Anasayfa » Genel » Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır? (Doğru Yöntem)

Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır? (Doğru Yöntem)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde gerdek gecesi namazı nasıl kılınır? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber bedelli ziyaretçilerimize gerdek gecesi namazı nasıl kılınır? Sualinin Doğru yanıtını verdik. Bununla beraber gerdek gecesi kılınan namazı, ilk gece namazı, gerdek gecesi namazı ne zaman kılınır, evlendikten sonra kılınan namaz, düğünden sonra kılınan namaz başlıklarında da değişik bilgiler verdik.

İlk defa toplanan eşler nikah sonrası parasal ve manevi olarak tüm mahremiyeti ortadan kaldırmış olurlar. Eşler bir araya kazanç ve bu özel gecede eşler arasında neler yapılmalıdır? Gerdek gecesi namazı nedir? Sualleriyle kafalarında bir ton sual işareti yer alır. Yeni evlenen çiftlerin ilk defa aynı konutta baş başa kaldığı bu gece de eşler, gerdek gecesi namazının kılınıp kılınmadığını veya bu gece gerdek gecesi namazı nasıl kılınır? Merak etmektedirler. İşte sizlere tüm detaylarıyla gerdek gecesi namazı nedir? İsimli içeriğimiz…

ilk gece namazı

Gerdek Gecesi Namazı Ne Zaman Kılınır?

Aile kurarak eşler arasında değişik bir bağ ortaya çıkartılmış olur ve eşler ilk gecede birbirine olan parasal ve manevi kıymetlerin her birisini ortadan kaldırırlar. Bu özel gece evvelinde eşlerin kılacağı namaz ve şükür damadın aynı zamanda gelinin serinlemesini daha fazla huzurlu olmasını sağlayacaktır. Bu sayede dinen eşler arasındaki bağlar daha güçlü hale gelmiş olacaktır. Kendini güvende sezmek isteyen, psikolojik olarak eşine karşı rahat sezmek isteyen ve stresi ortadan kaldırmak isteyen eşler bu namazı kılarak aile oldukları şuuruna erişebilirler. Gerdek gecesi namazı damat için eşinin kendine emanet olduğunu anımsatır, kadın içinse eşinin onu gözeteceğini anımsatmış olur.

Gerdek gecesi evvelinde eşler aynı odaya girdiklerinde namaz kılmaları uygundur. Başka Bir Deyişle bu namazı gerdek gecesi evvelinde kılmalısınız ve damat ile aranızda rastgele bir cinsel ilişki olmamalıdır.

Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Gerdek gecesi namazını kılmak için hem damadın hem de eşin abdest almış olması zorunludur. Çiftler namaz kılmaya durduktan sonra damat önde durur, gelinse damadın artta saf alır. Bu pozisyona girildikten sonra hem damat hem de gelin gayesini eder daha sonrasında sabah namazında olduğu gibi iki rekat namaz kılınır. Gerdek gecesi namazında amacınızı ‘ ’Gaye ettim Allah rızası için iki rekat namaz kılmaya ’ ’ biçiminde etmelisiniz.

Gerdek Gecesi Namazı Kılınışı

” Allah-ü Ekber ” diyerek tekbir alınır, avuç içi kıbleye bakarken başparmak ile de kulak memesini değilir. Tekbir sonrası erkekler ellerini göbek hizasında kadınlar ise göğüs hizasında birleştirirler. Euzü Besleme çekildikten sonra Sübhaneke duası ve hemen ardından Fatiha ve Kafirun süresi okunur. “Allah-ü Ekber ” diyerek rükuya eğilir ve üç kere ‘ subhane rabbiyel azim ‘ denilir. ‘Semiallahülimen hamide ’ denilerek kıyama kalkılır. Dik duruş sırasında ‘ Rabbena lekel hamd ’ denilir ve ‘ Allah-ü Ekber ‘ diyerek secdeye gidilir. Secdeye eğildikten sonra 3 kere ‘ Sübhane rabbiyel ala ’ denilir sonrası da “Allah-ü Ekber ’ diyerek oturulur. ‘Allah-ü Ekber ‘ denilerek tekerrür secdeye gidilir ve üç kere ‘ Sübhane rabbiyel ala ‘ denilir sonra ‘Allah-ü Ekber ’ söylenerek ayağa kalkılır. Euzu Besmele cekildikten sonra Fatiha ve İhlas suresi okunur. ‘Allah-ü Ekber ‘ denilerek rükuya gidip 3 kere Sübhane rabbiyel azim ’ denilir. Sonrasında ‘ Semiallahülimen hamide ’ dendikten sonra kıyama kalkılır. Dik duruş esnasında ‘ Rabbena lekel hamf ‘ denilerek ‘Allah-ü Ekber ’ denilerek secdeye gidilir. Secde de üç defa ‘Sübhane rabbiyel ala ‘  denilerek ‘Allah-ü Ekber ‘ denilerek oturulur. ‘Allaj-ü Ekber ‘ denilerek secdeye gidilir. Ardından 3 defa ‘ Sübhane rabbiyel ala denilerek ‘Allah-ü Ekber ‘ denilir ve oturulur. ‘Ettehiyyatü, Allahümme Sallk, Allahümme Barik, Rabbena ‘ duaları okunduktan sonra sağ ve sol tarafa ‘ Esselamün aleyküm verahmetullah ‘ denilerek selam verilir.

Gerdek gecesi namazını gelin isterse gelinliğiyle kılabilir. Fakat bu lüzumlu bir kural değildir şayet gelin gelinliğiyle rahat edecekse ve bu biçimde namaz kılmasında rastgele bir problem yoksa kılabilir. Bunun haricinde gelin, gelinliğini çıkartarak namaz kılmak istiyorsa kesinlikle örtülü olmak zorundadır. Örtülü olması fakat rahat bir elbise giymesi rastgele bir mesele çıkartmayacaktır.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

Oy Ver