Anasayfa » Gezilecek Yerler » Roma ’da Gezilecek Yerler, En İyi Roma Rotası

Roma ’da Gezilecek Yerler, En İyi Roma Rotası

Roma ’da gezilecek yerler son senelerde oldukça popüler hale gelmiş görünmekte. Yürüyerek tüm gezilecek yerlere gidebilme ihtimali sağlayan bu şehir, bu nedeni ile de alaka sürüklemekte. Bu şehirde 2 – 3 gün içerisinde bir hayli gezilecek turistik ve tarihi bölgeye gidilebilmesi olası. Bu neden ile son zamanlarda tatil ya da gezi tasarıyı yapan şahıslar Roma ’da gezilecek yerler araştırması yapıyor.

Roma ’da tarihi ve turistik anlamda gezilebilecek bir hayli yer bulunduğu öğrenilmekte. Peki, bu yerler neresi?

Roma ’da Gezilecek Tarihi Yerler

İlk olarak İtalya ’nın başşehri olan Roma ’da bulunan kolezyum gezilebilir. Kolezyum,  oval bir yapıya sahip amfi tiyatrodur. Bir Hayli şahsın resimlerden gördüğü bu tarihi alan, turistlerin de favorisi olarak öğrenilmektedir. Bu yapının üretimi milattan sonra 72 senesinde başlamıştır ve milattan sonra 80 senesinde bitirilmiştir. İmal malzemeleri traverten kireçtaşı, tüf ve tuğladan olan bu yapı oldukça sağlamdır ki çoğu kısmı bir tam halde günümüze kadar gelmiştir. Bu yapı, Roma gezisi adresleri inceleyen bir hayli şahsın gitmek istediği bir yer olarak öğrenilir.

İlk olarak Palatino Tepesi Roma ’da gezilmeye değer bir bölgedir denilebilir. Bu bölge Roma ’nın tarihi harabeleri açısından en zengin bölgesidir. Bu bölge milattan evvel 1000 senesinden itibaren mesken bölgesi olarak kullanılmış olmasından dolayı oldukça tarihi zenginlik kapsaması sebebi ile bir hayli turist tarafından alaka görmektedir.

Bir öbür Roma ’da gezilecek tarihi yerler arasında bulunan bölge ise Roma Forumu ’dur. Bu bölge Antik Roma ’nın büyüdüğü merkez bölge olarak öğrenilmektedir. Daha Önceki senelerde bir hayli iş, ticaret, fahişelik, adalet ve imanın yönetimi bu bölgede asıllaşmaktaydı. Bir Hayli tarihi viranelere ev sahipliği yapan bu bölge turistlerin alakasını sürüklemektedir.

Roma ’da Gezilecek Turistik Yerler

İtalya ’nın başşehri olan Roma ’da dik yamaç merdivenler olarak öğrenilen İspanyol merdivenleri, bir hayli turistin ziyaret ettiği bölge olarak öğrenilir. Bu merdiven 135 basamaktan oluşmaktadır ve şehrin merkezinde bulunmaktadır. 1723 – 1725 seneleri arasında inşa edildiği öğrenilen bu merdivenler, Roma ziyaretinde belirli görülmesi gereken eserlerden biri olarak öğrenilmektedir.

Roma ’da gezilecek turistik yerler arasında yer alan bir öbür bölge ise Trevi Çeşmesidir. Bu yapı İtalyan mimar Nicola Salvi tarafından planlanmıştır. 26 metre yüksekliğe ve 49 metre genişliğe sahip bir mimari eserdir. Roma ’nın en büyük Barok çeşmesi olarak öğrenilen bu yapı, bir hayli turistin favorisi olarak ziyaret edilmektedir.

Roma gezisinde ziyareti olmazsa olmaz yerlerden bir öbürü de Navona Alanıdır. Bu alan Roma ’da bulunan tarihi alanlardan sadece bir tanesi olarak öğrenilir. Antik Roma ’da ulusun savaş ve gayretleri izlemek için gittiği bir alan olarak kullanılmaktaydı. 15. Asırdan itibaren şehrin Pazar alanının bu alana taşınması ile birlikte alan Romalıların Barok yapıtlarının bulunduğu bir alan haline gelmiştir.

