Anasayfa » Genel » Tetanoz Aşısından Sonra Duş Alınır Mı? Doğru Yanıt

Tetanoz Aşısından Sonra Duş Alınır Mı? Doğru Yanıt

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde tetanoz aşısından sonra duş alınır mı? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber tetanoz aşısından sonra duş alınır mı? Sualinin doğru yanıtını verdik. Aynı zamanda tetanoz aşısı ne işe verim, tetanoz aşısı yan tesirleri, tetanoz aşısı nereden yapılır, tetanoz aşısı sonrası içki alınır mı? Başlıklarında da değişik bilgiler verdik.

Tabiatta bulunan clostridium isimli bakterinin ortaya çıkartmış olduğu ölümcül hastalığı ortadan kaldırabilmek için tetanoz aşısı lüzumludur. Tetanoz aşısı olmayan şahısların hastalığa bağlı olarak yaşanan vefat oranı %60 oranına kadar çıkmaktadır. Anne ve bebeklerde çok daha yüksek oranlarda bulunan bu vefat tehlikeyi paslı demir dahil tüm lekeli yüzeylerden şahsa bulaşabilir. Peki, tetanoz aşısından sonra duş alınır mı? İşte doğru yanıtı…

Tetanoz Aşısından Sonra Duş Alınır Mı?

Tetanoz Hangi Yaş Grubunda Görülür?

Tetanoz her yaş grubunda ortaya çıkabilecek cinsten ölümcül bir hastalıktır. Öbür yaş gruplarına göre anne ve bebeklerde çok daha sık bir biçimde görülebilecek olan bu hastalık için henüz aşı yaygın değilken 1988 senesinde 787.000 bebeğin vefatına neden olmuştur. Aşının daha da yaygınlaşması ve her insana uygulanabilmesiyle beraber 2013 senesinde vefat oranları %94 oranında eksilmiş ve bebek vefat oranları 49.000 ’e kadar düşmüştür.

Tetanoz aşısının yapılmasındaki emel anne veya bebeğin vefat tehlikesini ortadan kaldırmaktır. Ülkemizin sağlık mevzusunda atmış olduğu adımlarla beraber aktif aşılama dolayısıyla çok uzun senelerdir tetanoz sebebiyle vefat tehlikeyi çok minik sayılara inmiştir.

Tetanoz Aşısı Yan Tesirleri Nelerdir?

Tetanoz aşısının öğrenilen çok ciddi bir yan tesiri bulunmamaktadır. Anneler kendileriyle beraber bebeklerine bu aşıyı güvenle yaptırabilirler. Aşı sonrasında aşının getirmiş olduğu hafif yan tesirler ortaya çıkabilir fakat bu yan tesirler aşının yapılmasından birkaç gün sonrasına kadar iğnenin yapılmış olduğu bölge üzerinde acı, sızlama, ağrı, üşengeçlik gibi problemlerdir. Cildi duyarlı olan fertler aşı bölgesinde kızarıklıklar alana gelebilir. Şayet kızarıklık aşı yapıldıktan 48 saat sonrasına kadar geçmezse enfeksiyonla alakalı değişik rehabilitasyon usulleri sunulabilir.

Tetanoz Aşısından Sonra Duş Alınır Mı?

Tetanoz aşısı dahil öbür tüm aşıların bir çoğu için aşı yapıldıktan sonraki süreçte banyo yapılmasında veya duş alınmasında rastgele bir mahzur yoktur. Tetanoz aşısı sonrasında duş alabilir, banyo yapabilirsiniz.

Tetanoz Öldürür Mü?

Tetanoz sebebiyle hastanın bedeninde ateş, terleme, nöbet geçirme, tansiyon yükselmesi gibi sağlık problemleri ortaya çıkabilir. Bu problemlerle beraber kalpte ritim bozukluğu, kalp krizi, solunum yetmezliği gibi sağlık problemlerinin görüldüğü de öğrenilmektedir. Bu hastalıklar sebebiyle hastanın vefat oranı %60 ’a kadar yükselir. Öbür fertlere göre bu hastalığın vefat oranı anne ve bebeklerde çok daha fazla olabilmektedir.

Tetanoz Bulaşıcı Mıdır?

Hayır, tetanoz bulaşıcı bir hastalık değildir. Daha evvelinde tetanoz geçirmiş bir fertte bütün bağışıklık kazanımı ortaya çıkmaz ve bu sebeple bu şahısların kumpaslı bir biçimde öbür fertler gibi aşılanması gerekir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

5/5 – 1 Şahıs Değerlendirdi!
Oy Ver