Anasayfa » İzmir » İzmir Saat Kulesi Nerede, Nasıl Giderim?

İzmir Saat Kulesi Nerede, Nasıl Giderim?

İzmir’in kalbinin attığı şehrin sembolü olarak bilinen yapı, İzmir Saat Kulesi olarak biliniyor. Konak Meydanının tam ortasında yer alan bu tarihi eser, yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı turistik yerlerden biri. Saat kulelerine alışmışlığımız, birçok gezginin bu saati es geçmesine neden olsa da, saatin bulunduğu meydan ve atmosferi görülmeye değerdir.

Saat Kulesi Tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse ; kulenin yapılış tarihi, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’ne kadar gitmekte. 33 yıl gibi uzun bir süre tahta kalmayı başarmış, II. Abdülhamit Döneminde (1901 yılında), Sadrazam Said Paşa tarafından, Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına yapılmış. Cumhuriyete geçilmeden önce kulenin üst kısmında Osmanlı Tuğrası’nın olduğu söylenir. Fakat, Cumhuriyet Dönemi’ne geçilmesi ile bu tuğra kaldırılmış.

İzmir Otogardan otobus ile gitmek istiyorsanız 163-250 nolu araçlar ile gidebilirsiniz. İzmir Havalimanından gitmek istiyorsanız ise Metro ile rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz. Şahsi aracınız ile gidecekseniz Google Haritalar navigasyonu ile en hızlı şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Oy Ver