Anasayfa » Genel » Bilgisayar Programcılığı Staj Defteri Güncel

Bilgisayar Programcılığı Staj Defteri Güncel

Bilgisayar programcılığı staj defteri mevzusunda desteğe gereksiniminiz varsa ve doldurulmuş bir staj defteri arıyorsanız sizlere bu içeriğimiz destekçi olabilir. Bilgisayar programcılığı staj defteri mevzusunda desteğe lüzumu olan ziyaretçilerimiz ve bu mevzuda merakı olan ziyaretçilerimiz için hazır staj raporunu paylaşma kararı aldık.

Sizlere paylaşacağız bilgisayar programcılığı staj defteri, Düzce üniversitesinde okuyan ve staj gören Doğukan Altan tarafından hazırlanmıştır. Kendisine buradan teşekkür eder ve ziyaretçilerimizin de bu içerikten yararlanmasını isteriz.

Bilgisayar Programcılığı Staj Defteri Doldurulmuş

İSKİ 1981 senesinde, İstanbul Megakent Belediyesi ’ne bağlı bağımsız bütçeli bir kuruluştur. İSKİ Genel Müdürlüğü stajım süresince bir hayli şey bildim. Çalıştığım Stratejik İdare ve Tasarılama Müdürğünde firma hakkında 5 senelik tasarı yapma sürecinde rol aldım. Ancak yazılım ile ilgilenen departmanlarla da bağlantı halindeydim.

Firma Hakkında Bilgi

İSKİ 1981 senesinde, İstanbul Megakent Belediyesi ’ne bağlı bağımsız bütçeli bir kuruluştur. İstanbul Megakent Belediyesi ’ne bağlı bağımsız bütçeli bir kuruluştur. İstanbul Megakent Belediye Başkanı ’nın aynı zamanda İdare Heyeti Başkanı olduğu İSKİ ’de Megakent Belediye Meclisi Yönetin Genel Heyeti ’nu oluşturur. İSKİ Genel Müdürü Megakent Belediye Başkanı ’nın önerisiyle Çevre ve Şehircilik Bakanı ’nın onayıyla seçilir. İSKİ Genel Müdürü, Yönetin İdare Heyeti Başkan Vekilliği ’ni de yürütür. İdare Heyeti ’nda ayrıca; biri kıdemli Genel Müdür Takviyecisi ’ndan oluşan 4 aza bulunur. İSKİ Genel Heyeti İBB Meclisi tarafından seçilen 2 Denetçi, teftiş görevini yürütür.
İSKİ, yönetimsel yapılanma olarak 5 Genel Müdür Dayanakçılığı, Denetim Heyeti Başkanlığı, Hukuk Müşavirliği, İç Teftiş Birim Başkanlığı, 20 Daire Başkanlığı ve 104 Müdürlükten oluşmaktadır. Özellikle teknik kadrodaki personelin ağırlıklı olduğu Müessesede; 2 bin 491 memur, 3 bin 564 emekçi, 1 adet kontratlı memur olmak üzere toplam 6 bin 056 personel görev yapmaktadır. Yönetin kazancının tamamına yakını su satışıyla karşılanmaktadır. Yatırımların tamamına yakını da su satışından elde edilen kazançla yapılmaktadır. İSKİ ’nin hizmetlerinden yararlanmak isteyenler, İSKİ ile kontrat yaparak su veya atık su üyesi olurlar. Su tüketimleri mekanik veya kartlı sayaçlarla tanımlanır. Kontratlar harcayıcı grubuna göre ev, iş yeri, genel ve katma bütçeli müesseseler, sanayi ve şantiye, belediyelere toplu su, köy ev ve köy iş yeri olarak ufalar

Adres:  Güzeltepe Semti Osmanpaşa Sokağı No:7 PK: 34060 Eyüpsultan/İSTANBUL
Tel: 0212 321 00 00  – 0212 301 20 00
İstanbul Dışı Aramalar Tel: 0212 185 00 00
Faks: 0212 321 77 19 / 0212 301 60 00 KEP Kayıtlı Elektronik Posta Adresi:[email protected]

Benden Mesul Birey:

Orhan TAYMUR – Stratejik İdare ve Tasarılama Dairesi Başkanlığı, Stratejik İdare Uzmanı +90 537 955 XX XX

EMEL

İSKİ stajım müddetince departmanımın ve yazılım anlamında edinmem gerek bilgi teçhizatlarıma birşeyler katmak. Ve çalıştığım müesseseye muhtemel oldunca fayda sağlamak.

