Anasayfa » Genel » Dış Mimar Maaşları 2022

Dış Mimar Maaşları 2022

Dış mimar ücretleri, dış mimar ne kadar kazanır, mimar ne kadar ücret alır, mimarların ücreti ne kadar biçiminde ziyaretçilerimize bizlere çokça sual sormaktadır. Bu içeriğimizde ziyaretçilerimizin dış mimar ücretleri, dış mimar ne kadar kazanır merakını gidermiş olacağız.

Mimar olmak isteyenler özellikle dış mimar olmak isteyen şahıslar yapacakları işte ne kadar ücret alacaklarını çok fazla merak etmekteler. Bu merakları afaki değil aksine Doğru bir meraktır. Günümüzün en popüler işlerinden bir tanesi olan mimarlık Türkiye dahil Dünya çapında büyük bir saygıdeğerliğe sahiptir. Fakat ülkemizdeki mimar yetersizliği, mimarlığın çok güç bir iş olması gereği iş mevzusunda büyük meseleler yaşanmaktadır. Bir mimar ilk evvel tanımlanmış eğitimlerden geçmeli ve bu sayede mimar olmaya hak kazanmalıdır.

Nasıl Mimar Olunur

Mimar olmak istiyorsanız rastgele bir üniversitenin 4 senelik mimarlık kısmını tamamlamanız gerekir. Mimarlığın lisans eğitimi 4 sene devam ettir ve bu 4 senelik süreçte son yıl stajyer olarak değişik iş mekanlarında görev yaparsınız.

Mimarlık Stajı Ne Kadar Sürüyor

Üniversitenin son yılına geldiğinizde müracaat eteceğiniz mimarlık stajyerliği vasati olarak 1 sene veya 2 sene devam ettir. Stajyer mimar olduğunuz sürece çalıştığınız müessesede ücret ödemesi alabilirsiniz. Fakat bu ücret ödemesi aylık bazda 1500 TL – 3000 TL arasında oluyor.

Bilgi: Şayet işe adım attığınızda ücretinizin çok daha yüksek fiyatlarda olmasını istiyorsanız kesinlikle aşina, sektör içerisinde büyük projelere imza atmış bürolarla çalışmanız gerekir.

Dış Mimar Ücretleri Ne Kadar

Mimarlıkta ücret genel olarak deneyim, bilgi birikimi, tecrübe ve alınan eğitime göre şekillenir. İşe henüz yeni adım atan bir mimarla, işe senelerini veren mimarın almış olduğu ücret değişiktir. Şayet işinizde yıllanırsanız ve çok iyi bir biçimde işini icra ederseniz aylık 5 haneli sayılar kazanabilirsiniz. Fakat işe yeni başlayan biriyseniz ne yazık ki ilk etapta ücretiniz düşük olacaktır.

Henüz yeni mimar olan birisi rastgele bir büroda çalışmaya başlarsa aylık vasati olarak 3500 TL – 5000 TL arasında ücret alacaktır. Şayet ücretinizin yükselmesini istiyorsanız çokça tecrübeye ve bilgiye lüzumunuz olacak. Ehemmiyetli projelerde yer edinmeniz ve bu projelerde değişiklikler ortaya çıkartmanız gerekebilir. Yalnızca birkaç proje sayesinde ücretiniz birden 8000 TL – 10000 TL bandına erişebilir. Şayet mimarlıkta proje müdürü olursanız ücretiniz en az 11.000 TL olacaktır. Şayet mimarlık işini bir başka çatı altında icra etmek istemezseniz kendi başınıza bir büroda galibiyetinizi konuşturmak isterseniz işte o zaman kazandığınız paranın ucu bucağı olmayacaktır. Genel olarak bakıldığında büro sahipleri asgari 10.000 TL kazanmaktadır.

Azami Mimar Ücreti Ne Kadar

Bir mimarın ücretinin tanımlanmasında en ehemmiyetli etken deneyim ve bilgi birikimidir. Aynı zamanda daha evvel hangi projelerde yer aldığı da ücretin tanımlanmasında öbür bir etmendir. Bugün profesyonel derece de mimarlık yapan bir birey en az 25.000 TL ücret almaktadır. İyi derece de mimarlık yapan bir bireyse en az 12.000 TL ücret almaktadır.

Özel Sektör Mimar Ücretleri

Özel sektörde çalışmak her zaman güç olmuştur. Bu surattan özel sektörde rastgele bir büroda mimar olursanız ücretiniz ilk etapta sizi tatmin etmeyebilir. Zira çalıştığınız büroya yeteri kadar bilgi katmıyor olacaksınız veya yeteri kadar performans sergilemiyor olacaksınız. Bir büroya girerek çalışmaya başlarsanız ücretiniz en az 3500 TL veya 5000 TL olacaktır.

Bilgi: Mimarlıkta en ehemmiyetli vaka dil öğrenmektir. Kendinizi bu işte ne kadar çok geliştirirseniz o kadar çok yüksek ücrete erişir aynı zamanda isminizi çıkartabilirsiniz. Dil bilerek işinizi geliştirmeli ve devamlı ileriye taşımalısınız.

Oy Ver