Anasayfa » Türkiye » Dicle Nehri Nereden Doğar (Mükemmel Cevap)

Dicle Nehri Nereden Doğar (Mükemmel Cevap)

Dicle nehri nereden doğar, Dicle nehri nereye dökülür, Dicle nehli nerede ve eşi biçimde bizlere çok sık olarak ziyaretçilerimizden sual gelmektedir. Bizlerde ziyaretçilerimize Dicle nehri nerede doğar, Dicle nehri nerede başlıklarında bilgi vermiş olacağız. Bu içeriğimizle beraber Dicle nehri nereden doğar, Dicle nehri nereye dökülür gibi başlıklar sayesinde ayrıntılı bir biçimde bilgi alabilirsiniz.

Dicle Nehri Hakkında Kısa Bilgi

Ülkemizin en ehemmiyetli ve en ünlü nehirlerinden bir tanesi olan Dicle nehri hem Türkiye ’de bulunan hem de yurtdışında bulunan bir nehir olma özelliğine sahiptir.

Dicle Nehri Nerede

Orta Doğu ’da yer alan Dicle Nehri tüm Dünya ’nın yakından takip ettiği, ehemmiyetli ve büyük bir nehirdir. Toplamda 4 değişik havza ülkesine sahip olan nehrin Irak, Suriye, İran ve Türkiye havzalarıdır. En ehemmiyetli akarsu olma özelliğine sahip olan Dicle nehri aynı zamanda Fırat nehriyle kesişmektedir.

Dicle Nehri Nereden Doğar

Dicle nehrinin ilk doğum yeri Türkiye ’dir. Türkiye ’den doğan nehir daha sonra akarak öbür havza ülkelerine gider. Basra körfezine Doğru dökülen nehir Türkiye ’de doğduktan sonra Irak, Şattülarap denizinde birleşir. Irak ’tan sonra da İran ’ın Basra Körfezine Doğru dökülmüş olur. Bugüne kadar bir çok savaşa mevzu olan Dicle nehri, Mezopotamya ’yı birebir temsil etmektedir.

Dicle Nehri Nereye Dökülür

Dicle nehri ilk olarak Türkiye ’den başlar ve Basra körfezine dökülür.

Dicle Nehri Uzunluğu

Dicle nehrinin uzunluğu 530 kmdir. Nehir; Diyarbakır, Elazığ, Mardin, Batman şehirlerinden geçmektedir.

Dicle Nehri Özellikleri

Çok kumpassız bir rejime sahiptir.Düzenli bir enerji üretilebilir nehirdir.Akış sürati çok fazla olan başka bir deyişle debisi fazla olan bir nehirdir.Kış aylarında taşıdığı su haznesi oldukça fazladır.Mezopotamya için ehemmiyetli bir yoldur.Fırat nehrine çok fazla su taşır.Tarımcılığa faydalıdır.1.900 km uzunluğuna sahip olan nehir Dünya ’nın en uzun nehirleri arasında ilk sıralarda er almaktadır.

Oy Ver