Anasayfa » Genel » Regl İken Saç Kesilir Mi? (Kesin Cevap)

Regl İken Saç Kesilir Mi? (Kesin Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde regl iken saç kesilir mi? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize regl iken saç kesilir mi? Sualine Doğru yanıtı verdik. Bununla birlikte adetliyken saç kesilir mi, adetken saç kesilir mi, adet yarıyılinde saç kestirilir mi, regl iken saç kesilir mi diyanet başlıklarında da değişik bilgiler aktardık.

Regl yarıyıli her kadın için ayrı bir meseleyi beraberinde getiriyor. Regl yarıyılindeyken bir kadının yapabileceği aktiviteler kısıtlanıyor bununla birlikte hayatları birden bire külfetli bir hale dönüşmüş oluyor. Regl iken çoğu aktiviteye katılamıyorken bir yandan da kadınlar tarafından merak edilen bir diğer sual de; ‘ ’Regl iken saç kesilir mi? ’ ’ veya ‘ ’Adetliyken saç boyanır mı? ’ ’ İşte sizlere tüm bu suallerinize Doğru yanıtlar!

adetliyken saç kesilir mi

Regl İken Saç Kesilir Mi?

Regl yarıyılindeyken bir kadın bazı temizlik ve bakım işlemlerinden geri kalarak tüm yoğunluğunu özel bölgesine veriyor. Aynı zamanda regl yarıyılinin getirmiş olduğu sıkıntılılıkta kadınların yaşamını derinden etkileyerek tüm sosyal aktivitelerden geri kalmasına neden oluyor. Şayet bir kadın çok sık bir şekilde saç boyaması, saç kesimi ve türevi şeylerle ilgileniyorsa usuna direkt olarak; ‘ ’Regl iken saç kesilir mi? ’ ’ Suali geliyor. Bununla birlikte tırnak kesilir mi, saç boyanır mı gibi suallerde beraberinde geliyor. Tüm suallerinize altta kesin yanıt verdik.

Regl yarıyılindeyken saç kestirilmesi bazı kaynaklara göre mekruh olarak değerlendirilmektedir. Fakat bu mevzu da yeterli bir delil olmadığı için bazı kaynaklarda bu değerlendirmenin tersini düşünmektedir. Yani bir kadın regl yarıyılindeyken saçını kestirmesi, boyatması veya tırnaklarını kestirmesi mekruh olarak görülmekte fakat bazı kaynaklarda ise tüm bunların her birisinin yapılmasında herhangi bir mahzur yoktur.

Regl İken Saç Boyatılır Mı?

Regl yarıyılindeyken bir kadının vücudundaki hormonlar düzensizliğe biner, beden ısısı yükselir veya bedenin kimyasallara rağmen olan tepkimeleri değişikleşir. Bu surattan regl yarıyılinde saç boyatılması çok sıhhatli bulunmamaktadır. Zira regl yarıyılinde yaşanan hormon düzensizlikleri kimyasallara rağmen değişik tepkimeleri ortaya çıkartmakta bu da mevcut renge kavuşabilmeyi engelleyebilmektedir. Regl yarıyıli sonrasında saçlarınızı boyatmanız daha sıhhatli olacaktır.

Regl yarıyıli içerisindeyken saçınızı sarı, kızıl veya platin renkte yaptırmak istiyorsanız kadınların geneli bu adet yarıyılinde bu renklerin bütün kıvamını tutamadıkları için vaziyetten memnun değiller. Boya bütün olarak yakalamaz ve istenen renk tonunu bütün olarak yakalayabilmek diğer zamanlara göre oldukça güçtür. Sıhhatsel anlamda bir hasarı bulunmuyor olsa da yaşanılan hormon düzensizliği saç boyamasını direkt olarak etkilendiğinden daha sonraki günlerde daha iyi netice elde edebilmek ismine geciktirmeniz önerilir.

Regl İken Saç Kesilir Mi?

Regl iken saçlarınızı kestirmenizde herhangi bir mahzur yoktur. Fakat saç kestirmesi dahil tüm diğer bakım vakalarını yaptırırken salt surette cünüplük vaziyetinde olmamanız önerilir. Cünüp bir şekilde saç kestirmeniz, tıraş olmanız veya tırnaklarınızı kestirmeniz dinen Doğru olmayacaktır. Bu surattan abdestinizi aldıktan sonra temizlik işlemlerine başlamanız çok daha Doğru bir karar olacaktır.

İhyaü Ulum Ed – Din kitabında saç kestirilmesi, tırnak kesmesi veya saç boyatılmasıyla ilgili olarak şunları söylemektedir; “Cünüp olan kimsenin tırnak kesmesi, tıraş olması, etek ve koltuk altını temizlemesi, kan aldırması veya bedenden herhangi bir parça kopartması uygun değildir. Zira âhirette tam vücud geri döneceğinden yıkanmadan kesilen veya tıraş olunan şey cünüp olarak dönecektir.”Mügni ’I-Yoksul, I/75; Halil Gönenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

Oy Ver