Anasayfa » Yazılım » Javascript Nedir?

Javascript Nedir?

Javascript, yazılım geliştiriciler tarafından sıklıkla seçim edilen en popüler kodlama dilleri bkocamandır. Günümüzde tüm tarayıcılar tarafından desteklenen Javascript ile web sayfanızın işlevlerini artırabilir ve enerjik bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

JavaScript, 1995 senesinde Brendan Eich tarafından geliştirilmiştir. Takribî 20 yıldır web tasarımı ve yazılım alanında kullanılan JavaScript, web sayfalarına devingenlik katmak ve kullanıcı ile etkileşimi daha fazla çoğaldırmak için kullanılan betik dilidir.

Devamlı devam eden gelişim ve başkalaşım süreciyle dünyanın en popüler yazılım dilleri arasına girmiştir. Günümüzde, internet sitelerinin %90 ’ından aşırısı Javascript kullanması başarısının en büyük kanıtıdır.

Javascript Ne İşe Bereket?

Javascript ne işe bereket? JS açılan veya kayan menüler, hareketli semboller gibi öğelerle internet sitelerini enerjik ve işlevsel hale getiren ehemmiyetli bir web yazılım dilidir.

HTML koduna defineli olarak veya dahili biçimde yazılıp sayfa yüklendiğinde rastgele bir derleyiciye gereksinim dinlemeksizin Doğrudan çalıştırılabilir. JavaScript ’ in öbür dillere mukayeseyle oldukça değişik olduğu söylenebilir.

JavaScript ’ in Avantajları Nelerdir?

JavaScript ’i özel kılan 3 temel sebep vardır;

  HTML / CSS ile beraber çalışması   Popüler tüm tarayıcılarda ön tanımlı olarak gelip mesele çıkarmadan çalışması   Basit işleri süratli bir biçimde yapabilmeyi sağlamasıdır.

Bu özelliklerin hepsini bir arada bulunduran tek tarayıcı teknolojisi olduğundan, JavaScript dünyada en çok kullanılan tarayıcı teknolojisidir. Neredeyse tarayıcıların bütününün altyapısında JavaScript çalışır.

Javascript ile Java Farkı Nedir?

Genellikle Java ve JavaScript birbirine karıştırılmaktadır. Ayırt edilmelerini sağlayan en ehemmiyetli farkları dillerinin cinsidir. JavaScript betik dili iken Java ise bir programlama dilidir. Programlama dili kodları makine koduna çevrilerek çalıştırılır. Betik dili kodları ise interpreter tarafından açıklanarak çalıştırılmaktadır.

Nesne yönelimli programlama dili olan Java, reyin konsolları, bilgisayarlar, uslu telefonlar ve internet dünyası gibi pek çok platformda kullanılır. Javascript ise web sitelerini geliştirerek daha kaliteli ve işlevsel gidişata gelmesini sağlayan enerjik bir yazılım dilidir.

Enerjik içerikler oluştururken Javascript ’in yanı gizeme HTML ve CSS de birlikte kullanılır. Java ’ da ise bu biçimde bir koşul yoktur. Java sarih kaynak kodlu yazılım dilidir. HTML ve CSS olmadan yalnızca Java kullanarak mobil ya da bilgisayar uygulamaları geliştirebilir aynı zamanda bilgilerinizi saklayabilirsiniz.

Bu farkların yanı gizeme, 2 programlama dili de C dilini kullanır ve istemci tarafında vazife alırlar.

Javascript Nasıl Bilinir?

Javascript Nasıl Bilinir? Yazılım bilmek isteyen veya var olan yazılım balakasını genişletmek isteyen şahısların en çok seçim ettikleri dillerden bkocaman Javascript ’ tir. Programlama bilmek güç bir süreç olduğundan özveri, efor ve sabır lüzumludur.

Bu surattan, Javascript bilmek istiyorsanız evvel bu yazılım dilini hangi alanda kullanacağınıza karar vermelisiniz. Kendinizi web alanında geliştirmek istiyorsanız Javascript ’ in yanı gizeme HTML ve CSS de bütün hakimiyet sağlamış olmalısınız. HTML, CSS ve C dillerini biliyor olmak Javascript bilmenizi basitleştirecektir. Bu surattan HTML ve CSS mevzusunda yetersizleriniz varsa bu yetersizleri kapattıktan sonra Javascript ’ e geçmelisiniz.

Oy Ver