Anasayfa » Rehber » IBAN ’dan Kişi Bulma (Doğru Yöntem)

IBAN ’dan Kişi Bulma (Doğru Yöntem)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde IBAN ’dan şahıs bulma konusunda soru almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber kıymetli ziyaretçilerimize ibandan şahıs bulma sorusuna Doğru yanıtı verdik. Aynı zamanda iban numarası kime ait olduğunu bilme, iban sorgulama, ibandan isim bulma başlıklarında da değişik bilgiler verdik.

Bankacılık sisteminin şifrelenmiş ve şahısye özel olarak sunulan sistemi iban sistemi, banka müşterisi olan bir bireyin aynı bankanın değişik bir müşterisine veya değişik bir bankanın şahısye özel iban numarasına ödeme yollamasini sağlar. Bankacılık harekâtları denilince akla ilk gelen sistemlerden bir tanesi olan IBAN ifadesi ilk defa Avrupa Birliği ’nde kullanılmıştır. Peki, Ibandan şahıs bulma nasıl oluyor? İşte sizlere Doğru yanıtı…

IBAN ’dan Şahıs Bulma

IBAN ’dan Şahıs Bulma

İban adresi üzerinden bir bireyin kim olduğunu bilebilmeniz güç bir olay olacaktır. Fakat her IBAN numarasının tanımlanmış standardı bulunur ve bu standartlar çerçevesinde IBAN ’ın hangi bankaya ait olduğu gibi bilgilerine kolay bir biçimde ulaşabilirsiniz. IBAN numarasıyla bulabileceğiniz bilgiler alttaki gibidir:

Alıcının hesabı açtığı ülke Hesabın bulunduğu banka Alıcının hesabı açtığı bankanın yer aldığı şehir ve ilçe Alıcının hesap numarası

26 haneden oluşan IBAN numarasının içerisinde ülke kodu, banka kodu, şube kodu ve hesap numarası yer almaktadır. Bu bilgiler ışığında IBAN ’ın hangi bankaya ait olduğu gibi bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.

İbandan İsim Bulma

IBAN adresinden isim bulmak için IBAN adresinin hangi bankaya kayıtlı olduğunu bilmeniz gerekir. IBAN adresinin kayıtlı olduğu bankaya erişerek şayet sizin de o bankada hesabınız bulunuyorsa alttaki adımları takip edin.

Banka hesabınıza giriş yapın. Para yollama sekmesine tıklayın. IBAN numarasını yazın.

Bu yöntem sayesinde IBAN numarasının kime ait olduğunu yine bulabilme ihtimaline sahipsiniz. Bazı bankalarda IBAN numarasını para yollama kısmında girmiş olsanız dahi isim, soy isim şifrelenmiş bir biçimde gözükebilir. Misalin: ‘ ’Y***** D**** S**** ’ ’ gibi…

Yanlış Şahısye Para Yollama

IBAN numarasını Doğru girmediğiniz veya IBAN numarasını Doğru girmenize karşın IBAN ’ın sahibi olan bireyin isim, soy ismini Doğru girmemiş olmanız paranızın sizin hesabınıza parayı yollamış olsanız dahi geri döneceği anlamına kazanç. Şayet para yolladığınız bireyin IBAN ’ı Doğru olsa dahi isim, soy isim yanlış olursa paranız sizin hesabınıza geri kazanç.

IBAN Kaç Haneden Oluşur?

IBAN, 26 haneden oluşur.

IBAN Nasıl Alınır?

IBAN alabilmek için banka hesabınızın olması gerekir. Banka hesabınızı oluşturabilmek için bulunduğunuz konumdaki rastgele bir bankanın şubesine giderek banka hesap açılımı yapmanız gerekir. Banka hesabı açtırdığınız taktirde size özel olarak kodlanan IBAN numarası tahsis edilir.

Banka hesabı açtırabilmek için asgari 18 yaşında olmalısınız. 18 yaş altında olan her birey velisiyle beraber bankaya giderek bankanın izin vermesi vaziyetinde banka hesabı açtırabilir. Bazı bankalar şubeye gitmeye gerek kalmadan çevrimiçi bir biçimde banka hesabı açılmasına izin veriyor. Bu bankalar arasında İş bankası, Finansbank gibi bankalar yer almaktadır.

IBAN Açılımı Nedir?

IBAN teriminin İngilizce olarak açılımı ‘ ’International Bank Account Number ’ ’ olarak geçer. Türkçe karşılığıysa ‘ ’Uluslararası Banka Hesap Numarası ’dır. ’ ’

Banka hesapları uluslararası ödemeler alabilir veya uluslararası ödemeler yollayabilir. Uluslararası ödemeler alabilmek için banka hesabınızın SWIFT kodu gibi ek kodlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu kodlar ve IBAN aracılığıyla Dünya ’nın her bir bölgesinde yaşayan insandan banka ödemeleri alabilme ihtimaline sahipsiniz.

Sosyal Medya kategorisine de bakabilirsiniz.

5/5 - (6 Oy)