TANIM

İşletmede buluşmalara katılıp lüzumlu projelerde yer aldım ve verdiklerikleri projeleri yerine getiriyordum. Porjeler herkesi ilgilendiren projeler olduyordu ve bir kısmına dayanak edip takıma katkı sağlıyordum.

SÜREÇ VE İŞLEYİŞ

Staj yarıyılım bana çok şey kattı. Projeler hakkında rapor hazırlama, tablo tahlilleri, buluşmalarda iş-fikir geliştirme gibi alanlarda kendimi geliştirmeye çalıştım ve bana çok bereketi oldu. Bir işim olmadığı zaman iş arz ediyordum ve devamlı bir süreç içerisinde yer almaya çalışıyordum. Bir iş gününde değişik müdürlüklerin yetkilileriyle Küçükçekmece Su Arıtma Kuruluşuna gittik ve suların kuruluşlardan nasıl işleyip geldiğnii gördük. Bu arada gittiğim Su Arıtma Kuruluşundan görüntüler sularımız buradaki harekâtlardan geçerek evlerimize geliyor.

EMEL

Tanıma başlamadan evvel web sitesi projem kolay bir site olup HTML, CSS ile oluşturulmuştur. Projenin emeli, bireyin kendini dijital dünyada göstermesi ve duygu, düşünce ve bilgi paylamları ismine aynı zamanda tanınırlığını artıkmak için oluşturulan bir portfölyo sitesidir.

TANIM

Stajımda verdikleri işleri yapıyordum. Bunun yanında boş sürelerimde IT departmanındaki akıllı bireylerle yazılım hakkında konuşup bilgi alışverişinde bulunuyordum. Projemi HTML-CSS ’le oluşturmuş olsamda değişik diller hakkında edindiğim yeterli seviyede olmadığı için bilgileri yazmamyı uygun görmedim. Sitemde giriş sayfasında bir fotoğraf ve sağında “Portfölyoma Hoşgeldiniz” yazısı mavcut alt kısımda da her  sayfada olan footer başka bir deyişle alt bölüm yer alıyor.

LÜZUM VE GEREKSİNİMLER

Projesi zamanında pek fazla bir gereksinimim olmadı. Gereksinimim olduğunda anında bir site kaynağından faydalandım.

TAHLİL

Oluşturduğum  sitede CSS kodları çok kolaydı. Ancak verim alabileceğiniz bir site. Sitem çok kolay bir site oldukça geliştirilmeye sarih şayet üstünde azıcık daha çalışırsam girtiş sayfasına bir slayt şovu koyabiliri. Ya da bütün bir ekranı kaplayan bir duvarkağıdı ve üstüne kendi profil resmim yanında adım yazan bir yazı olabilir. Sadeliğe önemserim ancak bunun yanında çağdaş bir görüntü çok ehemmiyetlidir.

GELİŞİM VE SÜRECİ

Projeyi aralıklı sürelerde yapıyordum. Ancak kısa zamanda yapılabilecek bir proje. Üretimi zorlamadı ancak daha efektif olabilirdi bu da güçlüğünü artırabilirdi.

TEST VE UYGULAMA

Site gayet çalışır gidişatta kodlarkende anlaşılır kodlar yazamay özen gösteririm. Bnu herkese nasihat ederim. Böylece hem basitçe yanılgı ayıklaması oluyor hemde geliştirirken mesele yaşamıyorsunuz. Site vaziyeti iyi.

PROJE NETİCEYİ

Site kolay olsa dahi hkersin en az böyle bir siteye sahip olması gereken bir site. Zira varlığınızı burada gösteriyorsunuz ve herkes size buradan erişebilir.

NETİCE

Çalıştığım İSKİ bana iş dünyasına müteveccih çok şey kattı. Doğruten kendimi geliştirdiğime inanıyorum. Misalin:

Firmanın 5 Senelik Stratejik Tasarısını Hazırlamada Süreç İçerisinde Rol Alma Bilgi Raporlama Yazılım bilgi alışverişleri Tecrübe öyküleri Tablo Tahlilleri Buluşmalar Gidişat Bilgilendirme İş, Fikir Geliştirme

Bunların yanında edindiğim soyut tecrübeler ve edindiğim networkinsan ağı çok bedelliydi.

Oy Ver