Anasayfa » Genel » Askere Ne Zaman Gideceğim Hesaplama

Askere Ne Zaman Gideceğim Hesaplama

Askere gideceğiniz zamanı merak ediyorsanız ve Askere ne zaman gideceğim hesaplama harekâtları nasıl olacak? Diyorsanız bu içeriğimiz sizlere destekçi olacaktır. İçeriğimiz ile beraber askere gitme tarihi hesaplama, askere ne zaman gideceğim hesaplama gibi tüm operasyonlarınızı kolayca bilebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan ve erkek olan her bir fert lüzumlu olarak askerlik görevini yerine getirmekle mesuldür. 18 yaşından büyük olan ve yaşı gelen her erkek yurttaş askerlik görevini yapar ve neticesinde tezkere alırlar. Askere ne zaman gideceğim hesaplama mevzusunda desteğe lüzumunuz varsa bu içeriğimiz sizlere destekçi olabilir.

Askere Kaç Yaşında Gidilir?

Askere gitme yaşını merak ediyorsanız askere gitme yaşı, popülasyon kaydına göre tanımlanır. 18 yaşının üzerindeyseniz başka bir deyişle 20 yaşındaysanız ve T.C yurttaşı iseniz askere gitmeye mecburi hale gelmişsiniz demektir. Askerlik Yasayı ’nun 2. Maddesinde askere gitme mevzusu sarih bir biçimde belirtilir. 20 yaşına giren her erkek fert bu yasaya göre askerlik kararını yerine getirmekle mesuldür. Şayet 20 yaşındaysanız rastgele bir askerlik şubesine giderek askerlik yoklamanızı, muayene ve sevk operasyonlarınızı detaylı bir biçimde bilebilirsiniz.

Askerliğe getirilen yeni tertip etmeler ile beraber askerlik artık lüzumlu olarak 12 aydan 6 aya düşürülmüştür. Daha Önceki sistemde 12 ay süresince lüzumlu askerlik yapılıyorken artık yeni sistemde 6 ay süresince askerlik yapmanız yeterli olacaktır. Şayet askerlik hizmetinizi 12 aya bitirmek isterseniz devlet sizlere 6 aydan sonra yapacağınız askerlik için 2.000 TL ile 3500 TL arasında aylık ödeme yapmaktadır. Başka Bir Deyişle ücrete bağlamaktadır.

Askerlik Kaç Yaşına Kadar Ertelenebilir?

Devlet, lüzumlu olarak askerlik görevini yerine getirmekle mükellef olan TC yurttaşlarına ek haklar sunmaktadır. Bu haklar arasında 20 yaşındaysanız fakat askere gitmek istemiyorsanız ve üniversite okuyorsanız 29 yaşına kadar askere gitmeme hakkını tanımaktadır. Lisans eğitimine tabi olanlar 29 yaşına kadar, yüksek lisans eğitimine tabi olanlar 35 yaşına kadar askerliğini erteleyebilirler. Tüm bunlar haricinde askerliğinizi ertelemek gibi olaylara karışmadan fiyatlı bir biçimde askerliğinizi de yapabilirsiniz. Fiyatlı askerlik başka bir deyişle değerli askerlik fiyatını ödeyerek 1 ay gibi vakitte de askerliğinizi tamamlayıp tezkerenizi alabilirsiniz.

Askere Ne Zaman Gideceğim Hesaplama

Askere ne zaman gideceğim hesaplama mevzusunda desteğe lüzumunuz varsa askerlik ile alakalı olarak tüm operasyonlarınızı askerlik şubeleriyle irtibata geçmeden veya askerlik şubelerine gitmeden E – devlet üzerinden yapabilirsiniz. E devlet askerlik denetleme linki ile askere ne zaman gideceğinizi süratli bir biçimde bilebilir ve tecil ettirmeniz gerekiyorsa yeniden  e devlet üzerinden tecil hakkından faydalanabilirsiniz.

E – Devlet Askerlik Gidişat Evrakı Denetleme

Yukarıyada paylaşmış olduğumuz link ile beraber sizlerde askere ne zaman gideceğim gibi suallerinizi artık kafanızdan atabilirsiniz. E devlet giriş bilgilerinizle tüm askerlik bilgilerinize anında erişim olanağına sahipsiniz.

Oy Ver