak adlandırılır. Ayrıca, Hexadecimal  rakamların RGB renk alanlarını kullanan web sitelerinde renkleri temsil edebileceğini de belirtmekte fayda var.

Bu sebeple, tüm metninizi sadece üç Hexadecimal  değer misalin, # 000000 kullanarak siyah renklendirmek istiyorsanız, bunu rastgele bir karışık renk seçici veya çevrimiçi dönüştürücü olmadan yapabilirsiniz! Gerçeğinde, bir hayli web sitesi artık tasarımın muhtelif istikametleri için arka tasarılar ve kenar boşluklarından yazı tipi renklerine ve hatta kutu gölgelerine kadar Hexadecimal  değerler kullanıyor!

Bu misallerden de görebileceğiniz gibi, Hexadecimal ‘ın bilgisayar programlama ve kodlamada paha biçilmez bir vasıta olmasının bir hayli sebebi vardır. Programcıların sadece değişkenler veya bilgi öğeleri içindeki değerleri daha süratli belirlemesine izin vermekle kalmaz; aynı zamanda bilgi depolama ve aktarım emelleri için optimize edilmiş rakamları temsil etmek için de kullanışlıdır. Ek olarak, web tasarımında belli RGB değerleri veya öbür şekillendirme standartları için kısaltma olarak yaygın olarak kullanılır.

Oy Ver