Roma ’da gezilecek alanlar arasında yer alan bir öbür alan ise Popolo Alanıdır. Bu alan Avrupa ’nın en iyi ve azametli alanları arasında yer almaktadır. Roma gezisi sırasında kesinlikle ziyaret edilmelidir. Ayrıca bu alanda ufak bir tren ile seyahat edilmesi de olasıdır.

Gezilebilecek bir öbür alan ise Aziz Petrus Alanıdır. Bu alanın özelliği kolonlar ile çevrili olmasıdır. Bu kolonları alana getirmek için ünlü heykeltıraş Gian Lorenzo Bernini senelerce uğraşmıştır. Alanın ortasında bulunan büyük fıskiyeler resim çekilmek için oldukça sonbahara bir arkaplan olabilmektedir.

Bunların dışında Sant ’Angelo Kalesi başka bir deyişle Türkçe karşılığı Kutsal Melekler Kalesi olan bu bölge de muhakka ziyaret edilmesi gereken bir alandır. Bu mimari yapı, Adriano Parkı ’nda yer alan silindirik bir yapı olarak belirlenebilir. Bu bina Tiber Deresinin kıyınsa bulunmaktadır ve bir zamanların azami binası olarak belirlenebilmektedir. İmal inşasına 135 senesinde başlanmıştır ve 139 senesinde bitirilmiştir.

Roma ’ya kadar gelmişken Vatikan Müzeleri de gezilmez ise olmaz. Roma Katolik Kilisesi tarafından inşa edilmiş olan bu müze dünyanın en ehemmiyetli heykellerine ev sahipliği yapmaktadır.

Roma ’da gezilecek yerler arasında bulunan bir başka yer ise Haritalar Galerisidir. 120 metre uzunluğundaki bir antre olan bu Vatikan Müzesinin içerisindeki galeride 40 harita duvarlara işlenmiştir. Uzun ve dar antre yapısı sayesinde bu antre İtalya ’nın yapısına benzemektedir. Bu haritalar genellikle İtalya ’ya ve Vatikan ’a ait bölgeleri kapsamaktadır.

Roma ’nın ünlü yedi tepesinden azami olanı olarak öğrenilen Capitol Tepesi de görülmeye değer yerlerden biri olmaktadır. Orta çağdan kalma viranelere sahip bu tepenin bir hayli tarihi alanı yapılan mimarı yapılar ile örtülmüş olsa da görülmeye değer bir tepe olduğu öğrenilmektedir.

Şapel kültürünü merak eden şahıslar Sistina Şapel ’ini ziyaret edebilir. İnşası 1477 senesinde başlayan ve 1483 senesinde bitirilen bu şapel oldukça ünlü olarak öğrenilmektedir. Bunun dışında uzunluğu 20 metre genişliği ise 40 metre olarak söylenebilir. Oldukça şatafatlı bir görünüme sahip olan bu şapel, bir hayli turist tarafından seçim edilmektedir.

Tüm bu yerler dışında Roma ’da başka bir hayli görülmeye ve gezilmeye değer yer bulunmaktadır. Neredeyse her yere yürüyerek erişebilme ihtimali sayesinde kısa müddet içerisinde her karışını dolaşabileceğiniz bu şehir, bir hayli turist tarafından gerek tarihi yerleri gerek ise turistik bölgeleri sebebi ile seçim edilmektedir. Roma gezisinde oldukça bilgilendirici, ufuk çoğaldırıcı ve cümbüşlü gezi yapmak olasıdır.

Bir Hayli gezilecek ve görülecek yer ihtimali olması sebebi ile turistlerin memnuniyet içerisinde dolaştıkları bu şehir büyük bir tarihi geçmişe sahiptir. Gezilecek yerlerin yüksek fiyatlara tabi olmaması da turistleri memnun etmektedir. Bu şehirde oldukça cüzi sayılara bir hayli tarihi ve turistik yer görmek olasıdır. Roma ’da gezilecek yerler saymak ile bitmezken her sene gidip gezip görmek isteyen binlerce birey olmaktadır.

Roma ’da Gezilecek Yerler

Oy Ver