Anasayfa » Genel » Ailemden Nasıl Kurtulabilirim? (En İyi Çözüm)

Ailemden Nasıl Kurtulabilirim? (En İyi Çözüm)

Ziyaretçilerimiz bizlere çok sık bir biçimde ailemden nasıl kurtulabilirim? Sualini soruyor ve yanıtını merak ediyor. Bu içeriğimizle beraber ailemden nasıl kurtulabilirim başlığında bilgiler sunmuş olacağız. Bununla beraber aynı zamanda baskıcı aileden nasıl kurtulurum, aile baskısından nasıl kurtulurum başlıklarında da değişik bilgileri sizlerle paylaşmış olacağız.

Kuşkusuz ailemiz bizlerden çok yüksek temennilere giriyor ve onların istediği biçimde hayatımızı sürdürmemizi istiyorlar. Baskıcı bir aile olmak yerine yapıcı bir aile olarak çocuğumuzun her daim onun isteklerine yanıt vermeli, ne yapmaya çalıştığını kavramaya çalışmalıyız. Ailenizle bir savaşın içine girmek yerine onlarla uyuşmayı ve bir şeyleri anlatmayı sınamalısınız. Ayrıntılı bir biçimde bu içeriğimizle sizlere enfes bilgiler paylaşmış olacağız. İşte sizlere baskıcı aileden nasıl kurtulurum isimli içeriğimiz…

Baskıcı Aileden Nasıl Kurtulurum?

Baskıcı bir aileye sahip olabilirsiniz fakat şunu hiçbir zaman unutmayın; ‘ ’Baskıcı bir aileye sahip olsanız da siz kendi düşüncelerinizle en iyisisiniz. ’ ’ Kendi tercihleriniz ve seçimleriniz başkalarının fikriye maruz kalarak değişmesin. Bu hayat sizlerin hayatı ve bu hayatta sizden 1 tane var. Yaptığınız seçimler sizin güçlü güzergahlarınızı ortaya çıkartacak ve gelişiminize ehemmiyetli olarak katkı sağlayacaktır. Ama sakın ola sakın ailenizle de tartışma etmekten yana olmayın. Başka Bir Deyişle kendi tercihlerinizi uygulamaya çalışırken onlarla da tartışma ederek meselelerinizi çok daha büyük hale getirmeyin. Bu vaziyet hem sizi hırpalayacak hem de sizin seçimlerinizin önüne binlerce mani koyacaktır.

İyi sezmediğiniz sürece hiçbir şeyi muvaffak olamazsınız. Kendinizi mental anlamda sıhhatli sezmeniz gerekir ki düşünceleriniz de o kadar iyi vaziyete gelsin. Ailenizle güç bir vaziyetle karşı karşıya kaldıysanız bunun en iyi çözümü, çözüm için düşünmeye başlamak ve bir şeyleri yazmaktır. İyi olduğunuz mevzulara odaklanmalısınız ve kendinizi iyi sezmeye yönledirmelisiniz.

Ailemden Nasıl Kurtulabilirim?

Yaşınız henüz 10 – 18 arasındaysa ve reşit değilseniz ailenizle savaşarak çözüm yolları tamamen tıkamayın. Reşit olmadığınız için ve beyin işlevleriniz, düşünme yetiniz çok iyi bir biçimde büyümediğinden yanlış kararlar verebilirsiniz. Ailenizin sizden bir temennisi varsa bu temenninin nereden geldiğini anlamalısınız. Muhtemelen öbür çocuklarla sizi karşılaştırıyor ve onlar gibi olmanızı istiyorlardır fakat siz onlar gibi olmak zorunda değilsiniz zira kendi başınıza bir fertsiniz. Başkasının yapamadığı, kendilerinin yapamadığı şeyleri sizin yapmanızı isteyebilirler.

Şayet sizden ‘ ’Çok galibiyetli olmanızı ’ ’ istiyorlarsa onlarla oturup konuşmayı deneyin. Sizi kavramalarını isteyin ve onlara şu biçimde söyleyin; ‘ ’Canım ebeveynlerim bakın siz böyle yaptıkça ben düşünce olarak güçe giriyorum ve ne yapmam mevzusunda çok büyük baskı seziyorum. Bende her şeyin farkındayım fakat siz böyle yaptıkça benim tüm arzum vakadan uzaklaşıyor. ’ ’ Diyerek onlara kendinizi  anlatmaya çalışın. Siz onları dinlemeli, onlarda sizi dinlemelidir.

aile baskısından nasıl kurtulabilirim

Aile Baskısından Nasıl Kurtulurum?

Aile baskısından kurtulmak için yanlış kararlar almaktan sakının. Aileniz size çok fazla baskı kuruyorsa bunun tek çözüm yolu; ‘ ’Konuşmaktır. ’ ’ İrtibat maharetlerinizi geliştirmeli ve konuşmanızı en iyi biçimde yapmalısınız. Aileniz sizden ‘ ’Hekim olacaksın! ’ ’ biçiminde temenniler ile gelebiliyor olabilir fakat siz bunu istemiyorsanız onlara karşı şunu diyebilirsiniz; ‘ ’Hekimlik işi elbette çok hoş ve benim geleceğimi aşırısıyla iyi istikamete sürükler fakat benim alaka alanım bu Doğrultuda değil. Bu benim güçlü güzergahım değil. ’ ’ Diyebilirsiniz.

Ailenize çok sarih laflı olun ve ne yapmak istediğinizi iyi bir biçimde onlara açıklayın. Geleceğiniz hakkında kendinizin de ne kadar çabaladığını ve ne olmak istediğinizi onlara iyi bir biçimde anlatın. Kısaca onların sizin hakkınızda olan evhamını kırmaya çalışın. Siz onlara bir şey anlatıyorsanız onlar da size bir şey anlattığında kulak asmayın. Can kulağıyla dinleyin neticede karşınızdaki ebeveynler bugüne kadar en iyi deneyime sahip şahıslardır.

Kendi temennilerinizi de öyle uçsuz bucaksız hale getirmeyin. Başka Bir Deyişle arzular, yapmak istenilenler hoş olabilir fakat bu hayatta her istediğimiz olacak diye bir şey yok. Bu surattan kendinize çok fazla baskı uygulayarak strese girmeyin. Öbür insanlara karşı nasıl nazik davranıyorsanız kendinize de çok nazik davranmayı seçim etmelisiniz. Hiçbir biçimde neticeye varamıyorsanız yapmanız gereken tek çözüm yolu; ‘ ’Ailenizle beraber bir uzmandan destek almaktır. ’ ’ Başka Bir Deyişle konuşmanıza karşın, kendinizi anlatmanıza karşın, irtibatta olmanıza karşın aileniz sizi hiçbir biçimde kavramıyor, baskılarını devam ettiriyorsa onlarla beraber uzmandan destek almayı sınayabilirsiniz. Bu en son takat olmamalıdır reelinde fakat çözüm yolu olarak bu yol en iyi yoldur.

Genel kategorimize bakmayı unutmayın.

Oy Ver