Anasayfa » Gezilecek Yerler » Çankırı

Çankırı

Çankırı Nerede, Nasıl Giderim?- Çankırı, takribî 186 bin popülasyonu ile İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir kenttir. Bu kent, Başşehir Ankara ’ya oldukça yakın bulunmaktadır. Burada dolaşılıp görülecek çok rakamda tarihi yapı ve natürel hoşluk alanı bulunur. Özellikle kaya tuzu ile meşhur bir şehrimizdir.

Çankırı neyi ile meşhur?

Çankırı şehrine ait meşhur besinlerin başında;

tarhana ve toyga çorbası yaren güveci sarmısaklı et mantı kocaman hamur gömme bamya aşı yumurta tatlısı höşmerim hameyli tatlısı ince ekmek muskası kızılcık ekşisi

Çankırı Nasıl Giderim?

Uçakla Çankırı şehrimizde havaalanı bulunmamaktadır. Buraya en yakın havaalanı 110 kilometre uzaklıktaki Ankara Esenboğa Beynelmilel Hava limanıdır. Otobüsle Çankırı otogarı, Çankırı kent merkezinde bulunur. Çankır-Ankara ve Çankırı-İstanbul arasında karşılıklı seferler tertip eden otobüs şirketleri bulunur. Bunun dışında yeniden Çankırı ilçelerinden gelen otobüsler otogarda kalkmaktadır. Öteki şehirlerden gelemk isteyenler ise Ankara ve İstanbul üzerinde aktarmalı olarak erişim sağlayabilir. Trenle Çakırı şehri, Ankara-Zonguldak demiryolu üzerinde bulunmaktadır. Ankara ’dan gelen tren merkeze bağlı Tüney köyünden şehir hudutlarına girip Ankara-Çankırı yolunu izleyip Çankırı ’ya erişilir. Öteki bir deyişle Ankara-Zonguldak arasında çalışan tren seferleriyle erişim sağlayabilirsiniz. Gemiyle Çankırı ’da Denizyolu erişimi yoktur. Özel Vasıtanızla Kendi özel vasıtanızla Türkiye ’nin her noktasından Çankırı ’ya erişim sağlayabilirsiniz. Çankırı ile bazı şehirler arası mesafe şöyledir; Çankırı-Ankara:130 kilometre Çankırı-İstanbul: 497 kilometre Çankırı-Kastamonu: 110 kilometre Çankırı-Kırıkkale: 105 kilometre Çankırı-Çorum: 156 kilometre Çankırı-Bolu: 235 kilometre Çankırı-Karabük: 195 kilometre ’dir. Yukarıyada yazılanlardan anlaşılmayan bir şey varsa lütfen YORUM olarak yazın hemen yanıtlayalım.

Oy Ver