Anasayfa » Rehber » Gaslighting Nedir?

Gaslighting Nedir?

Gaslighting, istismarcılar tarafından kurbanlarını manipüle etmek ve hakimiyet etmek için kullanılan bir stratejidir. Gaslighting, istismarcının mağdurun asıllık algısını manipüle ettiği bir cins psikolojik istismardır. Bunu, kurbanın çılgın ya da yanlış olduklarına inandırıldığı sahte bir asıllık yaratarak yaparlar. Bunu yaparak, istismarcı kurbanı hakimiyet edebilir ve kendilerini oldukları gibi sezmelerini sağlayabilir powerless.In bu blog yazısında, gaslighting ’in ne olduğunu, gaslighters ’ın kullandığı değişik stratejileri ve gaslighting ’i nasıl tanıyacağımızı ve bunlara nasıl cevap vereceğimizi araştıracağız. Umarız gaz aydınlatmayı bilerek kendinizi bu cins istismarlardan gözetmeye başlayabilir ve istismarcınıza karşı koyacak eforu kazanabilirsiniz. Sistemin Doğru bir biçimde bilinmesi bu süreçte harekâtların süratli bir biçimde yürümesinde tesirli olacaktır.

Gaz Aydınlatması Nedir?

Hiç yumurta kabukları üzerinde yürüyormuş gibi hissettiyseniz, gaz ışığının kurbanı olabilirsiniz. Gaslighting, istismarcının kurbanı kendi hakikatliğinden ve belleğinden kuşku ettirmeye çalıştığı bir cins psikolojik istismardır. Bu, istismarcı kurbanın güvenini uyanıkça ortadan kaldırdığı için zaman içinde kademeli olarak yapılabilir. Bazı vaziyetlerde, rastgele bir ihtar yapılmadan gaz aydınlatması dahi alana gelebilir.

Gaz aydınlatmasının mağdurun ruh sıhhati ve refahı üzerinde ciddi bir tesiri olabilir. Mağdurun kendine veya kendi düşünce ve duygularına güvenmesini güçleştirebilir, bu da evham, tecrit ve umutsuzluk duygularına yol açabilir. Gaz aydınlatmasının kurbanı olabileceğinizi düşünüyorsanız, destek ve destek için bağlantıya geçmeniz ehemmiyetlidir. Destek gruplarından bu cins istismarlarda uzmanlaşmış terapistlere kadar gaz aydınlatma mağdurları için bir hayli kaynak mevcuttur. Kimse bu biçimde muamele görmeyi hak etmiyor ve Gaz aydınlatması asla kurbanın kabahati değil.

Gaslighting Stratejileri

Gaz aydınlatma terimine bilindik değilseniz, ne olduğunu kavrayarak başlamak en iyisidir. Gaz aydınlatması, biri palavralar ve kandırma yoluyla başka bir şahsı manipüle edip hakimiyet ettiğinde ortaya çıkan bir cins psikolojik istismardır. Bu, aile ilişkilerinden romantik ortaklıklara kadar her ilişkide olabilir. Altta, gaslighting faillerinin kurbanlarını hakimiyet etmek için kullandıkları değişik stratejileri araştıracağız.

Birincisi, gaslighting failleri, hakikatte alana gelen hadiseler hakkında kurbanlarına sık sık palavra söyleyecektir. Bu, bir şeyin olduğu zaman olmadığını iddia etmek gibi minik palavralardan, kurbanlarını çılgın veya çılgın olduklarına ikna etmek gibi daha karışık palavralara kadar değişebilir. Kurbanlarına palavra söyleyerek, gaslighting failleri aldıkları bilgileri hakimiyet eder ve istedikleri her şeye inanmaları için onları basitçe manipüle edebilir.

İkincisi, gaslighting failleri genellikle kurbanlarını çılgın veya paranoyak gibi sezdirmeye çalışırlar. Kurbanlarını bir şeyler hayal etmekle veya fazla alıngan olmakla yargılayabilirler. Mağdurun kendisinden kuşku dinlemesini sağlayarak, gazla aydınlatan failler gidişatı hakimiyet eder ve hedefin harekete geçmesini veya tesirli bir biçimde bağlantı kurmasını güçleştirebilir.

Üçüncüsü, gaslighters, sırada kalmaları için genellikle kurbanın duygularını eksiltmeye veya geçersiz kılmaya çalışacaktır. Misalin, bir hedef gaz lambasına karşı hiddet veya hayal kırıklığı ifade ediyorsa, fail bunun asıl hiddet veya hayal kırıklığı olmadığını söyleyerek cevap verebilir – işlerin aralarında sakin kalması için sadece hiddet veya hayal kırıklığı hakikatmiş gibi davranın. Bu strateji, hedefin konuşmasını ve kendileri için ayağa kalkmasını önlemeye dayanakçı olur – bu da yolun altında daha fazla istismara yol açabilir.

Dördüncüsü, bazen gazla aydınlatma hedefinin kendilerine yapılanlara karşı konuşmaması veya misillemeden korkması için, şiddet tehditleri veya öteki hazmetme şekilleriyle suskunluğa zorlanabilirler. Gaz Aydınlatma hedefleri için ehemmiyetlidir, ne olduğu hakkında konuşmaktan asla korkmayın zira gerekirse mevcut kaynaklar destek grupları gibi vardır. Son olarak, yalnız olmadığınızı unutmayın, bir hayli insan yaşamlarının bir noktasında bir cins psikolojik istismar yaşamıştır.

Gaz Aydınlatmasının Tesirleri

Şayet hiç gaz aydınlatması yaşadıysanız, bunun devirici olabileceğini öğreniyorsunuzdur. Bu, mağdurların kendi düşünce ve duygularından kuşku etmelerine neden olan bir psikolojik manipülasyon biçimidir. Gaz aydınlatmasının mağdurlar üzerinde kendilerini izole ve yalnız sezmelerine neden olmaktan ilişkilerine hasar vermeye kadar muhtelif tesirleri olabilir. Bu kısımda, gaz aydınlatmasının en yaygın beş tesirini özetleyeceğiz.

İlk olarak, gaz aydınlatması mağdurların kendilerinden kuşku etmelerine neden olabilir. Çoğu zaman, gaz lambaları kurbanlarını kendi us sıhhatini denetleyen kelimeler veya ifadeler kullanır. Misalin, fazla tepki verdiğiniz veya bunu uydurduğunuz gibi şeyler söyleyebilirler. Bu, mağdurun hakimiyetini kaybediyormuş gibi sezmesini sağlar ve onları anlamsız bir insan statüsüne indirir.

 

Oy Ver