Anasayfa » Genel » Deprem Tatbikatında Sarsıntı Olacak Mı? (Doğru Cevap)

Deprem Tatbikatında Sarsıntı Olacak Mı? (Doğru Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde zelzele tatbikatında sarsıntı olacak mı? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber kıymetli ziyaretçilerimize zelzele tatbikatında sarsıntı olacak mı? Sualine Doğru yanıtı verdik. Aynı zamanda zelzele tatbikatı nedir, zelzele tatbikatı nasıl yapılır, zelzele tatbikatında yapılması gerekenler nelerdir? Başlıklarında da değişik bilgiler verdik.

Zelzele geçmişin ve günümüzün aynı zamanda geleceğin en büyük, en kaygı verici afetlerinden bir tanesidir. Geçmiş senelerde Türkiye ’nin zelzelelerle ilgili olarak yaşamış olduğu üzücü vakalar sebebiyle gelecekte aynı hadiseleri yaşamamak ismine tüm ulusu bilinçlendiren Türkiye Cumhuriyeti devleti, zelzele anında neler yapılması gerektiğini daha iyi bir biçimde anlatabilmek için bugün tüm Türkiye genelinde afet tatbikatı hakikatleştirecek. Peki, bu afet sırasında neler olacak? İşte sizlere Doğru yanıtlarıyla zelzele tatbikatında sarsıntı olacak mı?

Zelzele Tatbikatında Sarsıntı Olacak Mı?

Zelzele Tatbikatı Nedir?

Mekteplerde çocukları ve gençleri eğitmek için verilen zelzele tatbikatlarının reel emeli mümkün bir zelzele gidişatında veya yangın gidişatında talebeleri şuurlu hale getirmektir. Böylesi makûs anlarda bireyleri bilinçlendirerek onlara bu mevzu da eğitim vermek zelzele tatbikatının reel emelleri arasında yer alır. Zelzele tatbikatında her şey o an zelzele oluyormuş gibi asla yakın bir biçimde işlenir. Asla eş hallerde uygulamalar yapılır.

Zelzele Tatbikatı Ne Zaman?

Tüm Türkiye genelinde yapılacak olan zelzele tatbikatı 12 Kasım 2022 tarihi Cumartesi günü saat 18.57 ’de yapılacaktır. Türkiye ’de yapılacak olan zelzele tatbikatına aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de katılacaktır. Türkiye ve KKTC ’de eş zamanlı olarak zelzele tatbikatı reelleştirilmiş olacaktır.

Zelzele Tatbikatında Sarsıntı Olacak Mı?

Zelzele tatbikatı asla yakın bir biçimde uygulanır fakat asla yakın bir biçimde uygulanan zelzele tatbikatında sarsıntı gibi vakalar asıllaştırılamaz. Zira bu sistemi ve teknolojiyi Türkiye ’de uygulayabilmek olabildiğince güçlüdür. Tüm Türkiye genelinde böylesi bir vakayı uygulayabilmek hem paniğe, kaygıya neden olacaktır hem de Türkiye ’nin bu sistem için ayrı bir ekonomik bütçe ayırması gerekecektir.

Tatbikat esnasında rastgele bir siren sesi oluşmayacak ve yayınlanmayacaktır. 18:57 saatinde yurttaşlardan çök – kapan ve tutun uygulaması yapılması istenecektir. Aynı zamanda yurttaşların uygulama esnasında rastgele bir bir araya gelme alanına gitmesine gerek yoktur.

Zelzele Tatbikatı Ne Kadar Sürer?

Zelzele tatbikatının kaç dakika süreceğiyle ilgili bütün net bir yanıt yok fakat vasati olarak tüm afet anının 15 – 30 dakika içerisinde bitirileceğini varsayım etmekteyiz.

Zelzele Anında Nerede Durulmalı?

Zelzele anı ve tatbikatı sırasında netlikle panik yapmaktan uzak durunuz. Çevrenizde bulunan statiklenmiş dolap, raf veya pencerelerden uzak kalarak masa altlarına, dolgun ve hacimli koltukların, çekyatların veya içi dolu sandıkların sizi gözetebileceği biçimde yanına saklanınız. Eşyaların yanında çömelerek veya uzanarak kendinizi hayat üçgeni pozisyonunda tutunuz.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

Oy Ver