Anasayfa » Genel » Erkek Tarafı Ne Alır (Detaylı Anlatım)

Erkek Tarafı Ne Alır (Detaylı Anlatım)

Erkek tarafı ne alır, erkek tarafı geline kaç altın yapar, erkek tarafı çeyize ne koyar, düğünde erkeğe ne takılır, düğün erkeğe ne takılır, düğünde geline takılır, evlenirken erkek tarafı ne alır başlıklarında bilgi sunacağız. Bu son yarıyıllarda sorulan ve en fazla cevabı merak edilen suallerin başında yer almaktadır. Öncelikle düğünde erkek tarafının ne alacağının bölgeden bölgeye hatta şehirden ile değişiklik gösterdiğini belirtmek gerekmektedir. Misal vermek gerekirse birbirine çok yakın iki şehirde dahi bu vaziyet değişiklik gösterebilir. Nevşehir ’de erkek tarafı beyaz eşyalardan çamaşır cihazını alırken, yalnızca 70 km uzaklıkta yer alan Kayseri ’de hiç beyaz eşya almaz. Bu nedenle hangi eşyaların alınıp alınmayacağına azıcık da bulunduğunuz çevrenin karar verdiğini ve buna göre adetlerin tanımlandığını da belirtmek gerekmektedir.

Erkek Tarafı Geline Kaç Altın Yapar

Aynı vaziyet yalnızca beyaz eşya ve ev eşyaları için değil aynı zamanda altın içinde geçerli olmaktadır. Tüm Türkiye ’de alt yukarıya aynı vaziyetler geçerli olup, erkek tarafı geline gidişatına göre bilezik ve/veya set alır. Bu da natürel ki karşılıklı olarak uyuşma ile çözülebilecek bir vaziyet olarak ön tasarıya çıkar.

Erkek Tarafı Çeyize Ne Koyar

Hem erkek tarafı hem de kız tarafı için çeyizlik azıcık karşı tarafın elbiseleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Gelin bohçası ve damat bohçası olarak ön tasarıya çıkan bu alternatiflerde şahıstan bireye değişik özelliklerin olduğunu da belirtmek ehemmiyetlidir. Size göre değişik alternatiflere yer verilen bu mevzu başlıklarının ona göre değerlendirilmesi de ehemmiyet talep eder.

Bazen geline bir saat yada parfüm alınırken karşılıklı olarak anlaşılırsa ikisi de alınmayabilir.

Düğünde Erkeğe Ne Takılır

Özellikle sahil kesimlerinde düğün evvelinde damada iyi bir saat alınması ananeyi bulunmaktadır. Bunun karşılığında da erkek tarafı şayet gelin kabul eder ve isterse parfüm alabilir. Bu da yeniden karşılıklı olarak uyuşma ile muhtemel olan bir alışveriştir.

Düğünde Geline Ne Takılır

Genelde altınlar tam düğün esnasında tek parça olarak alınmaktadır. Nişanda yada sözde takılan altınların bir kısmı gelinden alınarak düğünde tekerrürden takılır. Bu esnada geline takılacak olan takıların tanımlanması da ailelerin düğün evvelinde oturarak karar verdikleri bir mevzu olarak ön tasarıya çıkar. Daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için o bölgede daha evvelinde evlenmiş büyüklerden de destek alınabilir.

Evlenirken Erkek Tarafı Ne Alır

Ev eşyaları, oturma odası, salon ekibi ve öbür ev eşyaları, perdeler vs. erkek tarafı tarafından alınmaktadır. Pek çok yerde ise kız tarafı yatak odası ekibi alır.

Nişanda Erkek Tarafı Ne Takar

Azıcık evvelde altını çizdiğimiz üzere yapılan bu alışveriş çoğunlukla düğün sürecinin tamamını içermektedir. Yalnızca nişan – söz yada kına için değil, genel olarak evlilik töreninde bu takılar alınmaktadır. Genellikle iç Anadolu ve karadeniz bölgesinde geline bir adet bilezik yapılır ve bu bileziği takması istenir. Bunun dışında sette nişanda geline takılabilir. Evlenirken takılan bu setin alınması  ve buna göre yine takılması beklenmektedir. 

Oy Ver