Anasayfa » Genel » AFAD Acil Durum Bildirimi Nedir? 2022

AFAD Acil Durum Bildirimi Nedir? 2022

AFAD acil vaziyet deklarasyonu nedir? Biçiminde ziyaretçilerimiz tarafından çok fazla sual almaktayız. AFAD bu deklarasyonu neden atar? AFAD acil vaziyet deklarasyonu geldiğinde ne yapmalı? Bu bilgileri başlıklar altında sizlerle paylaşacağız.

AFAD Acil Vaziyet Bildirimi 2022

AFAD tarafından kumpaslı bir biçimde Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarını uyarmak emeliyle acil vaziyet bildirimleri sevk edilmektedir. Bu bildirim hem AFAD tarafından hem de Türkiye Cumhuriyeti tarafından organize bir biçimde sevk edilmektedir. Acil vaziyet deklarasyonu tüm Türkiye ’ye eş zamanlı bir biçimde aynı anda gönderilir. Bildirim telefon üzerine sevk ediliyorken bu sevk edilen bildirimin ne emelle sevk edildiği mevzusunda bilgiye gereksiniminiz varsa alttaki bilgileri okuyabilirsiniz.

Acil vaziyet bildirimi 24 Temmuz 2021 tarihinde yeniden AFAD tarafından #EvdekalTürkiye yaftasıyla gönderilmişti. 12 Haziran 2022 tarihinde tüm Türkiye ’ye eş zamanlı bir biçimde yine sevk edildi. Telefonda çok büyük bir sesle verilen ihtar ve bildirim ülkedeki hükümet tarafından yayınlanan ihtarları bildirebilmek emeliyle yapılmıştır. Kaygıya kapılmanıza gerek yoktur.

AFAD Acil Vaziyet Deklarasyonu Neden Gönderilir?

AFAD acil vaziyet deklarasyonu hükümet tarafından muhtemel güvenlik nedenlerini uyarmak emeliyle, meteoroloji ve sıhhatsel mevzularda ülke yurttaşlarını uyarabilmek emeliyle telefonlara sevk edilmektedir. AFAD acil vaziyet deklarasyonu hakkında sizlere altta maddeler halinde bildirimin gönderim nedenini hisseleştik.

Ülke veya bölgenizde hükümet tarafından yayınlanan bir ihtar varsa bu deklarasyon telefonunuza kazanç. Güvenlik veya hayatla alakalı meseleler varsa bu deklarasyon yeniden telefonunuza gönderilir. Meteoroloji mevzusunda bir mesele varsa bu deklarasyon AFAD tarafına telefonunuza sevk edilir. Kamu güvenliğini zorlayacak ve tehdit edecek rastgele bir ihtar varsa yeniden telefonlara bildirim olarak AFAD tarafından acil vaziyet deklarasyonu gönderilir.

EvdekalTürkiye yaftasıyla sevk edilen acil vaziyet deklarasyonu 24 Temmuz 2021 tarihinde test amacına sevk edilmişti. Bugün yeniden 12 Haziran 2022 tarihinde yeni bir bildirim daha sevk edilerek Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları uyarılmış oldu.

AFAD ’ın resmi internet sitesini ziyaret ederek acil vaziyet bildirimleri hakkında daha fazla ayrıntılı bilgiye erişebilirsiniz.

AFAD resmi internet sitesi AFAD Twitter Hesabı

AFAD Acil Vaziyet Bildirimi Geldiğinde Ne Yapılmalı?

AFAD telefonunuza acil vaziyet bildirimi yollarsa bildirimde yer alan anekdotları dikkatli bir biçimde uygulamalısınız. Misalin; Meteorolojiye dair bir deklarasyon kazançsa sevk edilen koşullara uymalı ve acil bir vaziyetle karşılaşırsanız süratli bir biçimde ACİL 112 ’i aramalısınız.

Oy Ver