Anasayfa » Genel » Afet Tatbikatı Nedir? Neden Yapılır?

Afet Tatbikatı Nedir? Neden Yapılır?

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde afet tatbikatı nedir? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber kıymetli ziyaretçilerimize afet tatbikatı nedir? Sualinin Doğru yanıtını verdik. Aynı zamanda afet tatbikatı neden yapılır, tatbikat çeşitleri adları, zelzele tatbikatı nedir, afet tatbikatı ne zaman, afet tatbikatı 2022 başlıklarında da değişik bilgiler verdik.

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu ’nun 1.11.2022 tarihinde yapmış olduğu basın bülteniyle beraber 12.11.2022 tarihinde ülke genelinde tertip edilecek olan afet tatbikatıyla ilgili olarak internette bir çok değişik bilgi yer alıyor. Afet tatbikatının emeli, neden yapıldığı ve öteki mevzularda sizlere Doğru bilgileri paylaşabilmek emeliyle bu içeriğimizi oluşturduk. Son günün en popüler mevzusu olan afet tatbikatı nedir?, Afet tatbikatı ne zaman? Sualinin tüm Doğru yanıtlar altta…

afet tatbikatı 2022

Afet Tatbikatı Nedir?

Beklenmeyen rastgele bir vakaya karşı vaka sırasında yapılacak olan faaliyetlerin sınama ve pratik emeline erişebilmek emeliyle tatbikat tertip edilmektedir. Negatif ve beklenmedik vakalarda yaşanabilecek olan her türlü acil gidişat hadisesini pratikleştirebilmek emeliyle yapılan tatbikatlar ülke güvenliğini üst seviyeye taşır.

Tatbikat yapılmadan evvel tatbikatın evveli, tatbikat anı ve sonrası ayrıntılı bir biçimde ele alınır, tasarılaması herkese duyurulur. Bu sayede tatbikat anı içerisindeyken yaşanması vahim olan veya yaşanmasını istemediğimiz tüm vakaları yasaklamış oluruz.

Tatbikatın yapılış emelindeki acil gidişat hadisesinin tanımlanması gerekiyor. Bulunduğunuz konum dolayısıyla veya yaşam alanınız sebebiyle birden fazla acil gidişat ortaya çıkabilir. Tatbikatı oluşturabilecek hadiseler arasında yangın, zelzele, hırsızlık, terör atağı, elektrik kesintisi, şiddetli hava şartları, iş kazası, ani hastalıklar ve eşi olan her bir vaka bulunabilmektedir.

Afet Tatbikatı Neden Yapılır?

Afet tatbikatı yalnızca bir bireyi veya emin bir cemiyeti içeren hadiseler değildir. Günlük hayat içerisinde her bir acil vakayı yaşayabiliriz fakat bu acil vaziyetlerde kendimizi pratikleştirmeye, olası vakalara rağmen kendimizi hazır sezmeye zorakiyiz. Acil vaziyetlerde karşılaşılabilecek vakaları daha da pratikleştirmek, ihtiyat alabilmek ve ne yapılması gerektiği mevzusunda bilgi sahibi olabilmek için afet tatbikatı yapılmalıdır.

Tatbikata yalnızca emin bir cemiyet katılım göstermez. Tatbikata katılacak olan birey rakamı muhtemel olduğunca en üst rakamda olmalıdır. Misyonu olan şahsa misyonu iyi bir biçimde anlatılmalı ve ne yapması gerektiği mevzusunda bilgi sahibi olmalıdır. İhtar sisteminin nasıl çalışacağı, kimin elektrik veya doğalgazı kapatacağı gibi her bir vaka sistematik bir biçimde pratikleştirmek için afet tatbikatlarına vazifeleri lüzumlu olarak birilerine vermek gerekir. Büyük bir keşmekeşi yasaklamak için afet tatbikatını tasarlamak Doğru olacaktır.

Afet Tatbikatı Ne Zaman?

Afet tatbikatı 2022 senesinin son aylarından olan Kasım 2022 tarihinde yapılacak olup bütün tarihi ve saati 12.11.2022 – 18:57 ’dir.

12 Kasım 2022, 18:57 saatinde yapılacak olan tatbikatta Düzce zelzeleyi yine andırılmış olacaktır. Bu zelzelenin ülkemize getirmiş olduğu zarar, zelzele anında yapılan şuursuz hadiseler ve öteki tüm ayrıntıların yurttaşlar tarafından daha iyi bir biçimde anlaşılması kastedilecektir biçiminde hipotez etmekteyiz. İlerleyen günlerde tatbikatla ilgili olarak değişik bilgilerin ortaya çıkması gidişatında sizlere yeni bilgileri paylaşmış olacağız.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

Oy Ver