Anasayfa » Genel » Geğirmek Abdesti Bozar Mı?

Geğirmek Abdesti Bozar Mı?

Geğirmek Abdesti Bozar Mı? Suali, dini görevlerini yerine getirmek isteyen bir hayli birey tarafından merak edilmektedir. Geğirmek, insanlar için ehemmiyetli bir temel gereksinimdir. Ancak, bir hayli insan geğirmenin abdesti bozduğunu düşünmektedir. Bu mevzuda yapılan araştırmalar ve din adamlarının görüşleri araştırıldığında, geğirmenin abdesti bozduğu mevzusunda bir ihtilaf olduğu görülür.

Geğirmenin abdesti bozduğu mevzusunda oluşan ihtilaf, geğirmenin ne zaman ve nasıl reelleştiğine bağlı olarak değişebilmektedir. Misalin, geğirmenin yalnızca idrar yoluyla reelleştiği gidişatlarda, abdesti bozduğu mevzusunda fikir birliği vardır. Ancak, mide veya bağırsaklardan asıllaşan geğirmenin abdesti bozduğu mevzusunda fikir ayrılığı vardır. Peki, Geğirmek Abdesti Bozar Mı?

Din adamlarının görüşleri de Geğirmek Abdesti Bozar Mı? Mevzusunda değişebilmektedir. Misalin, Hanefi mezhebinde geğirmenin abdesti bozduğu kabul edilirken, Şafi mezhebinde geğirmenin abdesti bozmadığı kabul edilmektedir.

Netice olarak, geğirmenin abdesti bozduğu mevzusunda oluşan ihtilaf, geğirmenin ne zaman ve nasıl reelleştiğine bağlı olarak değişebilmektedir. Din adamlarının görüşleri de bu mevzuda değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple, herkesin kendi inanç ve görüşlerine göre hareket etmesi önerilir.

Geğirmek Abdesti Bozar Mı? Diyanet

Diyanet işleri bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre geğirmek, abdesti bozan gidişatlar arasında yer almamaktadır. Bu sebeple geğirdikten sonra yine abdest almaya gerek kalmaz. Fakat geğirme esnasında kusma ve eşi bir vaziyet yaşanırsa, abdest alınmalıdır.

Geğirmek Abdesti Bozar Mı?Geğirmek Abdesti Bozar Mı?

Abdesti Bozan Gidişatlar

Abdest, İslam dininde pakliğin bir parçası olarak kabul edilir ve imanların yerine getirilmesi için önkoşul olarak kabul edilir. Abdest, insan bedeninin emin kısımlarının su ile arınılması şekline belirlenir.

Abdest almak, cinsel uzuvların, ağız, burun, kulaklar, suratın ve el ve ayakların arınılması için yapılan bir süreçtir. Abdest almanın bozulmasına neden olan gidişatlar, muhtelif sebeplerle olabilir. Bu gidişatlar arasında en yaygın olanlar şunlardır:

Gaz çıkarmak, İdrar ya da dışkı yapmak, Mezhebe göre kanama olması, Gusülü bozan vaziyetlerin yaşanması, Ağız dolusu kusmak Abdesti bozan vaziyetlerden birisidir.

Geğirmek Abdesti Bozar Mı? Suali de yukarıyada bahsetmiş olduğumuz gibi mezheplere göre değişik cevaplara sahiptir. Fakat genel olarak geğirmenin abdest bozmadığı öğrenilmektedir.

5/5 - (2 Oy)