Anasayfa » Genel » 40 Uçurması Sözleri (En Doğrusu)

40 Uçurması Sözleri (En Doğrusu)

Ziyaretçilerimiz tarafından 40 uçurması sözleri mevzusunda çok fazla sual almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber siz bedelli ziyaretçilerimize 40 uçurması sözleri hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşmış olacağız. Bununla beraber kırk uçurma sözleri, 40 uçurma sözleri, 40 çıkarma sözleri, 40 uçurma yazıları hakkında ayrıntılı bilgi paylaşmış olacağız.

Yeni doğan bir bebeğe anane ve göreneklerimiz sebebiyle 40 uçurma yapılır. Başka Bir Deyişle bebeklerimiz 40 günü doldurduktan sonra kırık çıkarma hadisesine dahil olmuş olur. Bebek doğduktan 40 gün içerisinde anne ve bebeğe ayrı bir özen gösterilir, hem  annenin hem de bebeğin gelişimine ayrı bir destek sağlanır. 40. Gün ve sonrasında bebek için kırk çıkarma harekâtı yapılır.

Kırk Çıkarma Nedir?

Bir cins Türk aileleri tarafından seremoni olan 40 çıkarma operasyonunun yararlı olduğu söylenir. Bazı insanlar 40 çıkarma operasyonunun dini inançla ilgili olduğunu söyler. Bazı insanlarsa 40 çıkarma operasyonunun daha önceki anane ve göreneklerden dolayı yapıldığını söyler.

Bebeğin doğduktan sonra 40 gün içerisinde dışarıya çıkmaması gerekir. Bununla beraber bebek dışarıya çıkmazken annenin de dışarıya çıkması uygun görülmez. 40 gün süresince dışarıya çıkmayan anne ve bebek asla yalnız vazgeçilmez.  40 günün sonunda anne ve bebek için özel bir banyo hazırlanır. Bu banyo ritüelinde hem anne hem de bebek dualarla yıkanır.

Bebeklerde Neden Kırk Çıkarma Yapılır?

40 çıkarma harekâtı daha önceki anane ve göreneklerimizden gelmektedir. Çoğu insan buna çok sıcak bakmasa da yapılmasında rastgele bir hasar yoktur. Bir cins ritüel olan 40 çıkarma operasyonunun altında bir çok neden yer alır.

40 çıkarma harekâtı annenin derlenebilmesi, enerjisini yine toplayabilmesi ismine çok ehemmiyetlidir. 40 gün içerisinde anne daha önceki sıhhatine yine kavuşabilir.40 gün süresince annesinden başkasını görmeyen bebek daimi olarak hijyenik bir etrafta kalmış olur.Aynı biçimde 40 gün süresince birlikte kalan anne ve bebek tüm mikroplardan uzak kalmış olur. 40 uçurma yazıları

40 Uçurması Sözleri

40 uçurma operasyonunun yapılabilmesi için alttaki adımları takip faktörüz gerekmektedir.

Aile büyüklerinden birisinin ‘ ’kırklama annesi ’ ’ olması istenir. Kırklama annesi olacak birey anneanne veya babaanne olabilir.Kırklama annesi olan birey bebeğe banyo yaptırır.Anne ve bebek için evvelden hazırlanan sudan 40 tas hem anneye hem de bebeğe dökülür.Bu esnada 40 tas su dökülürken değişik dualar okunur.Yıkama harekâtı bittikten sonra anne ve bebeğe yeni pak giysiler giydirilir.Tüm bu harekâtlardan sonra da bebek 7 ayrı eve dolaşmaya gider. Fakat bu operasyon çok yorucu olacağından ailenin en büyüğüne ziyaret edilmesi de uygun görülmektedir.Ziyarete gidilen konutlarda bebeğe yumurta, pirinç, un, şeker gibi armağanlar verilir.

40 uçurma sözü olarak en çok kullanılan söz; ‘ ’Su alt, boyu yukarıya olsun. Ömrü de su gibi uzun olsun ’ ’ biçimindedir.

Kırk Banyosu Nasıl Yaptırılır?

40 banyosu özenli bir biçimde hazırlanmalıdır ve anane, göreneklere göre muhtelif adetlerle bebeğin yıkanması Doğru olacaktır.

Bebek ve anne sabah erken saatte uyanır.Kırklama annesi bebeği yıkamak için eve kazançken yerden 40 ayrı taş toplar.Ailenin en büyük azası suyu hazırlar. Suyun içerisine taş, buğday, altın, gümüş ve eşi olan nesneleri ilaveler. Nazar boncuğu da atılabilir. Fakat bu nesnelerin dezenfekte edilmesi çok ehemmiyetlidir.Kırklama annesi abdest alır. Daha sonrasında bebeğin başından alta hazırlanan sudan 40 taş su döker.Suyu dökerken kırklama annesi 40 uçurma sözü olarak; ‘ ’Su alt, boyu yukarıya olsun. Ömrü de su gibi uzun olsun ’ ’ der. Bunu yüksek bir biçimde tekerrür eder.Bebekten sonra aynı biçimde 40 tas su da anneye dökülür.

Genel kategorimize bakmayı unutmayın.

Oy Ver