Anasayfa » Yazılım » Apache Subversion Nedir, Nasıl Kullanılır?

Apache Subversion Nedir, Nasıl Kullanılır?

Apache Subversion nedir? Suali sık sık yazılım platformlarında karşılaşılan suallerden bir tanesi olmaktadır. Versiyon takip sistemi olarak belirlenen Apache Subversion profesyonel bir sistem mekanizmasına sahiptir. Ortak özellikte bir ambarda versiyon yapılmış biçimde saklanan dosyaları kullanıcılar kendilerine kullanıcı ismi ile çekebilmektedirler. Çekilen bu dosyalar üzerinden harekâtlar yapıldıktan sonra tekerrürden ortak ambar alanına sevk edilir.

Bu operasyonların asıllaştığı sisteme Apache Subversion denilmektedir. Dosyaları almak, dağıtmak, tarihini takip etmek, kimin farklılar yaptığını bilmek için kullanılmaktadır. Apache Subversion lisanslı bir kod yapısıdır. Yazılım versiyonunu versiyonlama ve revizyon operasyonları için kullanılmaktadır. Dosyaların geçmiş versiyon özelliklerini gözetmen için kullanılmaktadır. Sistemin montajı ise oldukça basittir.

Apache Subversion ‘ ’yum install subversion ’ ’ komutuyla montajı reelleşmektedir Bu komutu komut dizine girdikten sonra montaj harekâtı başlayacaktır. 1 dakikadan az bir zaman içerisinde montaj operasyonunuz bitirilecektir.  Bütün işletim sistemlerinde geçimlidir. Linux ve Windows işletim sistemi tabanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Versiyon sorgulama operasyonunu çok seri bir biçimde asıllaştırır. Apache Subversion sayesinde belgelerinizin ve dosyalarınızın daha önceki versiyonlarına basitlikle ulaşabilirsiniz.

Apache Subversion ‘ ’ Zaman Makinası ’ ’ olarak da adlandırılmaktadır. Bu sistem günümüzde yazılım geliştirme uzmanları tarafından kod paylaşımı ve kod takibi operasyonlarında kullanılmaktadır. Dosya cinsi bakımından rastgele bir kısıtlamaya sahip değildir. Kısıtlamasız harekât yapabilme yetkinliğine sahiptir. Bütün dosyaların takibinde rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca eş zamanlı birçok projenin açılmasına imkân sağlar.

Apache Subversion Özellikleri Nelerdir?

Apache Subversion birçok özelliğe sahip bir yazılım cinsidir. Reel zamanlı otomatik harekâtlar yapabilme kapasitesine sahip olmasıyla kullanıcılarına birçok güzergahtan avantajlar sağlamaktadır. Dosyaların ve belgelerin üzerinde yapılan bütün operasyonların geçmişini gözeterek, gizlemektedir. Meta bilgi yaradılışını destekler. Ayrıca versiyon oluşturmayı operasyonunu da destekleyerek sürdürmektedir. Sembolik ilişkilerin versiyonlanmasını sağlar.

Mekan tasarrufu sağlar. Eş değer dosyalar için yerel seviyede destek sağlar. Yol özellikli taban yetkilendirme operasyonunu asıllaştırır. XML çıktısını ayrıştırabilir. Ayrıca günlük birçok çıktının ayrıştırılma operasyonunu basitlikle, saniyeler içerisinde asıllaştırır. Birçok dille geçimlidir. C++, PHP, PERL, PYTHON, RUBY, JAVA dilleriyle geçimlidir. Farklılık operasyonlarını organize edebilir. Şubelerin arasında reelleşen birleştirme operasyonlarını izler. Dosya kilitleme özelliklerine sahiptir.

Yerel özelliklere sahip olarak ‘ ’İstemci, sunucu ’ ’ protokolü tasarımını asıllaştırır. Bilgi boyutuyla maliyet olmaz. Boyut değiştirme operasyonuna oranlı olarak maliyet harekâtı asıllaştırılır. Apache Subversion görüldüğü üzere birçok güzergahtan kullanıcılarına imtiyaz sağlamaktadır. Çok işlevli kullanım özelliklerine sahip olmasıyla kullanıcılarına avantaj sunmaktadır. Apache Subversion kullanımı günümüzde oldukça yaygınlaşmış gidişattadır. Yazılıma olan ilgi ve alaka her geçen gün çoğalarak büyümektedir. Özellikle yazılım geliştiriciler tarafından ilgi ve alaka üst seviyededir.

Yazılım geliştiriciler yeni yazılımlar oluşturmak için veya rastgele bir dosyanın geçmiş operasyonlarını talip etmek için Apache Subversion yazılımından faydalanmaktadırlar. Süreç takibi, başkalaşım operasyonlarını izleme mevzusunda son derece yetkinlik sahibi bir kod yapısıdır.

 

Oy Ver