Anasayfa » Genel » Dünyanın En Pahalı Tesbihi (Dudak Uçuklatan Fiyatlar)

Dünyanın En Pahalı Tesbihi (Dudak Uçuklatan Fiyatlar)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde Dünyanın en pahalı tesbihi hangisidir? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber Dünya ’nın en pahalı tesbihi hangisidir? Sualinin Doğru yanıtını verdik. Aynı zamanda dünyanın en kıymetli tesbihi, dünyanın en pahalı tesbihi ve maliyeti, dünyanın en hoş tesbihi, en pahalı tespih kaç para? Başlıklarında da değişik bilgiler aktardık.

Bir tespihin kıymetini ortaya çıkartan birden fazla etken vardır. Bu faktörler arasında tesbihin imalinde kullanılan malzeme ve tesbihin ne kadar daha önceki bir tesbih olduğuyla dolaysız olarak ilgilidir. Bir tesbihin ne kadar çok büyük bir geçmişe sahip olduğu, kimler tarafından kullanıldığı, hangi malzemeler kullanılarak üretildiği gibi değişik etmenler tesbihin kıymetini tanımlama da ehemmiyetli rol oynamaktadır. Peki, dünyanın en pahalı tesbihi hangisidir? En pahalı tesbih maliyetleri nedir? İşte sizlere Doğru yanıtı…

en pahalı tespih modeli

Tespih Kıymeti Nasıl Anlaşılır?

Tespihin kıymetini yalnızca tek bir etmen veya koşulla tanımlayamazsınız. Tesbihin kıymetini ortaya çıkartan faktörler arasında onlarca etken bulunmaktadır. Bunların ilk başındaysa tesbihin hangi malzemeden üretildiği ve tesbihin ne kadar vakitlik bir geçmişe sahip olduğu ilkler olarak öğrenilir. Tesbih ne kadar kıymetli ve nitelikli bir malzemeden üretilmişse tesbihin kıymeti de o kadar fazla oluyor. Bu da kıymetiyle beraber maliyetinin hayli fazla olmasına neden olmuş oluyor.

Şu anda piyasa içerisindeki en pahalı tesbihler kehribar tespihlerdir. En pahalı tesbih modelleri arasında yer alan kehribar tespihlerin imalinde 40 sene milyon evveline ait başka canlıların fosilleri bulunabiliyor. Bu fosiller arasındaysa en başta sinekler yer alıyor. Şayet kehribar taşı bir tesbihe sahipseniz o tesbihin içerisinde 40 milyon sene evveline ait hayatta yaşamış bir sineğin fosili yer alıyor. Haliyle bu kadar uzun geçmişe sahip olan bir tesbihin maliyeti de Doğrudan çoğalıyor. Kehribar tesbih modelleri 8.000 TL – 10.000 TL aralığında olmaktadır fakat bazı tesbih modelleri bu maliyetleri de aşarak 400.000 TL – 500.000 TL maliyetlerinde de olabiliyor.

Dünya ’nın En Pahalı Tesbihi Hangisi?

Tesbih bizim dini inancımıza göre yalnızca Allah ’ı zikretmek için kullanılmaktadır. Fakat Hristiyanlara göre tespih kiliseye dua etmek için giderken kullanılan bir mahsuldür. Aynı zamanda bazı şahıslar tesbihi stres atmak içinde kullanmaktadır. Eşi kullanışa sahip olan tesbihlerin her birisi değişik maliyetlendirmeye sahip olarak değişik emeller sonucunda kullanıldığı için dudak uçuklatan maliyetlerle karşımıza çıkabiliyor. Özellikle aksesuar emelli tespih modelleri en pahalı tespih modelleri arasında yer almaktadır.

200 dolar kıymetindeki tespih şu anda İstanbul Kapalıçarşı ’da bulunmaktadır. Bütün bütününe 200 milyon dolar bedelinde olan tesbih 75.00 karat pırlanta ve 1503 adet kıymetli taş, altın ile kaplamalıdır. Osmanlı zamanından bu yana mücevher işinde bulunan ve dedesinden kalma tesbihle işlerini yürüten Karun Kıraç eşi olan tesbihin bir cins düşük modelini 150 bin dolara satışa sunmuştur.Onur Acun isimli bireye ait olan 69 bin 320 dolar kıymetindeki tespihse Türkiye ’deki 2. En pahalı tespih modeli olarak Mardin ’de bulunmaktadır.Kehribar tesbih modelleriyle ilgilenen Adana ’nın Seyhan bölgesinde yaşayan Fidan ailesiyse 52 bin dolar kıymetindeki tesbihin sahibidir. Bu tesbihin gramı şu anda 150 dolar kıymetindedir ve yaşı 1.5 milyondan fazladır.

Tespih Mi Tesbih Mi?

Türk Dil Müesseseyi ’nun sunumuyla beraber yazımı en çok karıştırılan bu sözcüğün asıl Doğru yazılışı ve okunuşu ‘ ’tespih ’ ’ olarak Doğrulanmıştır. Başka Bir Deyişle tesbih yerine tespih sözcüğünü kullanıyor olmanız gerekir.

Tesbih Sürüklerken Başı Kapatmak Gerekir Mi?

Hayır, tespih sürüklerken bir kadının başını kapatmasına gerek yoktur. Bir kadın dinen yalnızca yabancı bir erkeğin yanındayken veya namaz kılacağı zaman başını kapatması gerekir. Yeniden aynı biçimde bir kadının Kur ’an okurken başını kapatması gerekli bir tavır değildir.

Genel kategorimize bakmayı unutmayınız.

Oy Ver